„Apsik!”, a sąsiad na to: „Na zdrowie!”. Znasz to? W blokowiskach, domach wielorodzinnych i mieszkaniach z cienkimi ścianami każdy hałas jest słyszalny i potrafi wyprowadzić z równowagi. Odgłosy rozmów, hałas z telewizora, dźwięki dochodzące z toalety… Przeprowadzka nie jest rozwiązaniem. Czy wiesz, jak wyciszyć mieszkanie bez inwestowania fortuny w remont? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Problem z hałasami występuje zwłaszcza w starym, powojennym budownictwie i w blokach z wielkiej płyty. Ze względu na specyficzną konstrukcję budynków, wszelkie drgania i dźwięki przenoszone są przez ściany, sufit i podłogę. Skutek jest taki, że sąsiedzi na 3 piętrze mogą słyszeć co głośniejsze dźwięki od sąsiadów na 1 piętrze, a osoby z sąsiadujących ze sobą mieszkań mogą nawet rozmawiać ze sobą przez ścianę. Sytuacja nie do pozazdroszczenia, zwłaszcza jeśli mieszkasz obok rodziny z hałaśliwymi dziećmi, studentów wynajmujących lokal lub nieustannie kłócącego się małżeństwa. Wyciszenie mieszkania ma znaczenie również w lokalach i domach umiejscowionych blisko ruchliwych ulic, w centrum miasta, przy lotniskach i wszędzie tam, gdzie panuje duże natężenie hałasu.
Aby wykonać dobre wygłuszanie mieszkania, trzeba podejść do tematu całościowo. Nie wystarczy zadbać wyłącznie o wyciszenie ściany w mieszkaniu, gdyż dźwięki będą przedostawały się przez nieszczelne okna, drzwi i źle wytłumioną podłogę. Dlatego dobre wyciszenie najlepiej wykonywać już na etapie budowy lub remontu mieszkania, wtedy jest możliwość jak najlepszego odcięcia się od większości czynników zewnętrznych i zapewnienia w mieszkaniu błogiej ciszy i spokoju. Dobre drzwi i okna o wysokich parametrach dźwiękoszczelności polecane są zwłaszcza do mieszkań zlokalizowanych blisko węzłów komunikacyjnych, w centrum dużych miast, w okolicach lotnisk, czy szpitali gdzie jeżdżą karetki pogotowia ratunkowego. Dlatego przed wymianą okien warto sprawdzić ich współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody. Im wyższy ten wskaźnik, tym lepsza redukcja hałasu pochodzącego z zewnątrz. Warto także wspomnieć, że dodatkowym benefitem takiego rozwiązania jest izolacja termiczna Twojego mieszkania.
Jeśli mowa o oknach i o tym, jak wyciszyć mieszkanie w bloku, to warto także pomyśleć o okiennicach. Obecnie na rynku dostępna jest ich naprawdę duża różnorodność. Możesz wybrać tradycyjne okiennice z drewna, ale też aluminiowe czy z PCV. Mogą one być zamontowane na zewnątrz mieszkania, ale również w jego środku i stanowić dodatkowy element wystroju wnętrz. Poza kwestią wygłuszenia mieszkania, okiennice w słoneczne dni świetnie chronią przed nagrzaniem mieszkania, zaś w zimie mogą stanowić dodatkową warstwę izolacyjną. Ponadto świetnie wyciemniają wnętrza, co może poprawić jakość naszego snu.
Natomiast dobre, tłumiące dźwięki drzwi na klatkę schodową, skutecznie zablokują denerwujące hałasy sąsiadów, którzy akurat mieli ochotę przenieść pogaduszki na korytarz. Zanim jednak zabierzesz się za wymianę swoich obecnych drzwi, sprawdź czy gumowe uszczelki na futrynie dobrze przylegają do drzwi po ich zamknięciu. Czasami wystarczy poprawić ten element i okaże się, że wcale nie musimy biec do sklepu po nowe drzwi, bo taki mały zabieg zadba o wyciszenie mieszkania od sąsiadów. Podobnie jest z progiem. Jeśli już sprawdziłeś te dwie rzeczy i to nie one odpowiadają za hałas w Twoim mieszkaniu, to możesz sięgnąć po inne rozwiązania, które uchronią Cię przed wymianą drzwi. Dobrym pomysłem może być zamontowanie na drzwiach maty izolującej lub tapicerki drzwiowej.
Najważniejsze to wyciszenie ścian w mieszkaniu, tak aby tłumiły dźwięki dochodzące zza ścian, ale też blokowały wasze hałasy np. rozmowy, dźwięk telewizora, muzyki czy nawet gry na instrumentach muzycznych. W końcu nie każdy mieszkaniec bloku musi wiedzieć, że ktoś tam, w którymś lokalu uczy się gry na pianinie, gitarze lub perkusji.
Operację wytłumiania dźwięków można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Zacznijmy od tych najłatwiejszych, niewymagających remontów. Bardzo dobrą metodą na wyciszenie mieszkania w bloku jest położenie na podłodze dywanów, chodników lub wykładzin, które zminimalizują odgłosy tupania, chodzenia, przesuwania mebli itd. Grube zasłony na okna pozwolą Ci, przynajmniej częściowo, odgrodzić się od zewnętrznych odgłosów, natomiast meblościanka, regał z książkami lub szafa z ubraniami zminimalizują odgłosy dobywające się z mieszkania obok. Do wygłuszenia mieszkania sprawdzą się także takie dodatki dekoracyjne jak poduszki czy grube narzuty na łóżka czy sofy. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania są także koszty, ponieważ możemy wybrać naprawdę tanie rzeczy, które i tak świetnie spełnią swoją wyciszającą funkcję. Trzeba jednak pamiętać, że możliwości wyciszenia pokoju w bloku za pomocą takich rozwiązań są ograniczone.
Wyciszenie mieszkania od sąsiadów z góry będzie wymagało nieco więcej nakładu pracy, ale nie powinno być specjalnie trudne. Warto pomyśleć o podwieszanym suficie i wypełnieniu pustej przestrzeni warstwą styropianu, wełny mineralnej lub innego materiału stanowiącego izolację akustyczną. Taki podwieszany sufit wykonany z płyty g-k, wypełniony warstwą izolacyjną nie jest drogi i nie wymaga przeprowadzania generalnego remontu, za to daje bardzo dobre efekty w zakresie tłumienia hałasów dochodzących z mieszkań na wyższych piętrach. Tu minusem może być zmniejszenie powierzchni pomieszczenia, dlatego w przypadku niskich sufitów dobrze poszukać innego rozwiązania. Wykonanie podwieszanego sufitu za to doskonale może się sprawdzić w mieszkaniu w wysokiej kamienicy. Tu nieznaczne zmniejszenie powierzchni pokoju, może nawet przyczynić się do pewnych oszczędności w przyszłości, np. spadku kosztów ogrzewania mieszkania w zimie.
Wełna mineralna, kauczuk lub inny materiał o dobrej izolacji akustycznej jest polecany również, jako sposób na wyciszenie ściany w mieszkaniu. Taka warstwa stłumi dźwięki kosztem pomniejszenia pomieszczenia o kilka centymetrów. Jeżeli masz uciążliwych sąsiadów lub z Twojego mieszkania mogą dobywać się dźwięki, których inni niekoniecznie muszą chcieć słuchać, warto zainwestować w takie wyciszenie. Wełna mineralna pod płytą g-k lub panelami z betonu architektonicznego znacząco wytłumia wszelkie dźwięki, a wygłuszanie mieszkania w bloku powinno być pierwszą czynnością, jakiej dokonasz po zakupie nowego lokalu.
Kolejny sposób na wyciszenie mieszkania w bloku to tapeta wygłuszająca. Świetnie amortyzuje i pochłania wszelkie wysokie dźwięki. Obecnie dostępność wzorów takich tapet jest naprawdę mnoga, dlatego bez problemu znajdziesz coś, co będzie pasować do Twojego mieszkania. Wiele takich tapet możesz także pomalować na dowolny kolor. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że tapeta zapewnia także dodatkową izolację termiczną.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem na wyciszenie ścian w bloku jest pianka akustyczna. Jest ona zazwyczaj wykonywana z żywicy melaminowej lub pianki poliuretanowej. Taka pianka świetnie sprawdzi się, jeśli w swoim mieszkaniu masz specjalny pokój gamingowy lub kino domowe. Dodatkową zaletą jest fakt, że montaż takiej pianki jest banalnie prosty. Wystarczy przymocować ją do ściany (ściany nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania przed tym procesem) za pomocą kleju montażowego czy wkrętów.
Jeśli chodzi o wyciszenie podłogi w bloku, to tu możemy sięgnąć po płyty lub maty wygłuszające. Są one wykonane ze specjalnej gumy i pianki. Ich znaczący minus to fakt, że musisz o nich pomyśleć przed położeniem podłogi.
Jeśli naprawdę zależy Ci na dobrym wyciszeniu ścian w mieszkaniu, a dodatkowo chcesz sięgnąć po coś oryginalnego, to pomyśl o dyfuzorze Schroedera. Ten dyfuzor to specjalistyczne narzędzie rozpraszające fale akustyczne, przez co zmniejsza pogłos i hałas. Takie dyfuzory są budowane zazwyczaj na zamówienie, ale można go także wykonać samodzielnie z korka. Warto dodać, że sam korek już spełnia rolę świetnego izolatora akustycznego. Takie rozwiązanie będzie też nietypową i oryginalną dekoracją Twojego mieszkania. Jest jeden minus takiego sposobu na wyciszenie pokoju – cena, która niestety jest dość wysoka.
Kolejne ciekawy sposób na to jak wyciszyć mieszkanie to panel binarny. Zazwyczaj jest to dziurkowana płyta wykonana z drewna, na której otwory umieszczone są zgodnie z kodem binarnym. Taka płyta świetnie sprawdzi się we wnętrzach o nowoczesnym wyglądzie.
Do wygłuszenia ściany od sąsiada można także sięgnąć po filc akustyczny. Dużym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że tę izolację akustyczną możesz wykonać zupełnie sam.
W temacie wyciszenia ściany od sąsiada nie można także zapomnieć o płytach betonowych. Beton to materiał o wysokich parametrach izolacji akustycznej. A dodatkowo to ostatni hit w trendach dotyczących wystroju wnętrz.
Samo wyciszenie mieszkania to jedno, ale niemniej ważną rzeczą jest późniejsze wykończenie ścian, sufitu i podłogi, tak by całość tworzyła spójną i ciekawą aranżację. My zdecydowanie polecamy ściany z betonu architektonicznego, które mają charakterystyczny, industrialny wygląd i można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Betonowe płyty wzmacniają efekt izolacyjny, dlatego jeśli zastanawiasz się jak wyciszyć mieszkanie i przy okazji ciekawie je zaaranżować, zdecydowanie warto zainteresować się zastosowaniem betonu architektonicznego od Modern Concrete.