Fontanny od zawsze stanowiły ważny element krajobrazu miejskiego, będąc miejscem spotkań, relaksu, ochłody w upalne dni i estetycznym uzupełnieniem przestrzeni publicznej. Nie mniej ważnym jest też otoczenie wokół fontann sprzyjające odpoczynkowi i rekreacji. Jak miasta aranżują takie miejsca, by spełniały swoje zadanie? Jak zaaranżować przestrzeń wokół fontanny, by była użyteczna i estetyczna? Wybrane przykłady fontann miejskich w Polsce.
W sezonie letnim, w upalne dni – nie każdy może pozwolić sobie na czas spędzony na wodą – jeziorem czy rzeką. W mieście tę rolę odgrywają fontanny. Umieszczenie ich w przestrzeni publicznej, oprócz ochłody ma za zadanie stworzyć także miejsce przyjazne do spotkań, a otoczenie wokół fontann miejskich często pozostaje miejscem rekreacji. Dodatkowo już od czasów starożytnych upiększają przestrzeń miejską (w czasach przed kanalizacją głównie ogrody pałacowe), obecnie elektroniczne sterowanie, prezentujące widowiska – mają podobne zadanie – cieszyć oko zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ponadto wpływają na jakość powietrza w mieście, obniżając także temperaturę często zabudowanego otoczenia. Mają także wpływ na ekologię, obecnie fontanny projektowane są w duchu zrównoważonego rozwoju, np. poprzez wykorzystanie ponowne deszczówki. Współcześnie pojawiają się także takie fontanny, w których można się kąpać. To także miejsca relaksu i odprężenia. Już samo patrzenie na wodę ma właściwości kojące, a odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni publicznej wokół fontann dodatkowo temu sprzyja, stąd w ich otoczeniu często można spotkać ławki z betonu, drewniane siedziska, czy nasadzenia zieleni miejskiej. Takie miejsca często też stają się wizytówkami miast, mające za zadanie przyciągać turystów.
Nowoczesne fontanny często są projektowane tak, aby harmonijnie współgrały z otaczającą przestrzenią miejską. Jedną z ich funkcji jest zapewnienie miejsca relaksu, stąd i to, co w pobliżu powinno zachęcać do odpoczynku. Z tego względu praktycznie zawsze w otoczeniu fontann znajdują się różnego rodzaju siedziska. Mogą być to betonowe ławki, schodki czy inne aranżacje. Ważne, by spacerowicze mieli gdzie, choć na chwilę, usiąść i odpocząć.
Jak urozmaicić przestrzeń przy fontannach? Nawiązując do funkcji upiększania krajobrazu – jaką ma pełnić przestrzeń publiczna z fontanną – warto pomyśleć o akcentach nawiązujących do estetyki. Mogą być to rzeźby, instalacje, czy nasadzenia np. w donicach betonowych. Z kolei biorąc pod uwagę zarówno design, jak i rolę związaną z ekologią – stwarza to potrzebę, by otoczenie fontanny miejskiej wiązało się z aranżacją zieleni miejskiej na szerszą skalę. Mając na uwadze, iż takie miejsce w przestrzeni publicznej stanowi często punkt spotkań, warto rozważyć instalację infrastruktury praktycznej z punktu widzenia odwiedzających, takich jak oświetlenie, ścieżki spacerowe, elementy małej architektury – czy stoliki, przy których można zorganizować mały piknik. W Modern Concrete z przyjemnością wykonujemy ławki, donice, czy kosze z betonu architektonicznego, świetnie uzupełniające takie aranżacje. Beton jest dobrym rozwianiem z uwagi na jego estetykę, ale także i trwałość, jest odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Serdecznie zapraszamy do współpracy. Wykonujemy także indywidualne projekty.
Skoro fontanny stanowią niejako wizytówki miasta – niewątpliwie także ich otoczenie powinno być zaprojektowane na wysokim poziomie i zachęcać do przebywania w danym miejscu. Stąd bardzo ważna jest aranżacja okolicy fontanny w przestrzeni publicznej.
Fontanny najczęściej umieszczone są na placach, czy skwerach, ale część z nich ustawiana jest także w parkach miejskich. Takie połączenie daje mieszkańcom upragnione schronienie zwłaszcza w upalne dni. Woda w zestawieniu z zielenią daje głębokie poczucie relaksu, a sam park dodatkowo stanowi także miejsce rekreacji. Ciekawie zaaranżowana przestrzeń wokół fontanny w parku – przy wykorzystaniu małej architektury z betonu – np. ławek czy donic, płyt betonowych na ścieżki dla spacerowiczów, czy urządzenia nieopodal placu zabaw, pozwala na stworzenie miejsca przyjaznego użytkownikom, w którym chętnie spędzą czas.
W Polsce jest bardzo dużo fontann, zarówno tych zabytkowych, jak i tych zupełnie nowoczesnych, oferujących swoje multimedialne możliwości mieszkańcom i turystom. Spośród nich warto wymienić choć kilka.
Fontanna Neptuna w Gdańsku – z pewnością należy do zabytkowych reprezentantów. Choć powstała w 1633 roku, do dziś dnia jest wizytówką miasta. Rzeźba przedstawiająca boga morza jest usytuowana na Długim Targu, tuż przy dworze Artusa. Jej otoczenie zatem stanowi zabytkowy krajobraz rynku gdańskiego.
Wrocławska Fontanna Multimedialna – to z kolei przykład bardzo nowoczesnego rozwiązania, należy do najważniejszych atrakcji stolicy Dolnego Śląska, a przy okazji jest jedną z większych fontann w całej Europie. Latem gromadzi rzesze odwiedzających, zwłaszcza podczas pokazów specjalnych. Posiada ponad 300 dysz, ekran wodny, na którym prezentowane są wizualizacje, a pokazom towarzyszy muzyka i efekty specjalne w postaci świateł, laserów, czy ognia. W pobliżu wrocławskiej fontanny znajduje się wiele atrakcji wartych odwiedzania – Ogród Japoński, Hala Stulecia, czy ZOO. Również bezpośrednie otoczenie samej fontanny pozwala na kontakt z naturą, jest estetyczne i funkcjonalne. Nie brakuje tam miejsc wypoczynku, siedzisk, nasadzeń, czy betonowych koszy, dzięki czemu wokół fontanny i w jej otoczeniu z łatwością zachowywana jest nie tylko estetyka miejsca, ale także czystość.
Ciekawym połączeniem fontanny zabytkowej z nowoczesnymi rozwiązaniami jest obiekt w miejscowości uzdrowiskowej Duszniki-Zdrój. Przy okazji jest to najwyższa fontanna w całej Polsce – woda osiąga tu nawet 45 m! Choć fontanna pochodzi z początku XX wieku, obecnie prezentuje pokazy z wykorzystaniem muzyki i świateł.
Park Fontann w Warszawie – to również rozwiązanie multimedialne, uwzględniające połączenie muzyki, świateł, laserów i ekranu wodnego. Kompleks stanowią 4 fontanny, jedna główna, dwie liniowe i jedna dla dzieci. Teren wokół fontann zorganizowany jest tak, by można było odpocząć – pospacerować lub posiedzieć na ławce. Nie brakuje tutaj także zadbanych trawników czy nasadzeń, dzięki czemu warszawiacy i turyści mogą spędzić trochę wolnego czasu w otoczeniu zieleni.
Nietypową konstrukcję stanowi Fontanna Wolności w Poznaniu. Ten symbol miasta w postaci dwóch ogromnych, bo ok. 10 m skrzydeł, stanowi także miejsce spotkań. Szklane elementy konstrukcji harmonijnie współgrają z drewnianą kładką umieszczoną pod fontanną. Wraz z otaczającym ją skwerem, tworzą atrakcyjną przestrzeń publiczną. Fontanna nocą emituje kolorowe światła.