Budowanie nieodłącznie kojarzy się z kamieniem. To podstawowy materiał stosowany od lat. Nic się przez ten czas nie zmieniło. Może tylko to, że dzisiaj jest jeszcze więcej możliwości, które pozwalają wykorzystać ten szlachetny surowiec. Najczęściej stosowany jest w centrum każdego domu – salonie, ale równie często w kuchni czy łazience. Rzadziej w przedpokoju, ale to w żaden sposób nie dyskwalifikuje tego pomysłu. Sprawdźmy, jakie są możliwości w tym obszarze.
To bardzo łatwy w obróbce i kształtowaniu materiał, dzięki czemu można stosować go w wielu miejscach, także w przedpokoju. Dostępny w różnorodnych odcieniach: czerwonym, kremowym, szarym, choć spotykane są też barwy żółte i błękitne. Dostępność tak szerokiej gamy kolorystycznej sprawia, że można go skomponować z różnymi materiałami i elementami wnętrza. Szczególnie pasuje do niego drewno – tak samo naturalne, delikatne i swojskie, jak kamień. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej konserwacji, aby piaskowiec pozostał w doskonałej kondycji.
No właśnie, czy istnieje inny kamień, który tak bardzo kojarzy się z wiejskością, spokojem i bezdrożami, jak polny kamień? Przedpokój zaaranżowany w ten sposób zachwyca swoją otwartością, dobrą atmosferą i ciepłem. Mozaika większych i mniejszych kamieni o różnych odcieniach, na dodatek wzbogacona w inne (na przykład drewniane) akcenty zapewnia wyjątkowy efekt. To rozwiązanie najlepiej pasuje do wiejskich domów, zwłaszcza zbudowanych z kamienia. Żeby efekt był rzeczywiście zadowalający, kamień musimy dokładnie oczyścić, zaimpregnować, a na samym końcu położyć fugę.
Jeśli powyższe rozwiązania są zbyt tradycyjne, to można pokusić się o wykorzystanie szarych lub czarnych łupków. Taka ściana sama w sobie jest ozdobą, nie trzeba tu żadnych innych dodatków. Czarna, co prawda, może trochę przytłaczać, więc musimy pamiętać o zachowaniu umiaru, aby przedpokój nie był zbyt ciemny lub zbytnio nie przytłaczał. Szary kolor jest łagodniejszy, nie dominuje, można go zastosować na większej powierzchni. Innym dość nowatorskim rozwiązaniem jest beton architektoniczny, surowy, ale klimatyczny, w sam raz dla wielbicieli nowoczesnego budownictwa. Lubi towarzystwo, a więc doskonale komponuje się z drewnem, metalem i szkłem.
To ceniony materiał pasujący do wnętrz w różnym stylu. Chociaż dla niektórych jest zbyt elegancki, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagościł w naszym przedpokoju. Wprowadza ład, jest jednolity, wywołuje wrażenie czystości. Sprawdza się jako posadzka marmurowa i okładzina ścienna, choć jak wiadomo, znajduje zastosowanie w wielu innych obszarach (parapety, blaty, a nawet kominki). Warto połączyć go ze stylem klasycznym lub francuskim, który zagości w pozostałych pomieszczeniach. Jednocześnie pasuje też do miejsc, w jakich na pozór króluje inny styl (glamour).
Przedpokój – jak inne wnętrza w mieszkaniu – może zyskać swój charakter, upodobnić się do wyglądu pozostałych pomieszczeń, być integralną częścią tej większej aranżacyjnej układanki. Wydatnie może w tym pomóc kamień, który występuje pod wieloma postaciami, więc każdy może wybrać to, co mu najbardziej pasuje.