Komórka w mieszkaniu to nie tylko ta do dzwonienia i sms-owania. Jest niewielkim, ale bardzo praktycznym schowkiem, w który wyposażone jest część mieszkań, zwłaszcza w starym budownictwie. Niektórzy uważają, że to strata cennej przestrzeni, ale jeśli się ją dobrze zagospodaruje, można zyskać naprawdę wiele. W tym artykule udowadniamy, że mieszkanie z komórką to prawdziwy skarb, z którego nie warto rezygnować.
Czym różnią się wskazane pomieszczenia? Ich przeznaczenie jest podobne, zazwyczaj wszystkie trzy służą do przechowywania rzeczy, z których obecnie się nie korzysta (tzw. gratów), choć nic nie stoi na przeszkodzie, by każde z nich było inaczej – i praktyczniej – zagospodarowane.
Najgorsze, co można zrobić, to komórkę w mieszkaniu traktować wyłącznie jako składzik na wszystko, gdzie upycha się rzeczy jedna po drugiej, a potem się o nich zapomina – nawet jeżeli na „wieczne nigdy”, to w każdym razie na długo. Gdy po wielu miesiącach czy latach trzeba się dokopać do tej rzeczy, zaczyna się koszmar: trzeba przegrzebać i wyrzucić połowę gratów gromadzonych latami. Tymczasem można inaczej – bardziej praktycznie. Komórka w mieszkaniu może być schowkiem, ale pod warunkiem dobrego rozplanowania przestrzeni. Jeżeli wstawisz do niej półki i organizery, a przede wszystkim będziesz pamiętać o utrzymywaniu porządku, o wiele lepiej skorzystasz z takiego pomieszczenia.
Mieszkanie z komórką to skarb zwłaszcza dla osoby, która zawsze marzyła o posiadaniu własnej garderoby. Polecamy zamontować ścienne szyny, na których można zawiesić haki jako podpórki na półki. Taka instalacja umożliwia łatwą zmianę i przenoszenie półek z miejsca na miejsce czy też rozbudowywanie garderoby o potrzebne elementy: półki na buty i odzież, wieszaki czy organizery. Szerzej o tym, jak przygotować garderobę w mieszkaniu przeczytasz tutaj.
W domach wolnostojących nierzadko spotykane są komórki pod schodami; najlepszym zagospodarowaniem tej przestrzeni będzie przeznaczenie jej na spiżarnię lub niewielki schowek.
Komórkę można wykorzystać też do innych celów – jako spiżarnię albo mały gabinet, choć wtedy musi mieć odpowiedni metraż i trzeba wykonać dobrą wentylację. Niezależnie od tego, jak wykorzystasz komórkę, zadbaj o aranżację, by nadać jej indywidualnego charakteru.
Aby te kilka metrów kwadratowych nabrało własnego charakteru, do aranżacji przestrzeni warto podejść poważnie. Do wyłożenia ścian w komórce bardzo polecamy płyty z betonu architektonicznego Modern Concrete, które są łatwe w montażu i elegancko prezentują. Można dzięki nim wyprostować krzywe ściany, zamaskować ich niedoskonałości i nadać komórce ciekawego wyglądu – to świetnie sprawdzi się na przykład do garderoby. Płyty można samodzielnie zamontować, co nie wymaga wiele wysiłku. Polecamy zadbać też o dobre oświetlenie, zwłaszcza jeżeli w komórce planujesz zrobić garderobę z lustrem.
Komórka w mieszkaniu jest praktyczną przestrzenią, i warto z niej dobrze skorzystać, a nie spisywać ją na straty. Nawet jeżeli zamierzasz trzymać tam tylko rower, odkurzacz lub ozdoby na kolejne święta, zadbaj o to, by miejsce zostało urządzone praktycznie. Naprawdę niewiele trzeba, by uzyskać świetne efekty; czasami wystarczy tylko zamontować na podłodze i ścianach płyty z betonu dekoracyjnego – i gotowe!