Strona główna » Jak wybrać parapety wewnętrzne i zewnętrzne, czym się kierować?

Jak wybrać parapety wewnętrzne i zewnętrzne, czym się kierować?

23 sierpnia, 2023

Parapet nie jest wyłącznie elementem dekoracyjnym. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie ściany pod oknem przed zabrudzeniami i szkodliwym działaniem deszczu oraz ochrona przed stratą ciepła ze względu na zawilgocenie ściany. Z kolei parapety wewnętrzne w zestawieniu z ustawionym pod spodem grzejnikiem poprawiają cyrkulacje powietrza w pomieszczeniu. To, czy parapet jest potrzebny, nie ulega wątpliwości, ale jak wybrać parapet, by jak najlepiej spełniał swoją funkcję i jednocześnie był estetyczny?

Parapety zewnętrzne – ochrona ściany i okna

okno parapet zewnętrzny beton cegłaPo co w domu parapet? To pytanie pewnie niejednej osobie stawało w myślach, bo w końcu czy dom bez parapetu nie mógłby istnieć? Mógłby. Ale okno i ściana sporo by na tym ucierpiały, dlatego parapety znajdują się w prawie każdym domu. Parapet zewnętrzny chroni ścianę pod oknem przed opadami, zabrudzeniami, zbytnim nasłonecznieniem. Powinien być nieco nachylony na zewnątrz i delikatnie szerszy od okna, by prawidłowo spełniał swoją funkcję, dzięki temu woda nie będzie ściekała po elewacji.

Parapet zewnętrzny pod oknem na parterze ma jeszcze jedno przeznaczenie: chroni okno przed zabrudzeniami od spodu. Ulewny deszcz powoduje, że krople wody odbijają się od ziemi i pryskają dookoła. Parapet zabezpiecza więc okno również przed zabrudzeniami od błota i kurzu.

Montaż parapetów jest niezbędny i nie jest wyłącznie kwestią estetyki. Dodatkowo trzeba pamiętać, że bez parapetu elementy podokienne uległyby zawilgoceniu, co obniżyłoby jakość osadzenia okna w otworze i mogłoby mieć wpływ na spadek parametrów, o których pisaliśmy tutaj – jakie okna wybrać do mieszkania i domu.

Parapety zewnętrzne muszą być wykonane z materiałów odpornych na opady atmosferyczne, działanie zmiennych temperatur, promieniowania UV, mrozu oraz nadmiernego nagrzewania. Najczęściej stosuje się blachę, aluminium, PVC, czasami beton lub nakładki na parapet betonowy.

Parapety wewnętrzne – ochrona, wygoda, estetyka, lepsza cyrkulacja

Parapet w środku pomieszczenia często postrzegany jest jako zbędny element i w niektórych mieszkaniach ogranicza się ich istnienie do niezbędnego minimum. Tymczasem jest on bardzo ważny, a montaż parapetów powinien być brany pod uwagę podczas każdej budowy i remontu.

Jego najważniejszą funkcją, obok tej estetycznej jest poprawa cyrkulacji ciepła w mieszkaniu. Kaloryfery stawia się pod parapetami po to, by ciepło nie tworzyło pionowej kurtyny skupionej przy ścianie, lecz by powietrze „załamywało się” i lepiej rozchodziło po pomieszczeniu. Dlatego też lokalizacja i montaż parapetu zazwyczaj wygląda podobnie: stawia się nad grzejnikiem pod oknem.

Kolejną funkcją parapetu jest ochrona szyby. Jeżeli coś ciężkiego przewróci się i wpadnie na okno, ma szansę zatrzymać się właśnie na parapecie i nie uderzyć w szybę. Co prawda nowoczesne szyby są odporne na tego typu uderzenia i raczej nie powinny się stłuc, ale w budownictwie ze starymi oknami takie ryzyko istnieje.

Parapety wewnętrzne pełnią również funkcję użytkowo-ozdobną. To na nich doskonale czują się kwiaty doniczkowe i to na parapetach wylegują się koty; czasami również ludzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z wewnętrznego parapetu zrobić siedzisko. Najlepiej nadaje się do tego parapet betonowy lub z kamienia, wystarczający, by utrzymać wagę człowieka. Warto również dopasować donice betonowe na wymiar, które idealnie będą pasować do parapetu. Specjalne nakładki na parapet umożliwiają wykonanie wygodnego siedziska, które będzie ciekawą ozdobą pomieszczenia. Parapety betonowe wewnętrzne są bardzo modne, zwłaszcza w minimalistycznych i industrialnych aranżacjach mieszkań. I nie ukrywajmy – zimowa kawa, herbata lub grzane piwo smakują lepiej, gdy usiądziesz nad cieplutkim grzejnikiem.

parapet zewnętrzny po coParapet betonowy najlepiej wykonać już na etapie budowy, ale można również później. W trakcie remontu wystarczy wykorzystać kilka sztuczek konstrukcyjnych, by osadzić pod oknem porządny parapet wewnętrzny, który następnie przerobisz na siedzisko. Takie parapety z betonu przypominają betonowe blaty kuchenne i są równie wytrzymałe. Można nawet pokusić się o dopasowanie wyglądu parapetu w kuchni do blatu kuchennego Modern Concrete, co poprawi spójność aranżacji i z pewnością wprawi w zachwyt wszystkich gości i domowników.

 

Parapet z betonu, plastiku, aluminium a może z innego tworzywa? Każde z tych rozwiązań ma swoje uroki, a to, który będzie pasował do Twojego wystroju, zależy wyłącznie od przyjętej koncepcji.

Udostępnij: