Zaśnieżone i oblodzone ścieżki, chodniki, schody czy balkony to spory problem i realne niebezpieczeństwo. Łatwo o pośliźniecie i niewiele trzeba, by złamać nogę, rękę lub boleśnie uderzyć się w głowę. Oprócz tego oblodzenie powoduje ryzyko pękania i korozji nawierzchni, a za nieodśnieżenie chodnika przy posesji można otrzymać mandat. Poznaj bezpieczne i skuteczne sposoby na lód na schodach i ścieżkach, dzięki którym zima stanie się odrobinę mniej uciążliwa.
Jak poradzić sobie z lodem? Oczywiście najlepiej nie dopuścić do jego tworzenia. Do oblodzenia dochodzi na dwa sposoby:
Z cieknącej wody, która zamarza pod wpływem niskiej temperatury;
Z nawarstwiającego się śniegu, który ubija się pod stopami, podtapia się w cieplejsze dni i zamarza, gdy temperatura spada poniżej zera.
Szybko tworzy się gruba warstwa zlodowaciałego śniegu, często trudna do usunięcia. W ruch wchodzą wtedy młotki, kilofy, szpikulce i inne narzędzia do rozbijania lodu, niestety na takim zabiegu podłoże mocno ucierpi. Odladzanie kostki brukowej czy nawierzchni z betonu za pomocą ostrych narzędzi to bardzo zły pomysł.
Odśnieżając ścieżkę, taras lub schody na bieżąco, gdy tylko spadnie warstwa świeżego śniegu, z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz męczyć się z problemem zlodowaciałej nawierzchni. Nawet przy intensywnych opadach, zdecydowanie lepiej jest odśnieżyć świeży puch niż zalegający mokry śnieg. Dla porównania 1 metr sześcienny puchu śniegowego waży około 200 kilogramów, podczas gdy taka sama objętość mokrego śniegu waży 700-800 kg, a topniejącego, zlodowaciałego już ponad 900 kg.
Czy wiesz, jak odśnieżyć chodnik prawidłowo? Niby nic trudnego, a jednak warto mieć świadomość, jak to zrobić, by nie uszkodzić struktury betonu, kamienia lub kostki. Najlepsze są plastikowe łopaty lub takie z krawędziami zabezpieczonymi gumą lub plastikiem. Mimo iż są mniej trwałe od metalowych łopat, nie niszczą tak podłoża i nie pozostawiają zarysowań. Chociaż plastikowe łopaty mają tendencję do pękania, to są najlepsze, by odśnieżyć taras lub schody bez ich zarysowania.
Istnieje kilka sprawdzonych metod na odlodzenie i ochronę przed lodem. Najpopularniejszym jest posypywanie drogi solą lub piaskiem. I chociaż faktycznie metody te są skuteczne, to jednak należy zachować sporą ostrożność i nie stosować ich na delikatne nawierzchnie. Sól jest bardzo szkodliwa dla betonu, powodując jego niszczenie i pękanie; zresztą nie tylko dla betonu, ale i dla naszego obuwia, dla ubrań, dla karoserii samochodów itd. Już lepszym rozwiązaniem będzie piasek, który nie wchodzi w reakcje chemiczne; wprawdzie nie rozpuści lodu, ale sprawi, że nawierzchnia nie będzie śliska.
W sklepach można kupić chemiczne środki do odladzania dróg. Przed ich zastosowaniem należy jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją i opisem, zwłaszcza z kwestiami: na jakie nawierzchnie są zalecane i, czy nie wchodzą w szkodliwe reakcje z materiałem oraz ze środowiskiem. Mało kto zawraca sobie bowiem głowę tym, że po zimie wszystkie te substancje spłyną do rzek lub wsiąkną w ziemię.
Jak już wspomnieliśmy, najlepiej zabezpieczyć beton na zimę i nie dopuszczać do tego, by śnieg lodowaciał i tworzył śliską, trudną do usunięcia skorupę, dlatego warto regularnie odśnieżać śnieżkę. Istnieje jednak jeszcze inny, bardzo skuteczny i bezpieczny sposób, polecany zwłaszcza na schody, balkony czy tarasy – mowa o specjalnych matach grzewczych. System trzeba zaplanować przed ułożeniem nawierzchni, ponieważ musi znajdować się pod kostką, płytami z betonu architektonicznego, kafelkami czy płytami schodowymi.
Zewnętrzne elektryczne maty grzewcze są najskuteczniejszym i całkowicie bezpiecznym sposobem na to, jak pozbyć się lodu z chodnika. Mogą być włączane automatycznie lub manualnie, a ponieważ podgrzewanie nawierzchni trochę trwa, taki system najlepiej spisuje się, gdy zostanie uruchomiony już w momencie opadów. Wtedy śnieg nie osadza się na podgrzewanej powierzchni, a woda spływa i nie zamarza. Będzie to idealne rozwiązanie zwłaszcza pod okładziny stopni schodów zewnętrznych czy też na podjazdy dla samochodów, ale znajdzie też zastosowanie do podgrzewania rynien i dachów.
Wadą takiego odladzania kostki brukowej lub betonu są wysokie koszty instalacji oraz zużycie prądu. Jeżeli to Ci nie odpowiada, to pozostają tradycyjne sposoby na lód na schodach i ścieżkach, czyli łopata, mięśnie i odrobina cierpliwości. Z pewnością będzie zdrowiej, bo to zawsze trochę ruchu. Sprawdź również beton architektoniczny na podjazd.