Dużą popularnością w aranżacji wnętrz cieszy się wywodzący się z Francji styl prowansalski. Ma on jednak bardzo niewiele wspólnego z bardzo elegancki stylem francuskim. Styl ten rodził się przez wiele długich lat, jeśli nawet nie przez kilka stuleci. Wiele elementów współczesnego stylu francuskiego pochodzi z różnych epok, jest inspirowanych różnymi stylami architektonicznymi. Szczególnie cenią go osoby szykowne, którym przyjemność sprawia, kiedy są otoczone pięknymi przedmiotami. Minimalizm we wnętrzach urządzonych w stylu francuskim jest absolutnie zakazany.
We wnętrzach przeważają pastelowe, bardzo jasne kolory. Taką kolorystykę niejako wymusiła duża liczba mebli i bibelotów, których we wnętrzach w stylu francuskim jest bardzo dużo. Zastosowanie neutralnego dla nich tła to konieczność. Ściany możemy wykończyć w dowolny sposób: pomalować farbę, nakleić tapetę lub położyć boazerię. Pamiętajmy jednak, że muszą one być jasne. Idealne kolory to: beże, złamana biel, odcienie niebieskiego. Na koniec dodajemy szczyptę złotej barwy. Mile widziany akcent to sztukaterie na ścianach.
Oczywiście spełnieniem marzeń są oryginalne ludwiki. Meble z epoki ludwikowskiej datowane na XVII lub XVIII wiek mogą być jednak dla wielu nie do zdobycia ze względu na swoją bardzo wysoką cenę. Nie jest to jednak powód, który powinien nam spędzać sen z powiek. W zastępstwie oryginalnych ludwików sprawdzą się także meble stylizowane. Najważniejszą cechą mebli w stylu ludwikowskim są zaokrąglone, eliptyczne kształty. I to na kształt mebli powinniśmy zwrócić uwagę poszukując mebli stylizowanych na ludwiki. Drugą ważną rzeczą jest ich kolorystyka. Mile widziane są białe lub w naturalnym kolorze drewna. Meble powinny mieć srebrne lub złote zdobienia. Zdobienia te są najczęściej rzeźbione, czasem malowane. Tradycyjne motywy (występują one nie tylko na meblach, ale także na tkaninach) to muszle, pąki, nenufary, liście, lilie, a więc motywy głównie roślinne. Meble o eliptycznych kształtach sprawdzają się w salonie i sypialni. Pasują również do kuchni.
Styl francuski jest bardzo bogaty. Ma początek w pałacowych wnętrzach. Stąd też we wnętrzu urządzonym w tym stylu nie może zabraknąć kryształowych żyrandoli i dużych luster w pięknie rzeźbionych ramach. Musi się w nim także znaleźć tkaniny i to w bardzo dużej ilości. Ale do wnętrza urządzonego w stylu francuskim nie pasują nowoczesne tkaniny tkane ze sztucznych włókien. Powinny to być kretony, adamaszki, ręcznie tkane tapiserie albo jedwabie. Niezbędne dodatki to także bogato zdobione świeczniki i mnóstwo świec. Olśniewający efekt osiągniemy pamiętając, że przy urządzaniu wnętrza w stylu francuskim musimy zachować symetrię. Liczba mebli, dekoracyjnych bibelotów powinna parzysta. Dzięki temu w naszym wnętrzu urządzonym w stylu francuskim będzie panowała harmonia.
Początki stylu francuskiego sięgają daleko wstecz, aż do XVII wieku. Są inspirowane wnętrzami pałacowymi, a więc są urządzone w sposób bardzo bogaty, ale jednocześnie z dużym wyczuciem smaku.
Zobacz także: