Strona główna » Sauna i salon spa w domu – czy to ma sens?

Sauna i salon spa w domu – czy to ma sens?

23 sierpnia, 2023

Czy warto rozpatrzyć budowę sauny w domu i czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej. Wcale nie musisz znajdować się w grupie najbogatszych Polaków, by móc pozwolić sobie na luksus korzystania z sauny w mieszkaniu, bo ta wcale nie jest tak droga i nie zajmuje tak wiele miejsca, jak się powszechnie sądzi.

Sauna w domu. Jaki jest jej koszt i co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Jeśli jesteś miłośnikiem saun, to z pewnością masz swoje preferencje. Jednak jeśli dopiero chcesz zacząć przygodę z tego rodzajem relaksu, musisz wiedzieć, że na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów:

  • sauna sucha (fińska) – temperatura sięga 85-120 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosi około 10%. Odpowiednie warunki wewnątrz uzyskuje się za pomocą specjalnego pieca wypełnionego gorącymi kamieniami.

  • sauna parowa tzw. łaźnia rzymska – temperatura nie przekracza 45-60 stopni Celsjusza, jednak wilgotność wzrasta do nawet 100%

  • sauna mokra – optymalna temperatura wynosi 70-95 stopni Celsjusza, a wilgotność około 40%

  • sauna typu infrared (na podczerwień) – rodzaj sauny suchej, w której nie używa się pary wodnej, bo jej działanie bazuje na wykorzystaniu ceramicznych, węglowych lub kwarcowych promienników podczerwieni. Może osiągać temperaturę 50-60 stopni Celsjusza.

sauna spa salon pięknościNajłatwiejsze w montażu w warunkach domowych są sauny suche, bo są to gotowe moduły i nie wymagają podłączenia do instalacji wodnej ani kanalizacyjnej. Jednak trzeba zadbać, by posadzka, na której zostaną postawione, była odporna na działanie wysokich temperatur, a pomieszczenie dobrze wentylowane. Wybierając piec elektryczny i generator pary zamiast klasycznego pieca, nie jest również konieczne podłączenie do przewodu kominowego, należy natomiast zadbać o prawidłowe wykonanie instalacji elektrycznej.

Montując saunę parową w domu, trzeba mieć na uwadze również dokładną izolację. Niewłaściwie zabezpieczona kabina może oddawać ciepło i wilgoć w zbyt dużym tempie, co znacząco obniży efektywność zażywanych kąpieli.

Ile kosztuje taka sauna w domu? Cena zaczyna się już od kilku tysięcy złotych. Oczywiście im większą i bardziej zaawansowaną technicznie kabinę się planuje, trzeba liczyć się z większymi kosztami.

Jak zbudować saunę w domu?

Zbudowanie sauny w domu nie jest czasochłonne. Często wstawienie i wykończenie gotowej kabiny zajmuje tylko kilka godzin! Najlepiej chęć posiadania takowej uwzględnić już na etapie projektowania domu czy przed kupnem mieszkania. Wtedy nie tylko łatwiej ją zaaranżować, ale może nawet wygospodarować specjalne pomieszczenie przeznaczone do relaksu? Taki salon spa w domu z pewnością okaże się trafnym pomysłem!

Wnętrze zakupionej kabiny wykonane jest z dobrej jakości drewna świerku skandynawskiego, cedru, jodły kanadyjskiej czy osiki. Jej zewnętrzne ściany można natomiast wykończyć już różnymi materiałami: płytą MDF, drewnem czy szkłem. Do aranżacji samego pomieszczenia (salonu spa w domu) polecamy za to elementy z betonu architektonicznego. Płyty betonowe Modern Concrete są dekoracyjne, funkcjonalne i trwałe. Położone na podłodze, nie tylko dobrze będą izolować, ale także z racji właściwości antypoślizgowych, poprawią bezpieczeństwo podczas wchodzenia i wychodzenia z kabiny sauny. Dodatkowo można je zabezpieczyć przed wilgocią, pokrywając odpowiednim preparatem.

Sauna w bloku? Tak czy nie?

spa sauna salon piękności w domuNie każdy, kto marzy o własnej saunie czy salonie spa w domu, ma ten komfort, że mieszka na dużym metrażu. Na szczęście z powodzeniem można kupić saunę do użytkowania w bloku! Wystarczy już 1,5 metra kwadratowego powierzchni, by móc cieszyć się kąpielami na zawołanie. Właśnie tyle zajmują najmniejsze kabiny dostępne na rynku. Takie wymiary sprawiają, że zmieszczą się one nawet na niewielkiej przestrzeni – obok prysznica w łazience, w niedużym pokoju czy piwnicy. Warunkiem jest jednak dobre zabezpieczenie pomieszczenia przed wilgocią, aby sauna w bloku nie przysporzyła więcej problemów niż pożytku.

Pokój do wypoczynku z sauną – jak zrobić spa w domu?

Specjalny pokój do relaksu jest naprawdę dobrym pomysłem. Taki salon spa pozwoli na pełny relaks i to bez wychodzenia z domu. Aby dobrze pełnił swoją funkcję, warto wyposażyć go w kilka różnych urządzeń i sprzętów: wannę z hydromasażem, natrysk, a także szezlong czy fotel. Zadbaj również o wystrój, by przebywanie w nim wiązało się z relaksem dla ciała i ducha.

Udostępnij: