Styl naturalny we wnętrzach w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Pokochaliśmy go za niezobowiązujący charakter, neutralną kolorystykę w barwach ziemi oraz dodatki i meble inspirowane przyrodą. Niektórych może zaskoczyć, że świetnie odnajduje się w nim beton architektoniczny. Ale to prawda – szare powierzchnie doskonale współgrają z materiałami charakterystycznym dla stylu naturalnego.
Styl naturalny wprowadza do wnętrz dekoracyjną oszczędność i prostotę. Nie są one jednak minimalistyczne i surowe, a klimatyczne oraz przyjazne, dzięki czemu stanowią znakomitą odskocznię od zgiełku miasta. Tworzą je materiały pozyskane z przyrody, a także harmonijne kompozycje barw ziemi.
Mieszkanie w stylu naturalnym łączy w sobie klimaty rustykalne oraz ekologiczne. Zazwyczaj jest pełne dziennego światła i skromnie umeblowane w celu stworzenia wrażenia większej przestronności. Nie brakuje w nim surowego drewna, kamienia, ceramiki, dodatków fair-trade, a także form wzorowanych na faunie czy florze. Żywa roślinność również odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, wnosząc powiew świeżości oraz podkreślając troskę o środowisko naturalne.
Ekologiczny wystrój wnętrza jest tak naprawdę dla każdego. Sprawdzi się zarówno na niewielkiej przestrzeni, jak i w przestronnym mieszkaniu. Sięgnięcie po naturalne materiały i przedmioty z recyklingu docenią zwłaszcza osoby, którym zależy na ochronie środowiska. Styl naturalny to także świetna opcja dla fanów nowoczesnego designu. W końcu doskonale wpisuje się w modne aktualnie trendy wnętrzarskie!
Nie ulega wątpliwości, że styl naturalny cechuje określona kolorystyka. Są to przede wszystkim barwy ziemi – subtelne, delikatne tonacje, dające poczucie ukojenia. Możemy do nich zaliczyć przybrudzone biele, ziemiste brązy oraz beże, nasycone zielenie czy kamienne szarości. Dla ożywienia aranżacji niekiedy stosuje się dodatkowo czerwienie, żółcie i błękity, kojarzące się z kolorami nieba.
Na jakim wyposażeniu opiera się styl naturalny? Wnętrza inspirowane przyrodą zdominowane są przez meble z drewna, najczęściej wiklinowe bądź rattanowe. Co ciekawe, z tego surowca wykonuje się dosłownie wszystko – kanapy, fotele, krzesła, stoliki, a nawet łóżka. Aby nie sprawiały zbyt surowego wrażenia, kładzie się na nich miękkie poduchy i koce, utrzymane w estetyce rustykalnej.
Styl naturalny charakteryzuje się tym, że pojawia się w nim dużo elementów szklanych. Czy są one przyjazne środowisku? Okazuje się, że tak, ponieważ mimo długiego procesu rozkładu, wynoszącego nawet 4000 lat można je bardzo łatwo przetwarzać i wielokrotnie wykorzystywać. Ekologiczne wnętrza najczęściej zawierają szkło w postaci dodatków. Popularnym rozwiązaniem są wazony oraz świeczniki, nawiązujące kształtem do wytworów przyrody: muszli, kamieni, gałęzi czy kwiatów.
Nie można zapominać, że styl naturalny we wnętrzach to także tkaniny, oczywiście w klimacie rustykalnym. Poszewki na poduszki, koce, pościel, zasłony wykonane są przede wszystkim z lnu oraz bawełny. Choć dominuje stonowana kolorystyka w barwach ziemi, nie brakuje również materiałów we wzory z motywami roślinnymi, które nadają aranżacjom charakterystycznej głębi.
Wykorzystanie betonu w naturalnych wnętrzach jest powszechne i zdecydowanie nie przypadkowe. Ten surowy materiał doskonale komponuje się z elementami wykonanymi z drewna oraz szkła, a także żywą roślinnością. Najczęściej pojawia się w ekologicznych aranżacjach w formie kwadratowych lub prostokątnych płyt ściennych, ale znajduje zastosowanie także na różnego rodzaju dodatkach – donicach, wazonach czy świecznikach.
Wykonaniem przedmiotów z betonu architektonicznego zajmuje się firma Modern Concrete. Oferujemy elementy wykończeniowe, takie jak płyty ścienne wewnętrzne oraz dekoracje wchodzące w zakres małej architektury. Wszystkie z nich świetnie wyglądają we wnętrzach utrzymanych w stylu naturalnym. Nie wierzysz? Sprawdź nasze przykładowe realizacje oraz projekty indywidualne!