Strona główna » Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję?

Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję?

23 sierpnia, 2023

Równomierna dystrybucja ciepła zgodna z ludzką fizjonomią i komfortem termicznym; mniejsza cyrkulacja powietrza a przez to ograniczona mobilność kurzu i drobnoustrojów w pomieszczeniu; lepsza wilgotność powietrza oraz oszczędności na energii – to główne, choć niejedyne zalety podłogówki, bo tak potocznie nazywa się ogrzewanie podłogowe. Czy warto inwestować w ten rodzaj dystrybucji ciepła w budynku?

Kilka faktów o ogrzewaniu podłogowym

Tego typu system wymaga wcześniejszego odpowiedniego przygotowania, dlatego może się wydawać, że koszty instalacji są duże a sam montaż czasochłonny. Jeżeli jednak inwestycja przewidziana jest jeszcze na etapie budowy lub remontu, to koszty ograniczają się tylko do zakupu i położenia instalacji, gdyż wylewkę i tak trzeba będzie zrobić.

Wykonanie podłogówki, gdy pomieszczenie jest już wykończone, faktycznie będzie utrudnione i może wiązać się z dużymi kosztami. Alternatywą są maty elektryczne, które można położyć właściwie wszędzie, a system elektryczny nie wymaga przeprowadzania gruntownego remontu. Zazwyczaj jednak stosuje się wodne ogrzewanie podłogowe.

Wiele osób obawia się o wysoki koszt ogrzewania podłogowego, jednak wyłączywszy samą instalację, późniejsza eksploatacja przynosi spore oszczędności ze względu na równomierne rozłożenie temperatury. W porównaniu do tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego można zyskać oszczędności: około 6% przy 19°C w pomieszczeniu i do 12% przy temperaturze 18°C. Najwięcej korzyści przyniesie w wysokich pomieszczeniach, w których ciepłe powietrze ucieka do góry i to właśnie tam zdecydowanie warto położyć ogrzewanie podłogowe. Cena za metr kwadratowy wynosi od 100 do 300 złotych, plus koszt instalacji szafki i rozdzielacza, plus cena wykonania usługi.

Ze względu na niski opór cieplny płytek ceramicznych podłogówkę często kładzie się właśnie pod takie wykończenie podłogi, ale nie jest to jedyna możliwość. Ogrzewanie podłogowe można wykonać pod nawierzchnię z betonu, z drewna lub paneli podłogowych.

Gdzie położyć ogrzewanie podłogowe w domu? Jedno pomieszczenie czy iść na całość?

ogrzewanie podłogowe łazienkaTego rodzaju instalacja może być zamontowana zarówno w całym mieszkaniu lub domu, jak i tylko w określonych pomieszczeniach. Trzeba pamiętać, że przy podłogówce problematyczne jest zagospodarowanie przestrzeni, gdyż meble i dywany nie mogą znajdować się bezpośrednio nad pętlami grzewczymi. Rozsądne jest takie zaplanowanie systemu, by połączyć tradycyjne ogrzewanie kaloryferami z podłogówką; zwłaszcza tam, gdzie chcemy zwiększyć komfort cieplny – w łazience, salonie, sypialni.

Odpowiedź na pytanie: czy warto zainstalować ogrzewanie podłogowe i czy zrobić to w całym mieszkaniu, czy tylko w określonych pomieszczeniach zależy od specyfiki budynku. Najkorzystniej będzie obliczyć zyski i straty ciepła i zdać się na opinię eksperta.

Nie zaleca się natomiast instalacji systemów podłogowych w: pokojach, gdzie przez długi czas przebywają małe dzieci, w spiżarniach oraz w pomieszczeniach, w których podłoga ma zostać wykończona parkietem lub udekorowana dywanem, a także tam, gdzie problematyczne byłoby ułożenie mebli.

Ogrzewanie podłogowe wady i zalety, czyli kilka argumentów za i kilka przeciw

Podstawowym plusem takiego systemu jest oczywiście większy komfort termiczny przy mniejszym zużyciu energii, zwłaszcza jeżeli dodatkowo zadbamy o dobrą izolację termiczną ścian i okien. Przyjemne ciepło pod stopami umożliwia swobodne stąpanie bosymi stopami nawet po betonowej posadzce lub terakocie. Zapewne każdy wie, jak nieprzyjemny jest dotyk zimnej podłogi pod stopami po ciepłym, relaksującym prysznicu. Ogrzewanie podłogowe warto zainstalować w łazience, w której podłoga wyłożona jest płytkami lub betonem dekoracyjnym.

Wadą takiego rozwiązania jest to, że trzeba o tym pomyśleć na etapie budowy lub generalnego remontu. Nie wszędzie można go zamontować i wiąże się ze sporym kosztem początkowym, który jednak zwraca się w późniejszej eksploatacji. Oczywiście dostępne są różne rozwiązania, pozwalające na montaż ogrzewania podłogowego przy minimalnym remoncie, np. ogrzewanie elektryczne, ale to jest mniej wydajne i bardziej energochłonne.

Jeżeli mielibyśmy opowiedzieć się za i przeciw ogrzewaniu podłogowemu, to liczba zalet jest wyższa niż wad. Naszym zdaniem warto przynajmniej rozważyć to rozwiązanie, szczególnie że płyty Modern Concrete dobrze współpracują z takim ogrzewaniem.

Udostępnij: