Strona główna » Sprawdzone triki projektantów wnętrz

Sprawdzone triki projektantów wnętrz

13 czerwca, 2024

Projekty realizowane przez profesjonalnych dekoratorów często wzbudzają w nas zachwyt. Podziwiamy idealnie wybrane kolory, harmonijnie dopasowane wzory czy starannie wyselekcjonowane meble i dodatki. Jednocześnie mamy wrażenie, że sami nigdy nie stworzymy czegoś podobnego – w końcu brakuje nam talentu, poczucia estetyki i wielu lat doświadczenia. Tymczasem okazuje się, że projektowanie wnętrz to przede wszystkim specjalistyczna wiedza, którą przy odrobinie chęci może posiąść każdy z nas.

Trzymanie się jednego stylu

Istnieją rozmaite style w projektowaniu wnętrz. Profesjonalni dekoratorzy wiedzą jednak, że najlepiej wybrać ten jeden jedyny, który najbardziej odpowiada naszym upodobaniom. Powinniśmy dokładnie zbadać jego cechy charakterystyczne, typowe motywy, najczęściej wykorzystywaną kolorystykę czy materiały wykończeniowe. Dzięki temu łatwiej nam będzie dopasować do siebie wszystkie elementy i stworzyć harmonijną aranżację.

Powtarzalność elementów

Projektowanie wystroju wnętrz rządzi się zasadą powtarzalności. W praktyce chodzi o podział pokoju na trzy poziomy i powtarzanie w nich wybranego motywu – na przykład materiału czy koloru. Przykłady? Stolik kawowy na czarnych metalowych nogach – czarna metalowa ramka na zdjęcia – klosz lampy z czarnego metalu. Jasny dywan z naturalnego futra – poduszka z frędzlami w kremowym kolorze – wełniana makatka ścienna w beżowym odcieniu.

Pamiętanie o proporcjach

Jeśli inspirują nas projektanci wnętrz i realizacje, które tworzą, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na sam wygląd mebli i dodatków. Równie istotne są bowiem ich proporcje. Zwłaszcza w małych pomieszczeniach warto postawić na wyposażenie niewielkiej, a przy tym podobnej wielkości, aby wizualnie nie zagracać przestrzeni. Gdy zależy nam na optycznym powiększeniu pokoju, możemy także wykorzystać biel czy pustkę – pozostawienie wolnego miejsca sprawi wrażenie przestronności i pozwoli naszym oczom odpocząć.

Ustawienie punktu centralnego

Znani projektanci wnętrz zazwyczaj wybierają centralny punkt, wokół którego aranżują pozostałą przestrzeń. Idąc ich tropem, możemy wykorzystać w tym celu kominek – rozmieszczając meble wokół niego, stworzymy przytulną atmosferę i położymy akcent na palący się ogień. Ciekawym pomysłem na punkt centralny w mieszkaniu jest także dzieło sztuki. Dużych rozmiarów obraz, powieszony nad kanapą w salonie lub na ścianie w przedpokoju sprawi, że aranżacja zyska zupełnie innego wymiaru.

Nie kopiuj pomysłów innych

Pamiętajmy, że projektowanie wnętrz nie polega na kopiowaniu pomysłów innych. Nawet jeśli jakaś aranżacja bardzo nam się podoba, powinniśmy unikać inspirowania się nią w stu procentach. W końcu każda przestrzeń, podobnie jak jej użytkownicy, ma swój określony charakter, dlatego odwzorowanie jej układu barw czy wyposażenia niekoniecznie przełoży się na taki sam efekt. Do tego najzwyczajniej w świecie nie wypada bezpośrednio naśladować aranżacji innych osób – nawet gdy tworzymy wystrój wyłącznie na nasze potrzeby.

Wykorzystanie akcentów

projektanci wnętrz i realizacjeProjektowanie wnętrz kryje w sobie wiele sekretów. Jednym z nich jest wykorzystywanie akcentów, co można zrobić na dwa sposoby. Pierwszy trik polega na sięgnięciu po meble czy dodatki wyróżniające się na tle reszty wyposażenia, np. dzięki intensywnemu kolorowi. W drugim rolę akcentu przejmuje… ściana, pomalowana lub udekorowana w sposób, który przyciąga uwagę. Mogą to być np. płyty ścienne wewnętrzne z betonu architektonicznego. Ich produkcją oraz montażem zajmuje się właśnie Modern Concrete.

Choć istnieje wiele trików przydatnych w samodzielnej aranżacji, w niektórych sytuacjach pomoc profesjonalisty okazuje się nieoceniona. Konsultacji z ekspertem możemy potrzebować, zwłaszcza gdy urządzamy mieszkanie od zera lub robimy generalny remont. Koszt projektanta wnętrz jest jednak wysoki, dlatego przed spotkaniem się z nim warto zapoznać się z argumentami, które pomogą nam w podjęciu decyzji – przedstawiliśmy je tutaj.

Udostępnij: