Szkła ozdobne coraz częściej wykorzystuje się w aranżacji wnętrz, nie tylko tych domowych, ale też w biurach, galeriach czy restauracjach. Niezależnie na jaki styl stawiasz przy projektowaniu, sięgnięcie po szklane elementy dekoracyjne pomoże Ci stworzyć nowoczesne, innowacyjne wnętrze. Zainspiruj się i sprawdź nasze pomysły na wykorzystanie tego materiału.
Szukając inspiracji w projektowaniu nowoczesnych wnętrz szybko zauważysz, że szkło ozdobne można wykorzystać na mnóstwo sposobów, niemal w każdym pomieszczeniu w domu. Szczególnie elegancko wygląda w połączeniu z surowym wystrojem i betonowymi elementami w aranżacjach. Różne formy szkła dekoracyjnego idealnie sprawdzą się w kuchni, łazience i salonie, ale także w biurze, przy schodach czy w podłodze. Wyobraź sobie poniższe przykłady.
Duży wybór rodzajów i sposobów na wykorzystanie szkła dekoracyjnego daje ogromne możliwości aranżacyjne. Dzięki temu, nie musisz zamykać się w popularnych formach i rozwiązaniach. Zwłaszcza, że po szklane elementy możesz też sięgnąć szukając eleganckich ozdób do każdego z pomieszczeń.
Nowoczesne wnętrza to nie tylko jasne, przejrzyste przestrzenie, w których często nawet całe ściany są przeszklone. To również przemyślane dodatki, idealnie współgrające ze sobą i całym wnętrzem, a często także różne formy łączenia betonu ze szkłem.
Szukając pomysłów na szkło dekoracyjne do salonu, jadalni czy kuchni warto postawić na połączenie minimalizmu i funkcjonalności, rezygnując z ozdób będących jedynie bibelotami. To właśnie skupienie się na wygodzie użytkowania i łatwości utrzymania porządku w pomieszczeniu stanowi podstawę nowoczesnego podejścia do projektowania. Warto więc postawić w aranżacji na takie szkła dekoracyjne jak wazony, misy czy blaty stołów, które są bardzo wytrzymałe, eleganckie i odporne na promienie słoneczne czy zarysowania, dzięki czemu mogą służyć przez lata. Wazony mogą być wykonane ze szkła dekoracyjnego bezbarwnego, kolorowego lub kryształu, a sprawdzą się nie tylko w towarzystwie żywych czy suszonych roślin, ale także wykorzystane jako eleganckie świeczniki.
Innym ciekawym sposobem na przemycenie szkła dekoracyjnego do salonu jest powieszenie szyby na ścianie, czyli np. obrazów malowanych czy drukowanych na szkle lub ozdób z tafli fusingowych, które są połączeniem szkieł o różnej grubości i fakturze. Zwłaszcza w surowych, minimalistycznych wnętrzach często stawia się na połączenie betonu ze szkłem, właśnie poprzez zawieszenie szklanych obrazów na ścianach z betonu architektonicznego.
Stylem, który szczególnie upodobał sobie wykorzystanie szkła dekoracyjnego w aranżacjach jest styl industrialny. Cechuje go przede wszystkim duży metraż, otwarta przestrzeń, minimalistyczne podejście do ozdobnych drobiazgów i chłodna kolorystyka z jednoczesnym postawieniem na duże, niezasłonięte okna. Szkła ozdobne pojawiają się tam w towarzystwie kluczowych dla industrialnego wnętrza materiałów, jak metal, cegła czy beton ze szkłem. Dodatkowym elementem może być drewno, które delikatnie ociepli surowy charakter pomieszczenia. Dom, w którym łączy się beton i szkło czy też metal z pewnością będzie uznany za nowoczesny, pod warunkiem jednak, że całą aranżację będzie trzymać w ryzach minimalizm i przejrzystość.
Oczywiście szkło ozdobne z powodzeniem można wykorzystać przy projektowaniu różnych mieszkań, styl industrialny nie jest jedyną możliwością. Warto jednak pamiętać o tym, że klucz do modernistycznej elegancji leży w prostocie, dlatego żaden element nie powinien być przypadkowy. Funkcjonalność i przemyślana selekcja wybieranych ozdób pozwolą na zachowanie harmonii i spokoju w pomieszczeniu.