Garaż jest miejscem niemal magicznym. To takie pomieszczenie, w którym znajduje się wszystko i wszystko się zmieści. To miejsce odosobnienia, gdzie można spokojnie odetchnąć po trudach dnia i odciąć się od wszystkich bodźców zewnętrznych. Garaż to miejsce odpoczynku dla majsterkowiczów i fanów motoryzacji. Warto zadbać o to, by taka konstrukcja była porządna i dawała odpowiedni komfort oraz schronienie. Można postawić garaż z blachy, ale lepszym rozwiązaniem będzie porządny i niedrogi garaż z płyt betonowych. Dlaczego?
Pospolite blaszaki, czyli garaże zbudowane z blachy falistej to konstrukcje o niewielkiej wytrzymałości i praktycznie zerowej izolacji. Jeżeli garaż jest tylko schowkiem na niepotrzebne rzeczy i korzystasz z niego dwa razy do roku, by wyciągnąć i schować sezonowy sprzęt, to zwykły blaszak spełni swoje zadanie. Jeżeli jednak ma to być budynek o większej funkcjonalności i estetyce, wtedy lepiej postawić trwalszą konstrukcję. Budowa garażu z płyt betonowych nie jest ani bardzo skomplikowana, ani bardzo droga, za to korzyści wynikające z takiego rozwiązania są naprawdę spore.
Garaże betonowe są trwałe i stabilne, zniosą porywiste wiatry, ulewne deszcze i siarczyste zimy. Charakteryzują się lepszą izolacją cieplną niż blaszane, a dodatkowo ocieplone, zagwarantują komfortową temperaturę wewnątrz również zimą. Betonowe płyty od Modern Concrete są estetyczne i trwałe. Można je wykończyć według własnego uznania, np. tynkiem lub farbą, ale nie jest to konieczne.
Garaże z płyt betonowych nie wymagają także konserwacji. Beton to materiał, któremu nie grozi pleśń, rdza czy zacieki. Charakteryzuje go też wodoszczelność, dlatego nie musisz obawiać się, że po większym deszczu będzie konieczne ratowanie całej zawartości Twojego garażu. Płyty betonowe na garaż to także gwarancja wysokiej wytrzymałości i wieloletniej eksploatacji. Taki garaż jest także bardzo uniwersalny. Możemy zamontować niemal każdy rodzaj bramy, ponieważ konstrukcja z betonu udźwignie większość systemów instalacji, czego na pewno nie można powiedzieć o typowych „blaszakach”. Dodatkowo zainstalowanie drzwi najlepszej generacji sprawi, że będziesz mógł spać spokojnie bez zamartwiania się o nowy samochód stojący w garażu.
Zacznijmy od rzeczy podstawowej, czyli formalności, jakie trzeba spełnić, chcąc podstawić garaż z płyt betonowych. Pozwolenie będzie konieczne tylko w przypadku, jeżeli zamierzasz wybudować konstrukcję większą niż 35 m2 i dotyczy to każdego obiektu. Jeżeli budowla nie przekroczy 35 m2, to bez problemu możesz stawiać garaż z płyt betonowych bez pozwolenia. Wtedy wystarczy zgłosić jedynie zamiar budowy do właściwego miejscowo powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Jest tylko jedno „ale” – upewnij się, że łączna powierzchnia zabudowy nie przekroczy 500 m2, a na działce nie będą stać więcej niż 2 takie budynki. A jeżeli garaże betonowe mają stanąć na gruncie, który jest we współwłasności, wtedy wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić na to zgodę.
Gdy zechcesz sobie sprawić duży garaż z płyt betonowych o powierzchni powyżej 35 m2, wtedy musisz to zgłosić, a jeżeli w ciągu 21 dni nie otrzymasz protestu ze strony urzędu, możesz zacząć budowę.
Warto także pamiętać o kilku dodatkowych warunkach wynikających z prawa budowlanego, które musimy spełnić, stawiając na swojej działce garaż z płyt betonowych. Po pierwsze, garaż musi stać co najmniej trzy metry od granicy działki, jeśli jest do niej zwrócony ścianą bez okien i drzwi. Jeśli ściany posiadają okno lub drzwi, wymagana odległość to cztery metry. Garaż z płyt możemy umieścić na granicy działki tylko w jednym przypadku – jeśli na sąsiedniej działce istnieje już garaż lub budynek gospodarczy, który przylega do granicy. Jest jednak jeden warunek – nasz garaż nie może być większy czy szerszy niż ten istniejący budynek.
Podczas budowy garażu z płyt betonowych, nie tylko musisz wziąć pod uwagę jego wielkość, ale także dach, którym będzie on zwieńczony. Podobnie jak w przypadku domu, możesz wybrać dach jednospadowy, dwuspadowy czy wielospadowy lub zaprojektować jakieś indywidualne rozwiązanie. W tym temacie warto kierować się dwoma zasadami. Po pierwsze konstrukcja garażu z płyt i jego dachu powinna być spójna z tym, jak wygląda dom, żeby wszystko dobrze się prezentowało. Druga i często najważniejsza sprawa to koszty. Im bardziej skomplikowany dach, tym ostateczne koszty budowy garażu z płyt betonowych będą rosły.
Przed przystąpieniem do budowy warto sprawdzić gotowe rozwiązania i projekty w sieci. Pod hasłem „garaże z płyt betonowych zdjęcia” znajdziesz wiele inspiracji i pomysłów.
Gdy już wiesz, że nie potrzebujesz – albo potrzebujesz – pozwolenia, możesz zabrać się za projektowanie. W internecie znajdziesz sporo gotowych pomysłów na betonowe garaże, ale jeżeli potrzebujesz jakiegoś indywidualnego projektu, który będzie spełniał Twoje oczekiwania, możesz zatrudnić do tego architekta. Koszt wynosi od kilkuset złotych do dwóch tysięcy. Wykonane przez specjalistę projekty garaży z płyt betonowych spełnią nawet największe wymagania.
Wybierając koncepcje garażu z płyt betonowych, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, o których nie zawsze się myśli. Zastanów się, do czego będzie wykorzystywany garaż teraz i w przyszłości. Miejsce na jedno auto powinno być obowiązkowe, ale co w sytuacji, gdy przyjadą do Ciebie goście? A może w przyszłości wasza rodzina powiększy się o… kolejny samochód? Warto zadbać o dodatkową przestrzeń i wybudować garaż ciut większy, niż aktualnie tego potrzebujesz – miejsca nigdy zbyt wiele.
Innym, ciekawym rozwiązaniem są garaże połączone z altaną, gdzie wewnątrz znajduje się Twoje królestwo, mieszkanie dla samochodu i domek majsterkowicza, a na zewnątrz, pod zadaszeniem, miejsce na rodzinnego grilla. Skoro budować garaż, to od razu taki, który będzie maksymalnie funkcjonalny, prawda? Pomysłów na garaże betonowe z płyt i ich aranżację jest o wiele więcej, z pewnością jeszcze do tego wrócimy.
Przy projektowaniu garażu z płyt warto także zwrócić uwagę na jego usytuowanie i podjazd. Podjazd powinien być jak najprostszy i najkrótszy. To sprawi, że korzystanie z garażu będzie komfortowe. Nie bez znaczenia jest też fakt, że budowa i utwardzanie długiego podjazdu może znacznie zwiększyć nam koszty budowy całego garażu.
Po załatwieniu wszystkich formalności możesz przystąpić do pierwszych prac na działce. Warto podkreślić, że w tej technologii, jeśli masz nieco wiedzy z zakresu budowy, możesz stosunkowo łatwo postawić taki garaż z płyt własnymi rękoma.
Rozpocznij od posadzki, a następnie przejdź do budowy korpusu, czyli ścian i dachu. Po postawieniu ścian i osiągnięciu ich odpowiedniej wysokości możesz montować dach. Warto pamiętać, że dobrze z tym poczekać, aż zaprawa dobrze wyschnie. W przypadku dachu najtańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie blachy trapezowej. Jest ona także dużo prostsza w montażu. Możesz oczywiście zdecydować się także na wykonanie wiązarów i położenie dachówki. Na pewno będzie to dużo bardziej estetyczne rozwiązanie, ale co za tym idzie, także droższe.
Gdy wszystko (włącznie z dachem) będzie już gotowe, możesz przejść do zabezpieczenia płyt betonowych specjalnym lakierem. Na sam koniec montujesz wybraną przez Ciebie bramę garażową i całą potrzebną do tego instalację.
Koszty materiałów, czyli przede wszystkim płyt z betonu architektonicznego możesz sprawdzić tutaj: ceny płyt z betonu architektonicznego. Do tego należy doliczyć koszt materiałów oraz robocizny. W zależności od wybranego wariantu budowa garaży z płyt betonowych to koszt około od 10 tysięcy złotych do 15 tysięcy złotych. Cena nie uwzględnia wykończeń.
Warto podkreślić, że te kwoty są znacznie niższe niż budowa garażu metodą tradycyjną. Ponadto czas postawienia takiego garażu jest także dużo krótszy niż budowa z cegły czy pustaków. Budowa budynku z płyt betonowych przypomina nieco montaż domu z prefabrykatów, gdzie buduje się dom ściana po ścianie niczym z wielkich klocków.
Pamiętaj jednak, że jak w przypadku każdego projektu, taki i budując garaż z płyt betonowych, cena zależy od Twoich wymagań. Im więcej skomplikowanych rozwiązań potrzebujesz, tym droższy będzie ostateczny koszt.
Jedną z ważniejszych rzeczy jest wybór odpowiedniego rozmiaru płyt betonowych. Powinien on pasować do Twojego projektu. Jeśli wybierzesz zły rozmiar, w trakcie budowy okaże się, że będziesz musiał skracać lub doklejać płyty w poszczególnych miejscach, a to sprawi, że nie tylko znacznie wydłuży się czas budowy garażu, ale także wzrośnie jego ostateczny koszt. Kolejna kwestia to grubość takiej płyty betonowej. Ten parametr wpływa na właściwości cieplne budynku. Im grubsza płyta tym większa izolacja budynku.
Garaże z płyt betonowych to z pewnością najlepsze i najrozsądniejsze rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na tym, aby garaż był nie tylko składowiskiem rupieci, ale przede wszystkim Twoim miejscem odosobnienia. Płyty z betonu są tańsze niż cegły i pustaki, i tylko niewiele droższe niż blacha. Rachunek jest oczywisty!