Chcemy zmienić wygląd ścian, ale tym razem zamiast malowania lub tapetowania celujemy w inne rozwiązanie. Co mamy do wyboru? Czy znajdziemy ciekawą, bardziej atrakcyjną alternatywę dla farby i tapety? Oczywiście, nie jesteśmy skazani na znane, mało oryginalne środki artystyczne, gdy czeka tyle możliwości! Poznajmy niektóre z nich.
Drewno zawsze jest cenione za swoje zalety – ciepłe, naturalne, a co równie ważne pasuje do wnętrz urządzonych w różnym stylu. Nie muszą więc z niego rezygnować miłośnicy skandynawskiego chłodu, prowansalskiego ciepła czy surowego minimalizmu. W każdym z tych pomieszczeń – w większym lub mniejszym stopniu – drewno znajduje swoje miejsce, wzbogacając aranżację. Dostępnych jest wiele rodzajów drewna: sosnowe, jesionowe, dębowe czy bukowe.
Któż z nas choć raz nie popatrzył na czerwoną cegłę i stwierdził: “jakie to trwałe pomimo tylu lat”. Doceniamy solidność i niezmienność tego wyjątkowego materiału, wiemy, że gwarantuje jakość na lata. Bez wątpienia najpiękniejsza jest cegła oryginalna, czyli oczyszczona z tynku i obecna jedynie w starych kamienicach lub loftach, niemniej każdy może sprawić sobie ceglastą ścianę. I nie trzeba wykorzystywać całych cegieł, bo wystarczą 2-3 centymetrowe, bardzo wygodne do układania, oferowane od wielu producentów.
Można też skorzystać z możliwości, jakie oferują płytki cegłopodobne. Są najczęściej wykonane z gipsu lub betonu, łatwe w ułożeniu (jak kafelki). Jedyną różnicą jest to, że po nałożeniu trzeba je zaimpregnować. Dostępne są też płytki elastyczne zrobione z piasków kwarcowych i żywic. Jak nazwa wskazuje, dopasowują się do różnych powierzchni. Co więcej, nie trzeba ich impregnować, nie wymagają też fug.
Solidne rozwiązanie
Na znaczeniu zyskuje też beton architektoniczny, który składa się z różnych materiałów – cementu, piasku i substancji chemicznych. Tak wykonaną ścianę najlepiej zabezpieczyć impregnatem, choć może to być też żywica. Alternatywą mogą być płyty betonowe, których ogromną zaletą jest łatwość montażu. Mocujemy je za pomocą wkrętów lub kleju. Do wyboru są też płyty gipsowe (wyglądające niemal identycznie jak betonowe), masy dekoracyjne (jako mieszkanki mikrocementu z wapnem lub żywicami syntetycznymi) oraz tynki dekoracyjne.
Jeśli powyższe propozycje nam nie odpowiadają, a chcemy coś nowatorskiego, to może panele 3D będą dobrym rozwiązaniem? Są to materiały charakteryzujące się różną wielkością i kształtem. Ich znakiem szczególnym jest wypukły przestrzenny wzór, który dość mocno rzuca się w oczy. Trzeba więc stosować tę ozdobę z umiarem, najlepiej na jednej ze ścian.
Wybór więc jest duży, a to oznacza, że nie jesteśmy skazani na coś, co dobrze znamy (tapety, farba), a co już trochę może nudzić. Jeśli więc chcemy sprawić, aby nasze wnętrza były wyjątkowe, warto zainteresować się wymienionymi propozycjami. Może wykorzystamy jeden z tych pomysłów we własnym mieszkaniu?