Strona główna » Rośliny doniczkowe do wnętrz

Rośliny doniczkowe do wnętrz

13 czerwca, 2024

Rośliny doniczkowe są świetnym uzupełnieniem wnętrza. Tworzą przytulny klimat, wprowadzają pozytywną atmosferę, a niektóre mają nawet zdolność do oczyszczania powietrza. Dzięki nim w kilka sekund można stworzyć modną aranżację przestrzeni – bez względu na jej wielkość czy umeblowanie. W jakie rośliny do mieszkania warto zainwestować? Co posadzić w betonowych donicach?

Dlaczego warto mieć rośliny w domu?

Rośliny we wnętrzach od lat stanowią jedną z najbardziej popularnych dekoracji. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Ludzie coraz częściej próbują wrócić do natury, a gdy nie mają do tego okazji, to starają się zaprosić ją do siebie. Jednak rośliny do mieszkania to nie tylko ozdoba. Dlaczego jeszcze warto mieć je w swojej przestrzeni?

Jak się okazuje, rośliny doniczkowe w domu mogą mieć znacznie więcej zalet, niż się na początku wydaje. Dzięki zdolności do fotosyntezy, czyli przemiany dwutlenku węgla w tlen, powiększają jego zasób w mieszkaniu. Do tego nawilżają powietrze, a niektóre rodzaje roślin doniczkowych również poprawiają jego jonizację, co dobrze wpływa na zdrowie człowieka.

Nie można też zapomnieć o ich relaksującym działaniu. Rośliny do domu mogą poprawiać samopoczucie oraz działają w uspokajający sposób. Jest to szczególnie ważne dla osób pracujących pod dużą presją.

Jakie kwiaty doniczkowe najlepiej mieć w domu?

„Jakie rośliny do nowoczesnych wnętrz?” albo „Jakie kwiaty doniczkowe są teraz modne?” – te i inne pytania często pojawiają się na etapie poszukiwań rośliny do domu. Każdy wydaje się polecać podobne, jednak i tak opcji wyboru jest dosyć dużo. Dlatego opisaliśmy dla Ciebie różne rodzaje roślin doniczkowych, które mogą Ci się spodobać, a przy tym dopasują się do każdego wnętrza:

  1. Sukulenty – to idealny wybór, kiedy dopiero rozpoczyna się swoją przygodę z kwiatami doniczkowymi. Sukulenty są bardzo proste w uprawie i wystarczy je podlewać tylko raz na 2 tygodnie. Do tego doskonale prezentują się we wnętrzach, szczególnie tych w klimacie etno i boho. Sprawdzą się także jako modne kwiaty doniczkowe do salonu w nowoczesnym stylu.
  2. Draceny również nie powinny sprawiać problemów z pielęgnacją. Ten rodzaj roślin doniczkowych poprawia jakość powietrza, dlatego warto postawić go w sypialni, najlepiej takiej urządzonej w stylu nowoczesnym lub retro. Jednocześnie są doskonałym pomysłem dla każdego, kto planuje posadzić kwiaty w betonowych donicach – duże i reprezentacyjne będą prezentować się w nich doskonale.
  3. Storczyki, inaczej zwane orchideami, to niezwykle eleganckie kwiaty doniczkowe. Aranżacje z tymi roślinami prezentują się efektownie, ale niestety są trudne w utrzymaniu i wymagają doświadczonej ręki. Storczyki sprawdzą się przede wszystkim jako rośliny doniczkowe do mieszkania urządzonego w klasycznym stylu.
  4. Sansewieria – zwana także wężownicą. Jej charakterystyczne liście, sztywne i ze wzorami doskonale uzupełnią aranżacje w klimacie skandynawskim oraz każde nowoczesne wnętrze. Co więcej, ich minimalizm sprawia, że to doskonałe rośliny do donic z betonu.
  5. Skrzydłokwiat jak sama nazwa wskazuje, ma liście przypominające kształtem skrzydła. Gdy kwitnie, wypuszcza rozłożysty kwiat w żółtym lub białym kolorze. Ten rodzaj roślin doniczkowych najlepiej wygląda w jasnych, minimalistycznych wnętrzach.
  6. Palmy jako rośliny we wnętrzu przykuwają wzrok, ale niestety nie tak łatwo utrzymać je w dobrym stanie. Wymagają wprawnej ręki, wysokiej wilgotności i dużego nasłonecznienia. Ze względu na swój egzotyczny wygląd doskonale sprawdzą się w aranżacjach w stylu etno lub boho.
  7. Fikus to niezwykła roślina, która ma ponad tysiąc gatunków! Za najpopularniejsze rodzaje tych roślin doniczkowych uznaje się fikusa benjamina, fikusa sprężystego oraz fikusa pnącego. Wszystkie one są łatwe w pielęgnacji i nadają się dla początkujących. Co więcej, to kolejna świetna propozycja dla tych, którzy zastanawiają się, co posadzić w betonowych donicach.
  8. Kaktusy – choć wydawać się mogą mało przyjazne, jest to świetna dekoracja do domu. Idealna dla początkujących, szczególnie tych zapominających o podlewaniu, a do tego pięknie wpasowująca się w nowoczesny styl, dzięki swojemu minimalizmowi. Jej niektóre odmiany wypuszczają małe kwiatki, często w odcieniach różu lub magenty.
  9. Zamiokulkasy to idealne rośliny do wnętrz, w których jest dużo cienia. Świetnie radzą sobie w półcieniu i kompletnym cieniu, nie tracąc przy tym na swojej urodzie. To idealna propozycja, aby wzbogacić kwiaty w salonie. Aranżacje z zamiokulkasem wyglądają bardzo ponadczasowo i z pewnością zachwycą wszystkich gości.
  10. Maranta – jest to roślina jedyna w swoim rodzaju, a to dzięki pięknemu ubarwieniu liści w dwóch odcieniach zieleni oraz czerwono-fioletowych żyłkach. Choć ma wysokie wymagania, to są odmiany, które potrzebują nieco mniej opieki i można je posadzić w domu.

Jakie kwiaty do mieszkania w bloku? 

Mieszkania w blokach, szczególne te ciasne i słabo oświetlone, nie zawsze sprzyjają uprawie roślin. Nie oznacza to jednak, że trzeba zupełnie z nich rezygnować. Istnieją bowiem gatunki, które mają minimalne wymagania i doskonale radzą sobie w cieniu lub pół cieniu, oraz nie rozrastają się zbyt mocno. Jakie rośliny do mieszkania warto tutaj rozważyć? To przede wszystkim sukulenty, storczyki oraz niektóre odmiany maranty, monstery, czy kaktusów. Świetnie sprawdzają się także miniaturowe gatunki: skrzydłokwiaty, begonie, czy aglaonemy. Dzięki temu, że mają niski pokrój, mogą stać na parapecie bez ograniczania dostępu światła do wnętrza. To także doskonałe propozycje na nowoczesne kwiaty doniczkowe do salonu. Co więcej, dla ich dodatkowego wyeksponowania, warto nasadzić je w takiej doniczce, która przyciąga uwagę.

Bardzo popularnym ostatnio rozwiązaniem są betonowe donice – proste i minimalistyczne, pasujące praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. Wystrój w stylu skandynawskim, industrialnym, czy może boho? Nie ma znaczenia, jaki klimat panuje w Twoim mieszkaniu – surowy beton sprawdzi się w każdej estetyce i praktycznie przy każdym gatunku rośliny do mieszkania. Produkcją betonowych donic na indywidualne zamówienie zajmuje się firma Modern Conrete. Na Twoje życzenie zrealizujemy dowolny projekt donicy z betonu architektonicznego – nasze przykładowe realizacje (mała architektura z betonu) możesz zobaczyć pod wskazanym linkiem. Jeśli natomiast szukasz pomysłów na urządzenie ogrodu w swoim mieszkaniu, sprawdź artykuł „Ogród w mieszkaniu. To da się zrobić” – jest pełen ciekawych inspiracji. Już teraz poznaj nasze przykładowe realizacje i przekonaj się, co możemy Ci zaoferować!

Jakie zalety mają donice betonowe?

Donice z betonu należą do najchętniej wybieranych z racji swoich licznych zalet. Pierwszą z nich jest ponadczasowy i uniwersalny design, wpisujący się w aktualne trendy. W ostatnim czasie zapanowała moda na minimalizm, którego doskonałym wyrazem są właśnie doniczki z betonu architektonicznego. Cechuje je prosta, wręcz ascetyczna estetyka i kształty bazujące na przestrzennych figurach geometrycznych. Najczęściej w sklepach można je znaleźć w formie sześcianu oraz prostokąta, a nieco rzadziej walca, ściętego stożka, kuli czy półksiężyca. Wpływ na surowy styl betonowych donic ma także kolorystyka, zdominowana przez charakterystyczne odcienie szarości, które świetnie komponują się z różnego rodzaju roślinnością, zdobiąc nie tylko nowoczesne wnętrza. Kwiaty do salonu, przedpokoju, czy sypialni w takiej oprawie, będą prezentować się wręcz zjawiskowo!

Czym jeszcze wyróżnia się beton architektoniczny na tle innych materiałów? Jest to trwałość i wytrzymałość. Dzięki nowoczesnym metodom produkcji donice betonowe są wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego mogą być postawione na zewnątrz bez ryzyka zniszczenia. Większość dostępnych obecnie modeli jest dodatkowo zaimpregnowana, co sprawia, że nie przenika do nich woda z ziemi, w której znajduje się roślinność. Co więcej, doniczki z betonu mogą zachować doskonały wygląd przez wiele lat i nie trzeba ich wymieniać co kilka sezonów.

Jakie kwiaty do donicy betonowej?

Doniczki z betonu coraz częściej znajdują zastosowanie w aranżacjach zarówno ogrodów, jak i wnętrz. Są proste oraz minimalistyczne, dlatego pozwalają na wyeksponowanie czy to roślin do mieszkania, czy też kwiatów i krzewów na zewnątrz. Co posadzić w betonowych donicach?

Do doniczki z betonu najlepiej posadzić rośliny o systemie korzeniowym, który nie rozrasta się nadmiernie. Świetnie sprawdzą się gatunki efektownie wyglądające, ale wymagające niewiele uwagi i rzadkiego przesadzania. Typując, jakie rośliny do donic betonowych nasadzić, warto się skupić przede wszystkim na sukulentach (aloes, agawa, echeveria) oraz tych, które najlepiej rosną w ciasnocie – fikusy, sansewierie, filodendrony, czy draceny.

Z kolei, co posadzić w betonowych donicach, jeśli chodzi o aranżacje ogrodu lub tarasu?

Bukszpan – zimozielone, niewielkie drzewko, nadające się do podcinania i formowania w przeróżne kształty. Świetnie rozwija się w glebie obojętnej oraz słabo zasadowej. Powinno być posadzone w zacienionym miejscu.

Berberys – ozdobny krzew o charakterystycznych, czerwonobrunatnych liściach. Jest niezwykle łatwy w utrzymaniu, ponieważ dobrze rośnie na każdym rodzaju gleby i nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kosodrzewina – krzew iglasty, którego trzeba systematycznie podcinać i regulować jego kształt. Najlepiej będzie rozwijał się w nasłonecznionym miejscu oraz na glebie piaszczystej, o odczynie obojętnym.

Miskant chiński – ozdobna trawa, wprost stworzona do doniczki z betonu ze względu na swoją imponującą wysokość, sięgającą 1,5 m. Wymaga dużej ilości światła i żyznej, wilgotnej gleby.

Bambus krzewiasty – gatunek bambusa, który można uprawiać w Polsce. Ładnie rośnie w kwaśnej, a przy tym wilgotnej glebie i w nasłonecznionym miejscu.

Floks – kwiaty o charakterystycznej, jaskrawej barwie, mogące osiągnąć wysokość nawet 1,2 m. Powinno się je zasadzić w miejscu nasłonecznionym lub półcienistym. Lubią glebę bogatą w próchnicę, wilgotną i żyzną.

Udostępnij: