Strona główna » Pielęgnacja ścian i podłóg z betonu architektonicznego

Pielęgnacja ścian i podłóg z betonu architektonicznego

23 sierpnia, 2023

Ściany i podłogi z betonu architektonicznego muszą być od czasu do czasu czyszczone. Porowata struktura materiału powoduje, że łatwo osadzają się w nim zabrudzenia. Na betonie rzadziej niż na tynkach pojawiają się grzyby i pleśń, jest to jednak możliwe, zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach piwnicznych i w kuchniach. Gromadzące się kurz i para mogą powodować powstawanie przebarwień, a kurz gromadzi się zwłaszcza w ścianach betonowych o nietypowej fakturze.

Pielęgnacja betonu architektonicznego we wnętrzach

Ściany i podłogi betonowe należy czyścić na sucho, za pomocą ściereczek i odkurzaczy. Jeśli to nie wystarczy, unikaj środków chemicznych, które mogą zniszczyć powierzchnię betonu. Zazwyczaj dobrze sprawdzi się woda z dodatkiem mydłem bez amoniaku (nie można stosować zwykłych mydeł higienicznych, a tym bardziej środków do mycia posadzek, gdyż wiele z nich zawiera amoniak). Plamy olejowe na betonie stosunkowo łatwo usunąć łagodnymi środkami kwasowymi (może to być nawet napój typu cola).

Oprócz czyszczenia powierzchni betonowych, konserwacja betonu we wnętrzach to także impregnowanie powierzchni. Nie wszystkie środki impregnujące nadają się do wnętrz: trzeba zwrócić baczną uwagę na to, czy środek impregnujący jest bezpieczny dla zdrowia. Stosowanie impregnatów we wnętrzach ma na celu nie tylko niedopuszczenie do drobnych uszkodzeń, ale też pozwala wyeliminować pylenie betonu. Ze względu na niekorzystny wpływ pyłu betonowego na zdrowie, impregnacja betonu we wnętrzach jest więc konieczna.

W przypadku uszkodzeń powstałych w betonowych posadzkach warto zastosować wypełnienia zawierające żywice lub zaprawy na bazie mineralnej. Zazwyczaj są to materiały szybkoschnące, łatwe do samodzielnego zastosowania. Niewielkie ubytki w betonowych ścianach i podłogach zewnętrznych mogą uzupełnić wypełniacze epoksydowe. Są to materiały pozbawione silnego zapachu i nieszkodliwe – nie ma więc potrzeby długotrwałego wyłączenia pomieszczeń z użytku.

Elewacje zewnętrzne. Pielęgnacja betonu zimą i latem

pielęgnacja betonu na zewnątrz

Wash Concrete Concrete Washing Concrete

Pielęgnacja betonu stosowanego na elewacjach zewnętrznych przebiega odmiennie ze względu na konieczność uwzględnienia wpływu czynników

atmosferycznych. Inaczej przebiega więc pielęgnacja betonu latem i pielęgnacja betonu zimą.

Warto, by pielęgnacja betonu zimą obejmowała zabezpieczenia cieplne, zwłaszcza w miejscach, w których zbiera się woda roztopowa. Zazwyczaj wystarczy zastosowanie materiałów okrywowych w punktach najbardziej narażonych na uszkodzenia.

Pielęgnacja betonu latem to przede wszystkim prace zabezpieczające. Zaimpregnowanie betonu latem pozwoli na uniknięcie uszkodzeń zimą. Impregnat nie tylko wzmacnia strukturę betonu i zabezpiecza przed wilgocią, ale także pokrywa drobne rysy i pęknięcia. Beton architektoniczny w ogrodzie wymaga także usuwania mchów i porostów; większość stosowanych w tym celu środków nie szkodzi betonowym powierzchniom.

Renowacja betonu. Porady dotyczące napraw

naprawa betonu renowacja pęknięćTrudniejsza niż codzienna pielęgnacja betonu jest jego renowacja. Naprawa betonu, w którym wystąpiły uszkodzenia konstrukcji lub poważne ubytki, wymaga zatrudnienia firmy remontowej. Jednak gdy konieczna jest jedynie niewielka renowacja betonu, porady zamieszczone w tym artykule powinny wystarczyć.

Proste naprawy betonu możesz wykonać twe własnym zakresie, nie wymaga to wcale dużych umiejętności technicznych. Naprawa ubytków w betonie pozwala na unikanie dalszych uszkodzeń powodowanych przez mróz i wilgoć. Im szybciej ją przeprowadzisz, tym mniejsze będą koszty, tym mniejsze będzie też ryzyko dalszych strat.

Istnieją dwa główne sposoby naprawy ubytków w betonie. Drobne pęknięcia włosowate, o szerokości nieprzekraczającej 10 milimetrów, łatwo wypełnić niedrogim uszczelniaczem akrylowym lub silikonem akrylowym o konsystencji pasty. Metoda ta nie wystarczy jednak w przypadku większych dziur, rowków i rozległych pęknięć. Wypełniamy je cementem akrylowym lub materiałami cementowo-polimerowymi. Ubytki należy więc zatynkować i oszlifować. Tynkowanie może być konieczne także w przypadku odprysków. Te nie powstają na skutek działania deszczu i mrozu, ale poprzez uszkodzenia mechaniczne.

W wieku przypadkach możemy jednak zastosować bardziej oryginalne rozwiązanie: głębokie szlifowanie betonu w celu usunięcia odprysków i uzyskania ciekawych faktur. Jest to więc nie tyle konserwacja betonu w istniejącej formie, co nadanie powierzchniom nowych, bardziej oryginalnych faktur.

Szlifowanie można zastosować także wtedy, gdy chcemy uzupełnić głębokie odpryski. Jest to konieczne w celu prawidłowego, równomiernego uzupełnienia ubytku. Trzeba uzyskać otwór w kształcie kwadratu lub prostokąta, o jednakowej we wszystkich miejscach głębokości. Inaczej stosowane środki nie zwiążą się prawidłowo z oszlifowaną powierzchnią, a do wnętrza konstrukcji nadal będzie przedostawać się woda. Wiele środków stosowanych przy naprawie ubytków w betonie rozszerza się – z tego powodu wykonany otwór musi być odpowiednio szeroki. Jeśli warstwa środka do renowacji betonu będzie zbyt cienka, stanie się krucha i po kilku tygodniach odpadnie.

Udostępnij: