Strona główna » Jak dbać o beton architektoniczny na zewnątrz? Sposoby na zabezpieczenie powierzchni betonowych

Jak dbać o beton architektoniczny na zewnątrz? Sposoby na zabezpieczenie powierzchni betonowych

13 czerwca, 2024

Beton kojarzony jest z wytrzymałością i trwałością. Z tego powodu wielu zastanawiałoby się, czy beton w ogóle należy impregnować! Jednak doświadczenie pokazuje, że powierzchnia betonu i płyt elewacyjnych z betonu architektonicznego może źle znosić próbę czasu.

Czy beton trzeba impregnować?

Uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, a nawet woda zbierająca się w szczelinach, to wszystko doprowadza do niszczenia struktury betonu. Szczególnie narażony jest beton na zewnątrz. Wiatr, deszcz, śnieg i ciągle zmieniająca się temperatura są głównymi czynnikami jego niszczenia oraz korozji. Pada więc pytanie:

Czym zabezpieczyć beton na zewnątrz?

Nim jednak odpowiemy sobie na to pytanie, należy przemyśleć parę rzeczy. Trzeba przeanalizować, w jakim miejscu znajduje się beton na zewnątrz. Czy jest w cieniu, czy na słońcu? Czy jest pod dachem, czy może deszcz i inne opady mają do niego łatwy dostęp? Czy będzie narażony na duże ścieranie, czy raczej nie musimy się tym przejmować?

Estetyka też jest nie bez znaczenia. Trzeba zastanowić się, czy zależy nam na zakryciu surowego wyglądu betonu, czy może raczej chcemy to wyeksponować. Czy kolor ma być nasycony, czy matowy? Wszystkie te czynniki są niezwykle istotne, gdyż każdy z impregnatów daje inny efekt i chroni beton architektoniczny na zewnątrz przed czymś innym.

Żywica

Żywica syntetyczna od lat jest stosowana w różnych gałęziach przemysłu. Nie ma się czemu dziwić, jest wytrzymała i tworzy szczelną i doskonale przylegającą powłokę, dzięki czemu świetnie zabezpiecza beton na zewnątrz. Jednakże ma w sobie jedną cechę, która może zaważyć na tym, czy to na nią się zdecydujemy. Żywica pozostawia po sobie widoczną powierzchnię, a przez swoją przeźroczystość ukazuje surowy stan betonu. Jednak, jeżeli na takim efekcie nam zależy, to będzie to idealny wybór.

Impregnaty:

Kolejnym sposobem zabezpieczania betonu na zewnątrz są impregnaty. Te idealnie nadają się do impregnacji betonu, głównie przez fakt, że wnikają w jego głąb, dzięki czemu zabezpieczają go przed wilgocią. Jednak należy pamiętać, by stosować tylko te paroprzepuszczalne! Inaczej zamknięta w betonie para, chcąc się wydostać, może zniszczyć powierzchnię preparatu. W szczególności jest na to narażony beton na zewnątrz w okresie zimowym, gdy różnice temperatur między wnętrzem a zewnętrzem, jest ogromna.

Jednak impregnat, impregnatowi nierówny, a każdy jego rodzaj spełnia się w nieco innych warunkach. Stąd w głowie pojawia się kolejne pytanie:

Jaki impregnat do betonu na zewnątrz?

Impregnat hydrofobowy/wodoszczelny do betonu na zewnątrz

Ten rodzaj impregnatu świetnie sprawdza się w konstrukcjach żelbetonowych, w których jest wysoki poziom wilgoci. Zabezpiecza on przed wnikaniem wody w głąb betonu, ale przy tym umożliwia wilgoci, wydostanie się w postaci pary wodnej. Do tego bardzo dobrze chroni przed działaniami chlorków.

Impregnat krzemianowy do betonu na zewnątrz

Idealny do betonu architektonicznego na zewnątrz narażonego na działanie mrozu i dużych wahań temperatury, a przy tym wystawionych na kontakt z różnymi substancjami chemicznymi. Jest to impregnat doskonale nadający się na posadzki, gdyż zwiększa odporność na ścieranie.

Impregnat silikonowy do betonu na zewnątrz

Kolejny impregnat z rodziny wodoszczelnych. Stosuje się go zarówno na powierzchniach, poziomych, jak i pionowych. Często używany jest na posadzkach przemysłowych. Poza wodoszczelnością daje efekt perlenia wody, przez co ciecze łatwo spływają z jej powierzchni, co ułatwia czyszczenie.

Farby:

beton na zewnątrzOkreślane również impregnatem koloryzującym, są idealnym wyborem dla osób chcących zakryć surowy wygląd betonu na zewnątrz. Jednak nie można wybrać zwykłej farby, którą malowalibyśmy ściany. Te dają niezwykle małą ochronę, przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego należy zdecydować się na jedną z tych przeznaczonych konkretnie do zabezpieczania betonu na zewnątrz.

Jedną z nich jest farba epoksydowa. Ta świetnie nadaje się do impregnacji, głównie przez swoją wytrzymałość tak na czynniki chemiczne, jak i mechaniczne. Niestety nie ma sposobów idealnych i farba nie broni przed działaniami promieniowania UV. Szczęśliwie, jest na to sposób. By zabezpieczyć się przed tym czynnikiem, należy zastosować specjalny lakier do betonu architektonicznego na zewnątrz. Ten, dzięki swojej dobrej penetracji przestrzeni porowatej, uszczelni beton i wzmocni go, tworząc przy tym cienką powierzchnię ochronną, która uszczelnia i nadaje lśniący połysk powierzchni. Do tego ułatwia jej czyszczenie, dlatego ta forma ochrony idealnie nadaje się do miejsc, gdzie o zabrudzenia jest szczególnie łatwo np. garaż, czy pracownia.

Kolejnym wyborem mogą być farby poliuretanowe. Te, choć mniej wytrzymałe niż ich epoksydowe odpowiedniki, świetnie sprawdzą się w mniej zacienionym miejscu. W takich sytuacjach sprawdzą się równie dobrze farby alkidowe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że źle radzą się w miejscach, gdzie poziom wilgoci jest wysoki lub miałby mieć ciągły kontakt z wodą.

Jak więc widać, impregnatów do betonu na zewnątrz jest mnóstwo. Wszystkie się od siebie różnią i choć z początku ich ilość może przyprawiać o zawrót głowy, to po bliższym poznaniu, łatwo dojść do tego, która opcja będzie najlepsza.

Udostępnij: