Cmentarz to nie tylko miejsce pochówku i pamięci o zmarłych. To także przestrzeń, która dla wielu osób jest oazą spokoju i ciszy. Projektowanie cmentarnych przestrzeni, jak i renowacje zabytkowych nekropolii, to proces wieloetapowy. Jak urozmaicić przestrzeń cmentarną? Funkcję dekoracyjną może pełnić mała architektura cmentarna. Aby zwiększyć jej żywotność, warto postawić na trwały i solidny materiał, jak chociażby beton architektoniczny. Cmentarze to jedna z wielu przestrzeni, gdzie jest on coraz chętniej stosowany.
Nietrudno zauważyć, że obecne projektowanie cmentarnych przestrzeni różni się od dawniej stosowanych praktyk. Zabytkowe nekropolie to bardzo często miejsca z nierównym nachyleniem terenu czy nie do końca zachowaną harmonią w wyznaczaniu miejsc nagrobków. Cmentarz był widziany już z daleka, za co odpowiadała okazała brama wejściowa.
Aktualnie zwraca się większą uwagę na przemyślany układ nagrobków. Poszczególne strefy na cmentarzu wyznaczają estetyczne alejki cmentarne połączone z główną aleją nekropolii. Nowe cmentarze muszą wkomponować się w krajobraz miasta lub wsi.
O estetykę cmentarza, zarówno dawniej, jak i współcześnie, dba się przy pomocy zieleni. Charakterystyczne wysokie drzewostany i krzewy iglaste odgradzają od siebie poszczególne strefy nekropolii i zapewniają prywatność w trakcie modlitwy przy nagrobku bliskiej osoby. Ich rola jest także symboliczna. Kolor zielony kojarzy się nie tylko z nadzieją, ale i spokojem, ukojeniem duszy. Nie można zapomnieć także o innej funkcji zieleni, czyli izolowaniu cmentarza od hałasów z zewnątrz.
Obok drzew i krzewów urozmaicenie przestrzeni cmentarnej obejmuje także rabaty kwiatowe. Wzdłuż alejek stawiane są solidne i duże donice w klasycznych kolorach, które stanowią doskonałe tło dla kolorowych kwiatów. Warto postawić na te z betonu, które nie tylko są dekoracyjne, ale i odporne na uszkodzenia, w tym, chociażby akty wandalizmu spotykane wciąż w przestrzeniach publicznych. Mała architektura cmentarna to nie tylko donice, ale i kosze. One także wpływają na estetykę cmentarza. Prosty i minimalistyczny design koszy betonowych znakomicie wpisuje się w przestrzeń cmentarną. Jednak to niejedyne elementy betonowe nekropolii.
Jeśli chodzi o beton architektoniczny, cmentarze to jedno z tych miejsc, gdzie trwałość i wytrzymałość konstrukcji jest niezwykle ważna. Zastosowanie tego materiału jest więc uzasadnione. Betonowe elementy na cmentarzu charakteryzują się odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Nie straszne im deszcz, mróz czy słońce. Na długo zachowują swój wygląd i są łatwe w utrzymaniu w czystości.
Gdzie sprawdzi się beton? Trwałe ławki cmentarne to obowiązkowy element przestrzeni cmentarnej. Zapewniają miejsce do odpoczynku i zadumy. Nie powinny mieć ostrych krawędzi, ale muszą być za to wygodne, ładne i wytrzymałe. Obok prostych konstrukcji wykonanych w całości z betonu, można urozmaicić przestrzeń cmentarną przy pomocy ławek z dodatkiem na przykład części drewnianych. Naturalny materiał „ociepli” prosty design ławki.
Dekoracje z betonu na cmentarzu to przede wszystkim figury i posągi. Znajdziemy je zarówno na starszych, jak i nowszych nekropoliach. Jeśli plan cmentarza skupia dużą uwagę na jego funkcji rekreacyjnej dla lokalnej społeczności, wtedy bardzo często tuż przy ławkach znajdują się fontanny. Urozmaiceniem przestrzeni cmentarnej będą także altany czy pergole. Dekoracyjne może być samo ogrodzenie cmentarza. Wykonane z betonu, nie będzie potrzebować renowacji przez długie lata.
Beton daje spore możliwości w wyborze kształtu konstrukcji. Dzięki temu można z jego pomocą wykonać oryginalne bryły. Nowoczesne betonowe elementy na cmentarzu to m.in. płyty nagrobkowe czy mauzoleum. Beton architektoniczny na cmentarzu jest także widoczny w oświetleniu. Lampy i lampiony przykuwają uwagę modernistycznym stylem. Nie sposób nie wspomnieć o dekoracjach miejsc pamięci. Betonowe serce z napisem lub dekoracją, płyta pamiątkowa czy ozdobny wazon wyróżniają się na tle tradycyjnych stroików.
W kategorii nowoczesnych elementów z betonu na cmentarzach można także wymienić płyty wykonane z tego surowca, które zastępują coraz częściej kostkę brukową. Z ich pomocą można stworzyć dowolny kształt i rozmiar ścieżki spacerowej. Takie płyty to też komfort chodzenia, zwłaszcza w przypadku obuwia na wysokich obcasach. Równe podłoże to również dopasowanie przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych, mających problem z poruszaniem się.
Beton to niejedyny materiał stosowany w budowie czy renowacji cmentarza, jednak z pewnością jeden z najtrwalszych. Dzięki jego właściwościom można w prosty sposób urozmaicić i udekorować przestrzeń nekropolii.
Modern Conrete to doświadczona marka specjalizująca się w betonie architektonicznym. Oferujemy szeroki wybór płyt betonowych, w sprzedaży dostępna jest także mała architektura z betonu w różnych kolorach i kształtach. Dla osób szukających oryginalnych rozwiązań, z przyjemnością stworzymy projekty indywidualne z betonu. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu i skorzystania z naszych usług.