Ogólna stylistyka wnętrza zależy w dużej mierze od wyglądu ścian, gdyż to właśnie one wpływają na klimat miejsca. Oczywiście są bardziej lub mniej uniwersalne stylizacje, pasujące do różnych wystrojów. Na przykład białe, gładkie ściany można wykorzystać praktycznie do każdego, typowego wystroju, z kolei betonowe, ceglane lub kamienne ściany natychmiast sugerują wystrój loftowy, industrialny lub minimalistyczny. Beton na ścianie lub struktura udająca beton świetnie nadaje się do wystrojów biurowych, mieszkalnych i użytkowych.
Beton powstaje ze zmieszania cementu z kruszywem. Swoją popularność jako materiał wykończeniowy zyskał ze względu na surowy, ponadczasowy wygląd, wpisujący się w gusta miłośników minimalizmu. Mało kto może sobie jednak pozwolić na jego wykorzystanie w mieszkaniu w tradycyjnej formie, ponieważ wymaga pomieszczenia dużych rozmiarów i sporo kosztuje. Na szczęście w ofercie producentów można znaleźć wiele tańszych, podobnie wyglądających alternatyw, dzięki którym można uzyskać efekt betonu na ścianie i cieszyć się z modnie urządzonej przestrzeni.
Jeżeli zastanawiasz się nad surowym wystrojem z wykorzystaniem faktury betonu na całej ścianie lub tylko na jej fragmentach, a może też na podłodze i suficie, musisz wiedzieć, że istnieje co najmniej kilka możliwości uzyskania takiego stanu. Na etapie budowy lub remontu generalnego, ekipa budowlana może wykonać betonowe ściany, a właściwie pokryte tynkiem betonowym. Może też zamontować płyty z betonu architektonicznego od Modern Concrete. Oba te rozwiązania będą się mocno od siebie różniły, gdyż w pierwszym przypadku otrzymamy jednolitą strukturę betonu na ścianie, tak jakby w stanie surowym, podczas gdy w drugim ściana będzie niejednolita, poskładana z widocznych elementów. Płyty mogą mieć różny odcień, kolor i fakturę, a także kształty, co daje ogrom możliwości aranżacyjnych. Takie płyty można zamontować również później przy okazji rearanżacji i nie trzeba planować generalnego remontu, ich montaż jest stosunkowo łatwy.
Innym prostym i dającym ciekawe efekty rozwiązaniem jest farba betonowa oraz beton woskowany. Nakłada się je na podłoże podobnie jak farbę, uzyskując jednolitą lub niejednolitą fakturę identyczną z betonem ozdobnym. Farbę trzeba zaimpregnować, by nie ulegała uszkodzeniom, natomiast beton woskowany, który zawiera w polimery, jest już zabezpieczony, ma też dużą odporność na uszkodzenia i obciążenia.
Jak już wiesz, branża wykończeniowa może wiele zaoferować, jeśli chodzi o efekt betonu na ścianie. Tynk betonowy, płyty z betonu architektonicznego, farba betonowa czy beton woskowany to jednak nie wszystkie z oferowanych rozwiązań. Wypada więc zrobić małe podsumowanie, abyś mógł podjąć ostateczną decyzję odnośnie do tego, jak zrobić betonową ścianę. Przedstawiamy przegląd dostępnych opcji!
Beton o właściwościach dekoracyjnych najlepiej wykorzystać na ścianach w kuchni oraz łazience. Doskonale sprawdza się w miejscach, w których poziom wilgotności jest bardzo wysoki.
2. Beton woskowany
Jak zrobić efekt betonu na ścianie? Kolejny sposób to beton woskowany, który prezentuje się bardzo podobnie do betonu dekoracyjnego. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, zamiast nakładać go samemu, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
3. Tynk mineralny
Struktura betonu na ścianie może zostać osiągnięta także za pomocą tynku mineralnego. W jego skład wchodzą spoiwa wapienne, doskonale imitujące naturalny wygląd tego materiału wykończeniowego. Tynk mineralny umożliwia ponadto nadanie ozdabianej powierzchni charakterystycznej porowatości, dzięki czemu jest surowa w odbiorze, jak na prawdziwy beton przystało.
4. Betonowe płyty
Nie ma lepszego sposobu na to, jak uzyskać efekt betonowych płyt, niż po prostu zdecydować się na ich montaż. Są one świetną alternatywą dla tynków czy farb, a odpowiednio ułożone mogą poprawić nie tylko wygląd, ale i funkcjonowanie pomieszczeń, zwłaszcza gdy są narażone na wysoki poziom wilgotności. Betonowe płyty świetnie sprawdzą się nie tylko na ścianach, ale także na podłodze w kuchni oraz łazience, o czym pisaliśmy więcej w innym artykule.
5. Farba betonowa
Struktura betonu zamknięta w puszce od farby? A dlaczego nie! W końcu pozwala uzyskać industrialny wygląd ścian bez dużych nakładów pracy. Można ją nałożyć sememu i tym samym zaoszczędzić – wystarczy wyposażyć się w pędzel, wałek oraz inne akcesoria malarskie.
6. Zaprawa
Jak uzyskać efekt betonu na ścianie niskim kosztem? Na tle pozostałych rozwiązań zdecydowanie najtaniej wypada zaprawa. Przed jej nałożeniem należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni. Jeśli nie ma się wiedzy i doświadczenia w zakresie prac wykończeniowych, warto wynająć fachowca – ewentualne wpadki mogą mocno nadszarpnąć budżet przeznaczony na metamorfozę wnętrza.
Każde z tych rozwiązań daje efekt betonu na ścianie, a które z nich jest najlepsze? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakich efektów oczekujesz i jaki możesz poświęcić wkład finansowy. Naszym zdaniem najciekawsze są płyty, które są łatwe w montażu i dają ogrom możliwości. Ich produkcją zajmuje się Modern Concrete. Posiadamy wiele lat doświadczenia oraz najlepsze materiały, a każdego klienta traktujemy indywidualnie, co przekłada się na wysoką jakość świadczonych usług. Nie wierzysz? Sprawdź zakładkę realizacje i przekonaj się, co możemy stworzyć za pomocą betonowych płyt. Pamiętaj, że w zakres naszej oferty wchodzą nie tylko elementy wykończenia wnętrz, ale także elewacji. Jeśli szukasz pomysłów na ozdobienie domu od zewnątrz, koniecznie sprawdź, co jesteśmy w stanie dla Ciebie zrobić. Po garść ciekawych pomysłów i inspiracji na elewacje z betonu architektonicznego zapraszamy natomiast do innego artykułu.
Jeżeli zdecydujesz się na ułożenie płyt, najpierw koniecznie zapoznaj się z wpisem, w którym opowiadamy o tym, czy płyty lepiej montować samodzielnie, czy przez firmę budowlaną. Ma to spore znaczenie, ponieważ chociaż układanie płyt nie jest skomplikowane, to jednak trzeba mieć trochę doświadczenia.
Jeżeli natomiast wybierzesz tynkowanie tynkiem mineralnym, zaprawą lub malowanie farbą betonową, pamiętaj, aby najpierw odpowiednio przygotować ścianę. Jeżeli była na niej inna warstwa farby, należy powierzchnię wyczyścić, usunąć nierówności i odstającą farbę, zagipsować dziury i zagruntować. Jeżeli jest świeżo tynkowana, koniecznie należy ją zagruntować, aby wyrównać chłonność podłoża i wzmocnić je oraz poprawić przyczepność wierzchniej warstwy. Następnie należy przygotować tynk dekoracyjny, farbę lub beton woskowany zgodnie z instrukcją producenta. Sposób przygotowania różni się w zależności od materiału oraz producenta, podobnie jak sam sposób nakładania betonu na ścianę jest różny i zależy od tego, jaki charakter chcemy uzyskać. Jeżeli chcemy uzyskać beton gładki, to należy go równomiernie rozprowadzić pacą po powierzchni. Na mokrej masie tynku można wydrapać wzory i nierówności. Jeżeli używamy pędzla do nanoszenia farby, można nim wykonać dekoracyjne smugi, niedociągnięcia, ciemniejsze i jaśniejsze fragmenty.
Każda z tych metod umożliwi uzyskanie nieco innej struktury betonu na ścianie, a przez to odmiennego efektu dekoracyjnego.
Surowe ściany, surowe wnętrza? Nic z tych rzeczy. Beton ozdobny na ścianę w salonie, w kuchni, sypialni czy łazience może stać się bardzo fajnym sposobem na przełamanie tradycyjnych i niekoniecznie ciekawych wystrojów. Szarość nie musi być nudna i nijaka. Może być podstawą do tworzenia wielu, naprawdę interesujących aranżacji zarówno w domu, jak i w biurze czy też w miejscach publicznych. Imitacja betonu na ścianie dzięki wrażeniu surowości, będzie ciekawie komponowała się na przykład z ekskluzywnym stylem glamour pełnym przepychu i świecidełek; ale równie dobrze wpasuje się do stylu industrialnego opartego na zastosowaniu metalu i szkła. Taka ściana będzie dobrym tłem dla wielkoformatowych zdjęć i plakatów, zwłaszcza w towarzystwie dobrego, punktowego oświetlenia, którym można stworzyć efekt galerii sztuki w Twoim domu. A to dopiero początek szerokiego wachlarza możliwości.