Strona główna » Pierwsze mieszkanie – zasady ergonomii i designu wnętrz

Pierwsze mieszkanie – zasady ergonomii i designu wnętrz

23 sierpnia, 2023

Urządzanie nowego mieszkania jest jak pierwsza randka z nową dziewczyną. Niby coś tam wiesz, niby masz świadomość „co i jak”, ale zawsze coś Cię zaskoczy i nigdy nie jest tak samo. Poznaj zasady jak urządzić pierwsze mieszkanie i zaprojektować wystrój, by był zgodny z zasadami ergonomii.

Na początku zaplanuj budżet…

… i dorzuć jeszcze 10-15% nadwyżki. Planując wystrój i wyposażenie własnych czterech kątów łatwo ulec euforii i chęci kupowania najnowszego, najlepszego i ogólnie naj… sprzętu. Budżet jednak nie jest z gumy, a kredyt sam się nie spłaci. Dlatego załóż konkretny budżet, w ramach którego zechcesz kupować wyposażenie i dorzuć do niego górkę około 10-15% nadwyżki, aby być przygotowanym na wszelki wypadek. Staraj się jednak nie wychodzić ponad ustalone ramy. Nie wszystko w końcu trzeba mieć od razu, mniej istotne rzeczy można dokupić już po przeprowadzce.

Ergonomia w domu – z czym to się je?

planowanie wnetrza mieszkanieErgonomia jest zbiorem zasad mających na celu „humanizowanie pracy” poprzez organizację układu i warunków otoczenia, aby praca była wykonywana przy jak najmniejszym koszcie biologicznym. Ma zastosowanie niemal w każdej dziedzinie życia, również w designie mieszkania i urządzaniu go tak, by było maksymalnie funkcjonalne. Mieszkanie i ergonomia powinny iść ze sobą w parze.

Ergonomia w życiu codziennym sprawia, że łatwiej nam się pracuje, żyje i mieszka. Ergonomia we wnętrzu przekłada się na bardziej przyjazne otoczenie poprzez dobre rozłożenie mebli, wygodne oświetlenie i brak problematycznych elementów wyposażenia, które zaburzałyby równowagę. Zasady ergonomii w mieszkaniu mają sporo wspólnego z filozofią Feng shui w mieszkaniu.

Funkcjonalne urządzenie mieszkania lub domu zapewni Ci komfort użytkowania, wygodę i odpoczynek psychiczny oraz fizyczny podczas codziennych obowiązków. Nie ma bowiem nic gorszego niż denerwować się na ciągłe przesuwanie mebli w trakcie sprzątania lub na konieczność chodzenia tam i z powrotem podczas kuchennych prac. Przeczytaj także jak urządzić ergonomiczną i funkcjonalną kuchnię.

Ucz się na błędach, ale nie bój się eksperymentować

Z pewnością masz jakieś doświadczenie w zakresie planowania wystroju. Własny pokój, wynajmowane mieszkanie, być może przeprowadzka. Warto korzystać z wcześniejszych doświadczeń, podpatrzeć rozwiązania aranżacyjne u znajomych i wzorować się na dobrych przykładach. W internecie znajdziesz sporo pomysłów jak zaplanować pierwsze mieszkanie, ale nie ma to, jak na żywo zobaczyć wystrój.

Jeżeli coś w aranżacji poprzedniego mieszkania Ci nie pasowało, po prostu wyeliminuj te błędy i popraw rozwiązania, które uważasz za słabe. A pomoże Ci w tym…

Kartka i ołówek

Jak zaplanować pierwsze mieszkanie? Najlepiej na papierze. Weź więc do ręki kartkę, ołówek i zestaw kredek i zacznij rysować. Możesz to również zrobić w specjalistycznym programie komputerowym, ale zabawa jest mniejsza. Kuchnię, łazienkę, salon czy sypialnię warto rozrysować na papierze, ustalić rozstaw mebli, zaplanować kolorystykę i ogólne rozplanowanie przestrzenne, by podnieść funkcjonalność w domu.

Zasady ergonomii w mieszkaniu

Planując pierwsze mieszkanie, koniecznie weź sobie do serca poniższe zasady dobrego designu:

  • Pomieszczenia muszą mieć odpowiednia wielkość i wolną przestrzeń. Zbytnie upychanie mebli i dodatków kosztem przestrzeni negatywnie odbije się na jej funkcjonalności.

  • Dobre oświetlenie to podstawa ergonomii mieszkania. Ważne jest zarówno oświetlenie sztuczne – lampami, jak i naturalne. Im większe okna, tym lepiej, gdyż więcej światła słonecznego pada do wnętrza.

  • Zasady ergonomii w mieszkaniu mówią jasno: wnętrze powinno być tak rozplanowane, by mieszkańcy mogli się swobodnie przemieszczać bez pokonywania niepotrzebnych barier i przeszkód.

  • Przydadzą się też meble, które na pierwszym miejscu będą stawiały właśnie funkcjonalność i użyteczność. Kwestia estetyki (choć również ważna) nie może dominować nad wygodą. Dobrze dobrane meble, odpowiednia ich ilość i wielkość to podstawa w designie wygodnego mieszkania.

  • Odpowiednie dopasowanie ścian – beton dekoracyjny na ścianę
  • Zastosowanie ergonomii w życiu codziennym to zadbanie o komfortową temperaturę w pomieszczeniu oraz czystość powietrza. Ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja są systemami, które mocno podnoszą komfort mieszkania i wpływają na lepsze samopoczucie domowników. Mieszkając w mieście o dużym stopniu zasmogowania, warto zainwestować w oczyszczacz, który odfiltruje szkodliwe pyły unoszące się w powietrzu.

Udostępnij: