Strona główna » Co powinna zawierać umowa o remont mieszkania?

Co powinna zawierać umowa o remont mieszkania?

23 sierpnia, 2023

Szykujesz remont? Oprócz pomysłów na nową aranżację i sprawdzonej ekipy remontowej przyda Ci się przede wszystkim dobrze skonstruowana umowa. Sprawdź, dlaczego warto podpisać umowę na remont mieszkania i co powinna ona zawierać.

Umowa remontu mieszkania – dlaczego warto ją podpisać?

Masz już plan na wymarzony remont mieszkania i udało Ci się znaleźć ekipę, która ma akurat wolny termin? Świetnie. Nadszedł czas na formalności. Umowa o remont mieszkania to dzisiaj konieczność. Wiele osób wciąż jednak obawia się, że zniechęci ekipę remontową, proponując jej podpisanie umowy na roboty remontowe. To pierwszy krok do niepotrzebnych komplikacji.

Przed czym chroni Cię umowa o remont?

Warto uświadomić sobie, że taka umowa ma za zadanie zabezpieczyć Twoje interesy i pieniądze, które chcesz przeznaczyć na remont. Przed czym konkretnie ochroni Cię umowa na wykonanie prac remontowych? Przede wszystkim przed nieuczciwymi wykonawcami i niespodziewanymi wypadkami, które mogą wyniknąć w trakcie pracy. Bez takiej umowy nie byłbyś w stanie ustalić początku prac, końca remontu czy też poszczególnych jego etapów. Dzięki umowie o remont masz jasny harmonogram i określone ewentualne kary za niedotrzymanie ustaleń.

Umowa remontu – sprawdź z kim ją podpisujesz

Pierwsza rzecz, którą musisz wziąć pod lupę to wykonawca. Z kim podpisujesz umowę? Częstym błędem jest zawarcie umowy z kimś, kto formalnie nie posiada prawa do reprezentowania danego przedsiębiorcy. Bez odpowiedniego pełnomocnictwa czy upoważnienia, umowa na roboty remontowe będzie po prostu nieważna. Dlatego zweryfikuj dane przedsiębiorcy. Jeśli prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą, z łatwością zrobisz to na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wpisując, chociażby numer NIP. Jeżeli wybrany przez Ciebie wykonawca działa w formie spółki, ustal osoby reprezentujące tę spółkę. Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (ems.ms.gov.pl) z łatwością sprawdzisz to, wpisując numer KRS podmiotu.

Określ przedmiot umowy

Kolejną kluczową sprawą jest dokładne sprecyzowanie przedmiotu umowy. Chodzi o to, aby jasno określić, co dana firma ma dla nas wykonać, czyli co konkretnie wchodzi w zakres prac remontowych. Umowa z wykonawcą remontu, w której jest to niejasno opisane, może skutkować sytuacją, w której wykonawca zażąda od Ciebie na koniec remontu dodatkowego wynagrodzenia, ponieważ uzna, że jakieś prace nie były ujęte w umowie. Zadbaj, aby wszystkie dodatkowe ustalenia z ekipą remontową powstałe już po podpisaniu umowy zawsze przybrały pisemną formę. Unikniesz w ten sposób nieporozumień i nieprzyjemności.

Wskaż termin zakończenia prac

Konkretna data zakończenia remontu także musi znaleźć się w umowie. Ustal jednoznaczny termin, w którym rozpoczną się prace, ale także termin ich końca. Najlepiej w formie daty dziennej. Możesz także ustalić kilka terminów. Każdy z nich będzie wyznaczony przykładowo na wykonanie poszczególnych etapów remontu. Ustal tu koniecznie jakie konkretnie prace wchodzą w skład danego etapu. Wraz z firmą remontową ureguluj także kwestie opóźnień w zależności od tego, czy pojawiły się one z winy wykonawcy, czy też z przyczyn niezależnych od niego. W umowie remontu mieszkania możesz zastosować sankcję w postaci kary umownej.

Ustal wynagrodzenie i termin płatności

Nie sposób pominąć kwestii wysokości wynagrodzenia oraz sposobu, a także terminu jego płatności. Możesz to ustalić ryczałtowo (za całość wykonanych przez ekipę remontową prac) lub kosztorysowo (biorąc pod uwagę przewidywane koszty za poszczególne prace ekipy). Bez względu na to, którą opcję uznasz za najlepszą, płatność w umowie remontu możesz podzielić na raty. Wynagrodzenie ustal zarówno w kwocie netto, jak i brutto i wskaż odpowiednią stawkę podatku od usług i towarów.

Jak zmotywować wykonawcę, aby prace remontowe wykonywał w terminie i z należytą starannością? Możesz zawrzeć w umowie remontu mieszkania zapis, który zapewnia Ci sposobność zapłaty dopiero po odbiorze danego etapu prac bez żadnych zastrzeżeń. Uwaga! Ostatnia rata wynagrodzenia dla ekipy remontowej powinna być na tyle wysoka, aby opłacało jej się doprowadzić remont do końca, w myśl wszystkich ustaleń zawartych w umowie.

 

podpisanie umowyBądź czujny

Podpisując umowę z wykonawcą remontu, zabezpiecz także teren prac i ustal co stanie się w momencie, gdy któryś z pracowników dokona szkody w części wspólnej budynku lub nie dostarczy materiałów w ustalonym terminie. Zanim złożysz podpis na umowie remontu mieszkania (zwłaszcza jeśli została ona przygotowana przez firmę, która ma wykonać remont Twojego lokum) sprawdź, czy nie ma tam zapisów ewidentnie godzących w Twoje interesy lub punktów, które nie do końca rozumiesz. Jeśli masz taką możliwość, zawsze skonsultuj umowę z prawnikiem. Sam remont to już dość duży stres, więc zadbaj o dobrą umowę, aby nie dokładać sobie niepotrzebnych sporów po jego zakończeniu. A może warto niektórych prac podjąć się samemu? Sprawdź nasz wpis w tym temacie: „Tani (i dobry) remont – czy to możliwe?”.

Jaka umowa na remont mieszkania?

Umowa na remont mieszkania nie jednej osobie może spędzać sen z powiek. Spisywanie takich dokumentów bywa niesamowicie stresujące, bowiem mało kto zna się na sprawach prawnych. Jednak nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W wielu miejscach można znaleźć wzór umowy na remont mieszkania. Jednak nim zaczniesz się rozglądać za tym, jak powinna wyglądać umowa na remont mieszkania, najpierw ustal, z jakim typem dokumentu będziesz mieć do czynienia. Nim jednak do tego przejdziesz, przygotuj się do remontu. W internecie jest wiele wskazówek odnośnie do tego, jak przygotować się do remontu mieszkania. Gdy wszystko zostanie już przemyślane, bez problemu będziesz w stanie zdefiniować, jakich dokumentów potrzebujesz.

W przypadku podstawowego remontu wystarczy Ci prosta umowa na remont mieszkania. Jednak gdy zechcesz coś wybudować, dobudować etc. to będziesz miał już do czynienia z umową budowlaną. Możesz też mieć do czynienia z umową o dzieło lub umową mieszaną. Ta pierwsza najczęściej występuje w momencie, gdy chcesz coś poprawić, czy naprawić, druga natomiast to zwyczajny miks co najmniej dwóch rodzajów dokumentów, w celu odpowiedniego ujęcia zakresu prac.

Czy remont mieszkania to umowa o roboty budowlane?

Jak już wspomnieliśmy, umowa na remont mieszkania oraz ta na roboty budowlane, znacząco się od siebie różnią. Tę różnicę najłatwiej jest zobaczyć, patrząc na definicję remontu oraz prac budowlanych. Jak mówi prawo budowlane, remont to „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym” [Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414 art. 3. pkt 8]

Innymi słowy, póki nie zamierzasz niczego dobudowywać, budować czy wyburzać, to jest to umowa na remont mieszkania. Jeżeli jednak pragniesz bardziej ingerować w pierwotny stan danej przestrzeni, to wtedy masz do czynienia z pracami budowlanymi.

Czy podpisać umowę na remont mieszkania?

Krótka odpowiedź brzmi „tak!”. A długa? Cóż, powodów, by przed rozpoczęciem prac powstała umowa cywilnoprawna na remont mieszkania, jest wiele. Jednym z nich jest zabezpieczenie tego, by praca została wykonana sprawnie i bez opóźnień. Kolejnym jest zadbanie o ciągłość pracy. Prosta umowa na remont mieszkania powinna zawrzeć w sobie absolutnie wszystkie istotne informacje. Począwszy od tego, kto będzie odpowiedzialny za prace remontowe, poprzez kosztorysy i wycenę, skończywszy na tym, na kogo spada odpowiedzialność za materiały i ich dowóz. To wszystko może nieco przytłoczyć, ale sprawa tego, jak napisać umowę na remont mieszkania wcale nie jest aż tak skomplikowana. Robiąc to na spokojnie, z pewnością dasz sobie z tym radę, a dzięki umowie zabezpieczysz się przed potencjalnymi oszustami czy wpadkami podczas remontu, a tych, bez odpowiedniej wiedzy ciężko uniknąć. Zobacz, jakich jest 6 najczęstszych błędów popełnianych przy remoncie, które mogą zrujnować cały wysiłek.

Co w umowie o remont?

Po zidentyfikowaniu tego, na jakiej umowie Ci zależy, czas na jej szczegóły. Oczywiście będą się one różnić między dokumentami, ale wzór umowy na remont mieszkania w większości pozostaje niezmienny. Nim jednak wypełnisz umowę na remont mieszkania, należy ustalić kilka rzeczy. Przede wszystkim to, co jest przedmiotem umowy, obowiązki obu stron, terminy wykonania zlecenia, podwykonawców, wynagrodzenia oraz kary za szkody. Trzeba też wyznaczyć wszelakiej maści kary za niedotrzymanie warunków opisanych w dokumencie oraz za odstąpienie od umowy. Wzór umowy na remont mieszkania i dokumenty, które można by do niej dołączyć, są dostępne w wielu miejscach w internecie. Jednak czasami warto skorzystać z pomocy prawnika. Najlepiej zrobić tak, przy kosztownych i skomplikowanych pracach, przy których standardowy wzór umowy na remont mieszkania może nie wystarczyć. Pomoc specjalisty sprawi, że Twoja umowa na wykonanie remontu mieszkania będzie pozbawiona nieścisłości, co znacząco zabezpieczy Twój portfel oraz mieszkanie, przed różnymi wpadkami.

Jaka umowa z ekipą remontową? – Roboty dodatkowe

Planowanie remontu nie jest proste. W czasie prac wiele może się zmienić. Dlatego głowiąc się nad tym, jak napisać umowę na remont mieszkania, powinieneś zawsze pamiętać o zawarciu klauzuli odnośnie do prac dodatkowych. To pomoże Ci uniknąć sytuacji, gdy przy rozliczaniu zlecenia dojdzie do sporów odnośnie do prac, na które się nie zgodziłeś, a które ekipa remontowa wykonała. Taki aneks powinien obejmować zakres dodatkowych prac oraz ich wycenę. Umowa cywilnoprawna na remont mieszkania powinna też zawierać wymóg skontaktowania się i otrzymaniu zgody od inwestora przed rozpoczęciem dodatkowych robót. Dzięki temu będziesz mógł trzymać cały czas rękę na pulsie i dbać o to, by nic nieoczekiwanego nie wydarzyło się w czasie Twojej małej rewolucji w domu.

Udostępnij: