Strona główna » Parki kieszonkowe – co to jest i czemu mają służyć?

Parki kieszonkowe – co to jest i czemu mają służyć?

2 lutego, 2024

W dobie szybkiego rozwoju urbanizacji, a co za tym idzie – gęstej zabudowy miast, coraz bardziej doceniania jest niezbędna w naszym życiu zieleń, która ma pozytywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie każdego człowieka, a także kondycję naszej planety. Włodarze miast i obywatele lokalnych społeczności dbają o to, by było jej coraz więcej na osiedlach i w przestrzeniach publicznych, tworząc miejsca relaksu umożliwiające bezpośredni kontakt z naturą. W tym celu powstają coraz modniejsze w ostatnim czasie parki kieszonkowe.

Co to znaczy park kieszonkowy?

Co to jest park kieszonkowy? To inaczej mały park powstały w wyniku zagospodarowania wolnej przestrzeni w mieście na tereny zielone – pełniący funkcję rekreacyjną i wypoczynkową. Najczęściej adaptacji podlegają niewielkie niewykorzystane powierzchnie np. między blokami.

Najstarszy park kieszonkowy powstał na Manhattanie w Nowym Jorku w 1967 i ma powierzchnię 390 m2. Obecnie takie parki powstają na całym świecie, są też coraz popularniejsze w Polsce.

Jak założyć park kieszonkowy?

Parki kieszonkowe mogą powstać zarówno z ramienia miasta, być finansowane za pomocą funduszy europejskich, jak i powstać z inicjatywy mieszkańców – z budżetów obywatelskich. Planowane są na stosunkowo niewielkich niewykorzystanych powierzchniach – miejskich terenach publicznych, czy przestrzeniach międzyosiedlowych itd. Do tego celu wykorzystuje się nieużytki lub miejsca, na które nie było dotąd pomysłu.

Parki kieszonkowe – jaką mają funkcję?

Generalnie rzecz ujmując, parki kieszonkowe mają dokładnie taką samą funkcję, jak wszelkie aranżacje zieleni miejskiej. Kontakt z naturą ma olbrzymie znaczenie dla człowieka, a w miastach jest jej za mało, stad pomysł, by w taki sposób przynajmniej zmniejszyć tę dysproporcję. Ważnym aspektem jest z pewnością funkcja relaksacyjno-rekreacyjna. Park kieszonkowy stanowi miejsce, gdzie dzieci mogą się pobawić, a starsi odpocząć, gdzie można złapać oddech lub pojeździć na rowerze. Nie bez znaczenia jest też funkcja estetyczna, zdrowotna czy ekologiczna – czyli pozytywne oddziaływanie na sferę klimatyczną. Z kolei ze społecznego punktu widzenia – parki kieszonkowe są miejscem, gdzie jest możliwość nawiązywania kontaktów sąsiedzkich, czy zacieśniania tych relacji. W takich miejscach organizowane są także lokalne warsztaty czy zajęcia – przyrodnicze, sportowe – np. treningi jogi, czy związane z hobby – np. fotografią. Parki kieszonkowe zatem mają wpływać na komfort mieszkańców i podnieść ich jakość życia.

Jak wygląda park kieszonkowy?

Jak wygląda park kieszonkowy i w jakie elementy jest wyposażony?

Najważniejsza jest rzecz jasna roślinność. W zależności od terenu, na którym taki park jest tworzony – może być to starodrzewie lub zupełnie nowe nasadzenia – trawniki, klomby kwiatowe, krzewy i inne.

Jednak parki kieszonkowe to nie tylko zieleń. To także przestrzeń do wypoczynku i rekreacji, a więc i związana z tym infrastruktura. Projekt parku kieszonkowego powinien zatem obejmować obie te dwie sfery. Trawom, bylinom i krzewom towarzyszyć więc będą przeróżne elementy małej architektury – ławki, stojaki rowerowe czy betonowe donice. W projektach parków kieszonkowych pojawiają się także place zabaw, ścieżki, alejki, czy toalety publiczne.

Przykłady parków kieszonkowych w Polsce

Pierwsze parki kieszonkowe w Polsce powstały w Krakowie w 2016 roku. Chyba najwięcej takich projektów zostało zrealizowanych do tej pory właśnie w tym mieście – obecnie jest ich tu kilkadziesiąt, m.in. Ogród Matematyczny, Leśny, Artystyczny, Magiczny, Szachowy, czy Baśniowy i wiele innych.

Również w Warszawie ilość parków kieszonkowych jest imponująca. Często są to naprawdę małe przestrzenie, które zostały zagospodarowane na zielone miejsca relaksu. Nie zawsze są to parki w rozumieniu potocznym. Czasem jest to schludnie urządzony skwer, zielony plac zabaw, czy nasadzenia, mała architektura przeznaczona do wypoczynku i elementy ozdobne między blokami.

We Wrocławiu na Ołbinie powstało 7 parków kieszonkowych wedle projektu Grow Green, a finansowanych z programu unijnego Horyzont 2020 – który ma na celu stworzenie takich miejsc i rozwiązań, które przyczyniają się do obniżenia temperatury w mieście, czy polepszenia jakości powietrza. Prace obejmowały m.in. zagospodarowanie wody opadowej, zasadzenie drzew, krzewów i pnączy, mających zapewnić mieszkańcom cień, wymianę nawierzchni. Można tu znaleźć plac zabaw dla dzieci, ogrody deszczowe, miejsce zabaw dla psów, czy domki dla owadów, a także liczne ławki, kosze, stojaki rowerowe.

Nowe parki kieszonkowe pojawiły się także w Toruniu. Nazwy pochodzą od miejsc z różnych zakątków na świecie, są to m.in. „Francuskie Inspiracje”, „Greckie klimaty”, „Fiński relaks”, “Skwer Kwitnącej Wiśni”, czy „Zacisze Holandii”. Ideą było zagospodarowanie niewykorzystanych, a przez to niezadbanych miejsc, tak by służyły okolicznym mieszkańcom.

Udostępnij: