Park miejski to zielona oaza w sercu miasta. Miejsce spotkań mieszkańców, przestrzeń dla relaksu, ale i aktywnego wypoczynku. Projekt parku miejskiego musi zgrabnie połączyć aspekty wizualne z funkcjonalnością obszaru. Wziąć pod uwagę potrzeby osób w różnym wieku. Sprawdzonym rozwiązaniem jest wydzielenie w parku stref tematycznych, a istotną rolę odkrywa tutaj tzw. mała architektura.
Park to bogaty w roślinność teren rekreacyjny. Jedną z jego najpopularniejszych form jest park miejski, nazywany często zielonymi płucami miasta. To właśnie tutaj spotykają się mieszkańcy, aby odpocząć , uprawiać sporty na świeżym powietrzu, umocnić więzi społeczne czy wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych. Projekt parku jest ściśle uzależniony od jego rodzaju i przeznaczenia. W ostatnich latach popularne stają się parki kieszonkowe. Niewielkie, ale zapewniające zieloną przestrzeń do relaksu na osiedlu czy w centrum miasta. Wyróżniamy także inne parki, które zapewniają nam przestrzeń do odpoczynku na łonie natury i obserwacji różnorodnej fauny oraz flory.
Oprócz parków miejskich i kieszonkowych wyróżniamy m.in. parki narodowe i krajobrazowe, których celem jest ochrona przyrody, a korzystanie z nich podlega regulacjom. Sporą popularnością cieszą się także parki botaniczne, które umożliwiają podziwianie różnych gatunków roślin poza ich naturalnym środowiskiem występowania.
Parki safari to doskonała atrakcja dla miłośników zwierząt. W przeciwieństwie do zoo, na safari zwierzęta nie są zamknięte w klatkach i mogą swobodnie przemieszczać się po terenie parku. Dla osób chcących podreperować zdrowie w otoczeniu zieleni polecane są parki zdrojowe. Powstają one w miejscowościach uzdrowiskowych, słynących z dobrego mikroklimatu. Zagospodarowanie parku obejmuje obiekty charakterystyczne dla uzdrowisk, np. pijalnie wód.
Wróćmy do głównego bohatera tekstu, którym jest miejski park. Projekt tego obszaru jest nierozerwalnie związany z funkcjami, które one sprawuje i jakie znaczenie ma on zarówno dla lokalnej społeczności, jak i środowiska.
Bliskość terenów zielonych to jeden z kluczowych czynników dla osób szukających nowego lokum w mieście. W dobie zmian klimatycznych parki miejskie odgrywają coraz ważniejszą rolę, poprawiając jakość powietrza, dając schronienie w upalne dni czy wreszcie pomagając w retencji wody. Miejskie tereny rekreacyjne to przestrzeń do uprawiania sportów, zabaw dzieci, relaksu czy organizacji wydarzeń kulturalnych. Nie bez znaczenia jest tutaj czynnik społeczny. Parki miejskie służą umacnianiu więzi społecznych, nawiązywaniu nowych kontaktów. Coraz więcej mówi się o postępującej samotności czy starzeniu się społeczeństwa. Przypadkowa rozmowa w parku czy rozegranie partii szachów z sąsiadem ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Co znajduje się w parku i jak zagospodarowanie jego przestrzeni zmieniło się na przestrzeni lat?
Dobry projekt parku to nie tylko roślinność dobrana do warunków klimatycznych. Kolejne lata przynoszą nowe rozwiązania, dzięki czemu zagospodarowanie parku jest lepiej dopasowane do aktualnych potrzeb społeczności. Starsze parki wyróżniają się oryginalnymi rzeźbami i fontannami. Z elementów małej architektury pojawiają się ławki, kosze, są też alejki spacerowe, latarnie, amfiteatry czy kwietniki. Nowocześniejszy projekt parku miejskiego to także rozbudowany plac zabaw dla dzieci ze ścianami wspinaczkowymi czy parkami linowymi. Do tego leżaki, stojaki rowerowe, stoły do gry w szachy czy ping-ponga. Coraz popularniejsze są siłownie plenerowe, tory rowerowe i ścieżki edukacyjne, w pobliżu parków powstają też tężnie. Ważne są również poidełka dla pupili.
Zagospodarowanie parku jest równie ważne, co użyte do tego materiały. Jak zaprojektować park, którego elementy wyposażenia będą odporne na upływający czas, ślady użytkowania, zmienne warunki atmosferyczne i – niestety wciąż zdarzające się – akty wandalizmu? Przykładem solidnych i trwałych surowców jest beton, drewno czy metal.
Elementy wyposażenia parku takie jak ławki, stoły, kosze czy donice są bardzo często wykonywane z betonu. Mała architektura z betonu jest trwała, dobrze łączy w sobie funkcjonalność z elementem dekoracyjności. Minimalistyczny w swoim designie surowiec doskonale pasuje do różnych stylów architektonicznych. Sprawdzi się zarówno w przypadku, gdy powstaje projekt parku w stylu nowoczesnym, jak i wtedy, gdy planowana jest modernizacja starszego obszaru. Surowość betonu znakomicie przełamuje ciepło drewna, z czego chętnie korzystają architekci przestrzeni. Z kolei duet betonu i metalu wpisuje się w nowoczesne aranżacje.
Projekt parku miejskiego musi uwzględnić także utwardzone alejki spacerowe, ścieżki do jazdy na rowerze czy też ścieżki wydzielające poszczególne strefy parku. Popularnym wyborem są płyty betonowe, które umożliwiają stworzenie ścieżki o dowolnym przebiegu, w różnych wymiarach czy kolorach.
Betonowe elementy wyposażenia parku jak schodki, rzeźby, mostki czy blokady parkingowe pozwalają także na oszczędność czasu i pieniędzy, które należałoby przeznaczyć na naprawę i konserwację innych surowców.
Projekty parków miejskich czy przydomowych terenów rekreacyjnych muszą uwzględniać wiele czynników, w tym trwałość i wytrzymałość materiałów budowlanych. W sklepie Modern Concrete dostępne są m.in. płyty betonowe na ścieżki w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych, jak i betonowe donice. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i wybrania produktów, które zadbają o funkcjonalność i efekty wizualne parku miejskiego lub przydomowego ogródka. Nasz beton architektoniczny to gwarancja trwałości i łatwość użytkowania.