Strona główna » Skąd się bierze kurz w domu i jak się go pozbyć?

Skąd się bierze kurz w domu i jak się go pozbyć?

23 sierpnia, 2023

Piękny i czysty dom to często niedościgniony ideał pedantycznej pani lub pana domu. Mimo regularnego sprzątania i wielu starań, wszechobecny pozostaje kurz, którego ciężko się pozbyć. Na szczęście znamy sposoby na tego podstępnego drania i w tym artykule pomożemy Ci raz na zawsze się z nim rozprawić. Co powoduje kurz w domu i jak się go pozbyć?

Z czego powstaje kurz w domu i w mieszkaniu?

Kurz obecny jest wszędzie i w błyskawicznym tempie osiada na płaskich powierzchniach. W jego skład przeważnie wchodzą włosy, sierść zwierząt, ludzki naskórek, roztocza, zarodniki grzybów i bakterii oraz piasek i drobinki gleby. Dostaje się do środka mieszkania przez szczeliny w drzwiach i oknach oraz wraz z brudem wnoszonym na butach i ubraniach. Nierzadko jest jednym z czynników, który wywołuje reakcje uczuleniowe. Chociaż w warunkach niesterylnych niemożliwe jest jego całkowite usunięcie, to można przynajmniej sprawić, aby gromadził się w mniejszej ilości.

Co na kurz w domu? Umiejętne sprzątanie

kurz w domu sprzatanieRegularne sprzątanie i mycie ścian to jedna z najlepszych metod walki z kurzem. Warto jednak to robić umiejętnie, żeby ułatwiać sobie pracę, zamiast niepotrzebnie ją komplikować. Ważną zasadą jest sprzątanie od najwyższych powierzchni, kończąc na dolnych partiach. Robiąc to na odwrót powodowalibyśmy, że kurz wzbijałby się z powrotem na oczyszczone powierzchnie. Polecamy specjalne ściereczki z mikrofibry, które zapobiegają rozprzestrzenianiu kurzu w powietrzu. Przecierając półki, blaty czy szafki warto używać preparatów antystatycznych. Aby ograniczać czas poświęcany na sprzątanie, dobrze jest przechowywać książki, ozdoby czy inne nieduże elementy w oszklonych regałach.

Kurz w domu i jak się go pozbyć? Uszczelnij okna

Co powoduje kurz w domu ? Między innymi są to również nieszczelne drzwi i okna. Warto zadbać o ich dokładne uszczelnienie, co również ograniczy ilość zanieczyszczeń. Kurz dostaje się do pomieszczeń także podczas wietrzenia, w takim razie jak zminimalizować kurz w domu, który dostaje się podczas otwierania okien i drzwi? Doskonałym sposobem są firanki oraz zasłony. Stanowią barierę, która zatrzymuje część kurzu dostającego się z zewnątrz. Aby jednak i one nie stały się siedliskiem kurzu i roztoczy, pamiętaj o ich regularnym praniu.

Pozbądź się kurzu z pomocą odkurzacza

Aby usunąć kurz z podłogi, najlepszą metodą jest regularne odkurzanie oraz zmywanie. Niestety większość tradycyjnych odkurzaczy nie tylko zasysa cząsteczki kurzu znajdujące się wokół, ale szybko rozpyla je z powrotem w powietrzu. Warto więc zaopatrzyć się w odkurzacz, który posiada specjalny filtr HEPA. Regularnie odkurzać należy też dywany oraz tapicerowane meble – warto to robić przy otwartym oknie, natomiast pościel powinno się wietrzyć na zewnątrz, o ile jest taka możliwość. Ponadto aby ograniczyć rozwój roztoczy wiele osób decyduje się na wymianę pościeli na hipoalergiczną. Dobrym pomysłem jest też dodawanie do prania antyalergicznych dodatków, które usuwają kurz domowy oraz alergeny.

Możliwości jest wiele

Kolejnym sposobem na kurz w mieszkaniu jest dbanie o dobrą wentylację powietrza. Gorąco polecamy okap, wentylację mechaniczną lub oczyszczacz powietrza i regularnie ich używać. Kluczem do walki z kurzem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w granicach 18-20°C oraz optymalnej wilgotności powietrza nie dopuszczając, aby było za sucho. Nierzadko siedliskiem kurzu w mieszkaniu są liście roślin doniczkowych. Dlatego nie powinno się o nich zapominać podczas regularnych porządków. Najczęściej wystarczy przetrzeć liście mokrą ścierką.

Na ścianach też osadzają się pyły!

Zastanawiając się jak zminimalizować kurz w domu, nie zapominajmy o ścianach. Żeby raz na zawsze pożegnać się z brudem i kurzem polecamy ściany z gładkiego betonu, którego zaletami są nieprzyciąganie pyłów i prosta pielęgnacja, niewymagająca poświęcanie zbyt wiele czasu. W takie betonowe ściany nie wnika kurz ani brud. Materiał jest atrakcyjny wizualnie, ozdobny, wytrzymały i odporny na pękanie. W razie potrzeby może zostać pokryty impregnatem hydrofobowym odpychającym wodę i brud, dzięki beton znajduje zastosowanie w kuchni i łazience, gdzie występuje wysoki poziom wilgoci. Ściany z betonu architektonicznego zaimpregnowane substancją zabezpieczającą są odporne na zabrudzenia, plamy oraz odpychają kurz, dzięki czemu utrzymanie ich w czystości jest wyjątkowo łatwe.

Udostępnij: