Mamy dość wymagające czasy dla tych, którzy zajęli się wykończeniem swojego lokum lub rozpoczęli renowację mieszkania. Wszystko przez rosnące ceny usług remontowych oraz materiałów. A będzie jeszcze gorzej… Czy mimo wszystko da się jakoś temu zaradzić i zaoszczędzić? Podpowiadamy, jak obniżyć koszt remontu mieszkania.
Na pełen kosztorys potrzebny do wykończenia mieszkania, składa się wiele czynników. Przede wszystkim ważne jest czy decydujesz się na mieszkanie w stanie deweloperskim, czy „pod klucz”, pod uwagę należy wziąć również metraż lokalu, jego przeznaczenie i standard, w jakim chcesz go wyposażyć. Tu ważną rolę odegrają cena i jakość materiałów użytych do prac wykończeniowych.
Na ostateczne koszty remontu mieszkania wpływ będzie miało również to, czy zdecydujesz się na samodzielne prace remontowe, czy wynajmiesz profesjonalną ekipę. Oczywiście każde mieszkanie możesz wykończyć w różnych wariantach budżetowych, jednak warto pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach cięcie kosztów może wyjść Ci na dobre.
Coraz więcej słyszy się, że średni koszt wykończenia mieszkania wzrasta. Osoby, które zdecydowały się na remont, narzekają na gigantyczne rachunki za zakup materiałów oraz zatrudnienie ekipy. Należy jednak pamiętać, że są to szacunkowe kwoty, bo ceny usług wykończeniowych różnią się w zależności od lokalizacji (w dużych miastach mogą być wyższe) i poszczególnych cenników robót budowlanych.
Niemniej nie ulega wątpliwości, że przez ostatnie kilka lat ceny proponowane przez ekipy remontowe znacznie się zwiększyły (podobnie jak niektóre koszty materiałów), a postęp prac mógł być opóźniony przez różne czynniki związane z pandemią (np. okresowe zamknięcia sklepów budowlanych, kwarantanny, a więc i braki kadrowe w grupach remontujących). Średni koszt wiąże się również z różnymi wariantami budżetowymi i jest tym wyższy, im wyższy standard chcesz zapewnić w swoim mieszkaniu. Dla porównania, o kosztach wykończenia mieszkań w poszczególnych sezonach przeczytasz tutaj.
Jak obliczyć koszt remontu? Przede wszystkim, pamiętając o kilku ważnych wskazówkach. Dokładnie sprawdzaj, co powinno wejść w skład kosztorysu – wykończenie mieszkania to nie tylko malowanie, tynkowanie czy ułożenie podłogi, ale także podłączenie wszelkich urządzeń kuchennych i zamontowanie elementów łazienkowych, a także prace dekoracyjne. Pamiętaj, że osobnym kosztem na twojej liście będą meble i sprzęty AGD lub RTV.
Zastanawiasz się, ile kosztuje zrobienie łazienki przez fachowca? A może podliczasz koszty przyłączenia wszystkich sprzętów kuchennych? Sprawdź ceny usług remontowych w twojej okolicy (niektóre firmy udostępniają je na swoich stronach internetowych) lub bezpośrednio umów się z wybranym specjalistą, aby poznać jego stawki. Dzięki temu dokładnie rozplanujesz wydatki i będziesz wiedział, na jaką wersję budżetową możesz sobie pozwolić. Dobrze, jeśli na wszelki wypadek zostawisz sobie pieniężną rezerwę na nieplanowane wydatki – nigdy nie wiesz, co podczas remontu może się wydarzyć.
Jak było wspomniane wyżej – na niektórych pracach czy udogodnieniach związanych z wykończeniem mieszkania nie warto oszczędzać. Jednak są takie, przy których twój portfel może odetchnąć. Najwięcej możesz zyskać na obniżeniu kosztów remontu mieszkania związanych z robocizną i wykonaniu części prac samodzielnie. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w dobie pandemii, gdy kontakt z innymi może nieść ze sobą całkiem spore ryzyko. Wybierz tę opcję jednak tylko do prac, na których się znasz lub co do których masz pewność, że nie będą one wymagały późniejszej interwencji fachowca (a więc nie zwiększą znów kosztów). Znaczne sumy można też zaoszczędzić na materiałach budowlanych, ponieważ wiele z nich dostępne jest w niższej cenie bez utraty jakości lub trwałości danych elementów. Przykładem może być tu modny beton architektoniczny, charakteryzujący się uniwersalnym zastosowaniem, a osiągający korzystne ceny. Produkcją i montażem elementów wykonanych z tego surowca zajmuje się Modern Concrete. W zakres naszych usług wchodzą płyty ścienne wewnętrzne i elewacyjne, schody oraz okładziny stopni, a także mała architektura.
Jeśli masz pytania o to, jak tanio wykorzystać beton podczas remontu, chętnie na nie odpowiemy i pomożemy Ci wybrać produkty mieszczące się w Twoim budżecie. Zapraszamy do kontaktu!
Dobrym sposobem na uniknięcie niepotrzebnych kosztów jest również sprawdzanie cen poszczególnych elementów w Internecie i szukanie korzystnych promocji. Warto również dowiedzieć się, czy można odliczyć od podatku materiały budowlane. Co prawda mogą to zrobić jedynie osoby fizyczne, które w latach 2004-2013 zostały obciążone wyższymi kosztami z tytułu zakupu materiałów budowlanych, ale może właśnie znajdujesz się w tej grupie?
Różne aspekty składają się na wykończenie mieszkania. Koszt remontu w zależności od okoliczności może być bardzo niski lub niewiarygodnie wysoki. Nie można więc jednogłośnie twierdzić, że wszystko jest drogie. Zobacz, co ma zasadniczy wpływ na koszt wykończenia mieszkania.
Lokalizacja – położenie Twojego lokum w dużym stopniu przekłada się na to, ile zapłacisz za remont mieszkania. Cennik usług wykończeniowych różnie przedstawia się przecież w Warszawie, na Śląsku czy w Lubinie. Mieszkańcy poszczególnych rejonów Polski mają w uśrednieniu zupełnie inne możliwości finansowe, co jest wynikiem rozwoju ekonomicznego, stopy bezrobocia, dostępnych miejsc pracy itd.
Standard wykończenia – trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje remont generalny mieszkania, gdy mowa o różnych standardach. W końcu porównanie wydatków na wykończenie kuchni wykonanej z naturalnego kamienia z pomieszczeniem, które ma zwyczajne wyposażenie, zawsze wypadnie na niekorzyść.
Nie zapominaj, że koszt remontu mieszkania ma bezpośredni związek z wybranymi przez Ciebie materiałami oraz sprzętami. Ogólnodostępne cenniki nie biorą pod uwagę drogich elementów wystroju oraz nietypowych czynności, takich jak użycie techniki dekoracyjnej do malowania ścian czy ułożenie płytek o nietypowym kształcie.
Powierzchnia mieszkania – różne są miejsca, w których żyjemy. Jednych z nas będzie interesowała renowacja dużego domu jednorodzinnego, a drugich remont mieszkania w bloku. Koszt wykończenia zależy w dużej mierze o metrażu. Pytając się ekipy remontowej o cenę, pamiętaj, aby od razu wskazać powierzchnię swojego lokum oraz typ budownictwa – unikniesz przykrych niespodzianek.
Rodzaj usługi – nie ulega wątpliwości, że remont remontowi nierówny. Niektórzy z nas będą chcieli wykonać gruntowne prace, aby całkowicie odnowić swoje lokum, a innym do szczęścia wystarczy tylko kilka drobnych czynności. Jeśli zastanawiasz się zatem ile kosztuje odświeżenie mieszkania, pamiętaj, by uwzględnić zakres swoich potrzeb. Czasem wystarczy przecież przemalować ściany czy położyć nowe płytki w łazience, aby przestrzeń zyskała zupełnie nowego charakteru.
Firma wykończeniowa – koszt remontu mieszkania w dużej mierze uzależniony jest od wyboru ekipy. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju firmy wykończeniowe – większe i mniejsze, z wieloletnim doświadczeniem oraz dopiero rozpoczynające działalność w branży. Wszystko to przekłada się na cenę ich usług. Niezależnie od budżetu, którym dysponujesz, znalezienie odpowiedniej ekipy nie powinno stanowić problemu.
Zanim ostatecznie wybierzesz wykonawcę, pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić o nim opinie. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek oraz będziesz wiedział, o co ewentualnie dopytać. Przed skontaktowaniem się z firmą wykończeniową zrób także wstępne pomiary mieszkania. Możesz zająć się tym samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia architekta wnętrz. Informacje o wymiarach koniecznie uzupełnij o wybraną technologię, specyfikę remontu oraz prace dodatkowe, np. wymianę instalacji hydraulicznej, kanalizacyjnej czy elektrycznej. Wówczas łatwiej Ci będzie uzgodnić z ekipą cenę usługi.