Gdy nadchodzi jesień doszczelniamy okna i niwelujemy szpary w futrynach. Wszystko po to, by w pomieszczeniach było jak najcieplej. Trzeba jednak mieć świadomość, że zapewnienie odpowiedniej wentylacji wnętrza jest równie ważne, jak jego ogrzewanie. Czy znasz wszystkie zagrożenia czyhające w czasie sezonu grzewczego w Polsce?
Sezon grzewczy to okres, w którym strażacy i służby ratunkowe w Polsce notują zwiększoną liczbę zatruć tlenkiem węgla i pożarów. Zdarzają się również groźne awarie urządzeń i instalacji grzewczych, w tym wybuchy gazu. Zagrożenia te związane są przede wszystkim z niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych, ich wadami, zużyciem i brakiem konserwacji.
Wielu z nich nie jesteśmy świadomi, uważamy, że mieszkanie jest bezpieczne, a później okazuje się, że wcale tak nie jest. Na szczęście większość nieprawidłowości wychodzi podczas kontroli kominiarza; czasami jednak to nie wystarczy, a w wyniku wad urządzeń lub ludzkiego zaniedbania dochodzi do tragedii. Każdego roku w wiadomościach słyszymy o przypadkach pożarów, wybuchów i zatruć czadem.
Częstą przyczyną zagrożeń w czasie okresu grzewczego jest nieodpowiednia wentylacja, zatkane lub częściowo niedrożne kominy wentylacyjne, a niekiedy błędy konstrukcyjne w projektowaniu kominów. W starym budownictwie zdarza się, że łazienki na kilku piętrach podpięte są do tego samego przewodu kominowego, ba, zdarzają się nawet sytuacje, w których komin i przewód wentylacyjny umieszczone są na tym samym kanale.
Do zatrucia tlenkiem węgla dochodzi w wyniku cofania się spalin na skutek nieprawidłowej wentylacji. Najskuteczniejszym sposobem ochrony jest czujnik tlenku węgla oraz wymiana ogrzewacza na nowoczesny.
Brak odpowiedniej wentylacji, połączony ze szczelnymi oknami powoduje, że w mieszkaniu nie ma wystarczającej cyrkulacji powietrza. To prowadzi do wielu zagrożeń, gorszego samopoczucia i stwarza korzystne warunki do namnażania się chorobotwórczych wirusów i grzybów. Aby tego uniknąć mieszkanie powinno być codziennie wietrzone przynajmniej przez kilka minut. Zbytnia szczelność okien nie jest korzystna, dlatego bezpieczne mieszkanie powinno być wyposażone w wywietrzniki w oknach i sprawną wentylację grawitacyjną.
W domach, w których znajdują się kominki, paleniska i piece istnieje ryzyko pożaru, zwłaszcza gdy przestrzeń wokół kominka jest źle zabezpieczona. Nowoczesne urządzenia mają odpowiednie systemy zabezpieczeń, ale i one nie zawsze uchronią przed zaprószeniem ognia od zabłąkanej iskry ze strzelającego drewna. Dlatego podłoga i ściany wokół kominka lub paleniska obowiązkowo powinny być wyłożone materiałem niepalnym, na przykład kafelkami, kamieniem lub płytami wewnętrznymi z betonu architektonicznego. Kominki to zresztą bardzo ciekawy temat, o którym pisaliśmy więcej w materiale: czy warto zamontować kominek w domu?
Aby być spokojnym podczas sezonu grzewczego, nie trzeba inwestować ogromnych pieniędzy w nowoczesne rozwiązania. Wystarczy zdrowy rozsądek, podstawowa wiedza o zagrożeniach i prawidłowa konserwacja systemów grzewczych i wentylacyjnych. Przede wszystkim należy bezwzględnie realizować polecenia kominiarza oraz innych specjalistów wykonujących okresowe testy instalacji gazowych, wentylacji i kominów. Nie wolno też zaniedbywać okresowych kontroli i serwisu piecyków grzewczych i kotłów CO, a każdą usterkę trzeba na bieżąco naprawiać.
W łazience, w której zamontowany jest piecyk gazowy, niezbędnym akcesorium ratującym życie jest czujnik czadu, a w pomieszczeniach, w których istnieje zwiększone ryzyko pożaru przydatny będzie czujnik dymu. Istnieje 5 rodzajów takich urządzeń:
Czujnik czadu
Czujnik gazu
Czujnik czadu i gazu
Czujnik dymu
Czujnik dymu papierosowego
System przeciwpożarowy w mieszkaniu to raczej przesada, ale sprawna gaśnica zdecydowanie powinna się znaleźć w każdym lokalu mieszkalnym i użytkowym. Kosztuje niewiele, a może uratować życie i cały dobytek. Przyda się również przynajmniej podstawowe ubezpieczenie mieszkania, które zapewni Ci spokój ducha, na wypadek jakichkolwiek przykrych niespodzianek.
Na koniec wspomnimy jeszcze o materiałach, z których wykonane jest wnętrze. Tworzywa na wykończenie ścian i podłóg, zwłaszcza w miejscach zagrożonych ryzykiem pożaru, powinny być niepalne np. beton, płyty gipsowe odporne na ogień, szkło lub inne niepalne tworzywa.
Zastosowanie się do powyższych wskazówek i zachowanie zdrowego rozsądku wystarczy, by mieszkanie było bezpieczne, a sezon grzewczy kojarzył się jedynie z przyjemnym ciepełkiem, a nie z zagrożeniami.
Warto również sprawdzić: