Jak urządzić przestrzeń mieszkalną tak, by żyło się w niej przyjemnie? Co to znaczy urządzanie mieszkania w nowoczesny sposób i, czy trzeba na taki wystrój wydawać grube tysiące, czy można osiągnąć ciekawe efekty nie zadłużając się w banku? Ten poradnik dedykujemy każdemu, kto szuka pomysłów na nowoczesne wnętrza mieszkań i domów.
Wnętrza współczesnych mieszkań często wykorzystują technologiczne gadżety i rozwiązania, zapewniające funkcje inteligentnego domu. Praktycznie każdy z nas ma smartfon lub tablet – urządzenia, które z powodzeniem mogą stać się centrum zarządzania mieszkaniem. Aby zaprojektować w pełni inteligentny dom, taki z prawdziwego zdarzenia, trzeba byłoby od początku zaplanować całą infrastrukturę i już na etapie projektu, wdrożyć pewne rozwiązania, jak np. wentylację z rekuperacją, połączoną z systemem ogrzewania mieszkania, system alarmowy, panele słoneczne itd. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele, ale niestety to wszystko kosztuje. Można jednak osiągnąć ciekawe rezultaty, imitujące „inteligentny dom”, inwestując w nowoczesne gadżety do domu.
Na przykład instalując kontaktory do okien, czyli specjalne czujniki otwarcia-zamknięcia, można sterować oknami za pośrednictwem aplikacji w smartfonie. Co więcej, takie kontaktory będą pełnić również rolę systemu alarmowego, gdyż powiadomią Cię poprzez aplikację, gdy okno/drzwi zostaną otwarte. Instalując w mieszkaniu czujniki ruchu, które wysyłają powiadomienia na Twój smartfon, możesz stworzyć bardzo skuteczny, tani system zabezpieczenia.
Jednym z zyskujących coraz większą popularność gadżetów są samo sprzątające odkurzacze typu Rumba, które wystarczy zaprogramować i puścić je wolno, by o zaprogramowanych porach same zaczęły sprzątać. Takie urządzenie kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od producenta, ale nawet te najtańsze dają spore możliwości. Innymi przykładami nowoczesnych rozwiązań do domu mogą być: inteligentny sprzęt AGD np. lodówka wysyłająca powiadomienia na telefon o kończących się produktach żywnościowych albo pralka, która sama potrafi rozpoznać rodzaj materiału i dobrać odpowiedni program.
Odrębną kategorią nowoczesnych dodatków do domu jest oświetlenie, które można przerobić tak, by zadziwiło każdego, odwiedzającego Cię gościa. Oraz, oczywiście, by ułatwić Ci wykonywanie codziennych czynności. Inteligentne oświetlenie wymaga zainstalowania specjalnych czujników, a często również wymiany lamp. Włączanie i wyłączanie światła klaśnięciem to tylko jeden z „bajerów”, ale tak naprawdę chodzi o oszczędności. Nowoczesne oświetlenie domu umożliwia zarządzanie natężeniem światła i jego włączaniem/wyłączaniem (koniec z zapominaniem o gaszeniu światła). Lampki takie mogą też ozdabiać nowoczesne schody w domu, podświetlając stopnie i tworząc ciekawą iluminację i to bez konieczności włączania światła w całym domu.
Nowoczesne wnętrza mieszkań charakteryzują się przemyślaną architekturą i wyposażeniem wnętrz. W wielu projektach mieszkań widać silny trend w kierunku dobrze rozumianego minimalizmu, czyli takiego wyposażania mieszkań, by znalazło się w nich wszystko, co potrzebne do komfortowego życia, bez jednoczesnego zaśmiecania przestrzeni zbędnymi gadżetami, ozdobami czy nadmiarem mebli. Nowoczesne dodatki do domu to przede wszystkim elementy użytkowe, które mają swoje konkretne zastosowanie, a nie są jedynie nic nieznaczącymi ozdobami, zajmującymi miejsce na stoliku, półce, albo na ścianie.
Jednym z przejawów minimalizmu w nowoczesnych wnętrzach mieszkań jest trend w kierunku wykonywania ścian z betonu architektonicznego. Na stronie Modern Concrete możesz znaleźć wiele interesujących przykładów naszych realizacji, które być może staną się inspiracją dla Ciebie, by zmienić coś w swojej przestrzeni. Szare, gładkie lub nieregularnie wykończone ściany w połączeniu z drewnianą podłogą i metalowo-szklanymi elementami wykończeniowymi, sprawiają niezwykle efektowne wrażenie. A jeśli dodać do tego dobrze dobrane oświetlenie domu, które podkreśli kształty mebli i wydobędzie głębię z dekoracji, można mówić o prawdziwie designerskim stylu na miarę XXI wieku.