Strona główna » Zastosowanie elementów betonowych w aranżacjach bulwarów miejskich

Zastosowanie elementów betonowych w aranżacjach bulwarów miejskich

27 sierpnia, 2024

Bulwary miejskie to niezwykle popularne miejsca na spacery, jak i do czynnej rekreacji – w zależności od możliwości, jakie daje wykorzystanie tego terenu. Mogą znaleźć się tutaj ścieżki rowerowe, siłownie, place zabaw, nie mówiąc już o ławeczkach, na których można spocząć i zrelaksować się samotnie lub w towarzystwie. Jaki powinien być bulwar miejski i czy beton na bulwar to dobre rozwiązanie? Czym różni się bulwar od promenady i co można robić na bulwarze poza spacerowaniem i relaksem?

Czym się różni bulwar od promenady? 

Zacznijmy od podstaw: co to jest bulwar i dlaczego jego zagospodarowanie jest ważne dla miasta? Jakie udogodnienia powinny się tutaj znajdować i jak sprawić, żeby każdy znalazł tutaj coś dla siebie?

Jeśli chodzi o bulwar – definicja jest prosta. Jest to najczęściej szeroka ulica nad brzegiem rzeki, jeziora, morza – wysadzana drzewami, krzewami, będąca idealnym połączeniem ingerencji człowieka i piękna natury. Najczęściej bulwary znajdują się w miejscach, skąd blisko do ważnych punktów w mieście. W okolicy bulwarów może odbywać się ruch kołowy. Często w pobliżu znajduje się zabudowa mieszkalna, różne punkty usługowe itp.

Projekt bulwaru miejskiego często obejmuje zagospodarowanie go zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, stąd często znajdują się tam ścieżki piesze i rowerowe – np. przedzielone pasem zieleni. Bulwarami nazywa się także arterie komunikacyjne dużych miast. Promenada to miejsce do spacerowania, znajdujące się w pobliżu wybrzeży, plaż, terenów atrakcyjnych turystycznie. Nie są przeznaczone do ruchu kołowego, ale jako ścieżki spacerowe, powstałe w celu relaksu i podziwiania widoków. Promenady najczęściej wychodzą na zbiorniki wodne – stanowią atrakcyjne dla spacerujących miejsca, gdzie relaks spotyka się z podziwianiem piękna natury.

Co definiuje bulwar? 

Bulwar spacerowy – ta nazwa odnosi się do szerokiej ulicy spacerowej, biegnącej wzdłuż wybrzeża rzeki, morza lub jeziora. Drzewa, krzewy, kwiaty, trawniki oraz elementy architektoniczne, takie jak ławeczki, klomby – to wszystko składa się na definicję bulwaru. Najczęściej bulwary znajdują się w pobliżu centrum miast, co sprawia, że dodatkowo są bardzo atrakcyjne nie tylko dla miejscowych, ale także turystów.

bulwary miejskie3

Zastosowanie betonu w aranżacjach bulwarów miejskich

Czy beton na bulwar nie zaburzy obrazu obsadzonej drzewami, szerokiej i długiej ulicy w atrakcyjnym wizualnie i komunikacyjnie miejscu? Nieraz przecież stawianie na betonowe konstrukcje i kładzenie betonowych płyt w miejsce wyciętej zieleni sprawiało, że miejsce traciło swój urok, a co więcej latem stawało się niemożliwe do wykorzystania na relaks.

Dlatego projekt bulwaru miejskiego musi być starannie przemyślany, aby elementy betonowe po prostu wkomponowały się w otoczenie, pośród dużej ilości zieleni i stanowiły raczej funkcjonalne fragmenty przestrzeni, niż dominowały. Rewitalizacja przestrzeni miejskiej nie ma polegać na bezrefleksyjnej wycince drzew, ale wykorzystaniu nowoczesnych elementów z betonu dla ułatwienia życia mieszkańcom i przyjezdnym i uczynienie bulwaru jeszcze bardziej przyjazną i atrakcyjną przestrzenią.

Architektura bulwarów powinna być utrzymana w stylu pasującym do charakteru danego miasta. Ultranowoczesny bulwar nie będzie pasować do klimatycznego, uzdrowiskowego miasteczka, ale niektóre elementy z betonu już tak, podobnie, jak ciekawe kolorystycznie płyty betonowe lub kostka. Dlatego beton na bulwar to dobry pomysł. Jest wytrzymały, odporny na zmieniającą się pogodę i temperaturę, trudniej też uszkodzić betonowe ławki lub kosze na śmieci.

Jakie elementy betonowe pasują do bulwarów miejskich?

  • ławki;
  • kosze na śmieci;
  • donice;
  • betonowe klomby;
  • stojaki na rowery;
  • schodki;
  • betonowe grille;
  • ogrodzenia i murki;
  • płyty betonowe na podłoże.

Beton architektoniczny ma wiele zastosowań, dlatego można dopasować go do różnorodnego otoczenia. Dzięki jego licznym możliwościom powstają elementy architektoniczne o wyjątkowych kształtach, fakturze, a nawet kolorystyce. Płyty z betonu architektonicznego stanowią estetyczne podłoże, które jest prawdziwą ozdobą przestrzeni bulwaru.

Zarówno płyty, jak i inne elementy z betonu architektonicznego znajdziesz w ofercie firmy Modern Concrete

Co można robić na bulwarach? 

Jak zaprojektować bulwar, żeby mógł jak najlepiej służyć ludziom? Każdy projekt bulwaru miejskiego może być inny. Co w ogóle robi się na bulwarach, oprócz spacerowania?

Miejskie tereny rekreacyjne, jakimi są bulwary, dają wiele możliwości. Przesiadywanie na ławce z książką, spacer z przyjaciółmi lub rodziną, jazda na rowerze – często ścieżki rowerowe są częścią bulwarów – to tylko niektóre przykłady. Przy niektórych bulwarach znajdują się praktyczne altany i murowane grille, co pozwala na spędzanie czasu w większym gronie. Czasami mamy możliwość skorzystania z plaży nad rzeką.

Na bulwarach miejskich niejednokrotnie organizowane są rozmaite atrakcje dla dzieci albo targi branżowe – szczególnie w większych, atrakcyjnych turystycznie miejscowościach. Dostępne aktywności to kwestia zaplanowania przestrzeni i umożliwienia odwiedzającym bulwar ludziom skorzystania choćby z siłowni, placu zabaw czy plaży. Estetyka tego miejsca jest ważna – bulwar to często wizytówka miasta.

Zobacz ofertę Modern Concrete – efektowne, nowoczesne płyty betonowe, ławki, donice i wiele innych elementów to znakomite uzupełnienie bulwaru!

Udostępnij: