Tam dom Twój, gdzie serce Twoje, a właściwie gdzie energia Twoja. Bo trzeba Ci wiedzieć, że najważniejsza jest dobra energia otoczenia, sprawiająca, że „czujesz się jak u siebie w domu”. Chińczycy już w starożytności zdawali sobie sprawę z istnienia tej aury i konieczności zachowania równowagi wewnętrznej. Feng Shui jest starochińską sztuką planowania przestrzeni, która wpływa na różne sfery życia: miłość, zdrowie, harmonię, powodzenie. Poznaj najważniejsze zasady Feng Shui i urządź mieszkanie, dom lub biuro w zgodzie z samym sobą!
Feng Shui ma korzenie w starożytności, gdy ludzie głęboko wierzyli, że to, co nas otacza, ma wpływ na to, co „w nas”, innymi słowy: zewnętrzna harmonia oddziałuje na to, jak się czujemy. Współczesny świat zapomniał o tej harmonii. Żyjemy szybko, często nie zważając na otoczenie. Odżywiamy się niezdrowo, prowadzimy siedzący tryb życia, pędzimy w pogoni za pieniędzmi. Często otaczamy się mnóstwem bardziej lub mniej przydatnych gadżetów, zaburzających równowagę aranżacyjną; odcinamy się od zewnętrznego świata głośną muzyką i wiecznie brzęczącym telewizorem. Żyjemy bogato, pokazujemy swoje zewnętrze, chwalimy się tym, co mamy… ale jednocześnie zapominamy o wnętrzu, duszy i samopoczuciu. A stąd prosta droga do depresji, pustki oraz chorób na tle nerwowym, które mogą mieć fizyczne objawy.
Zasady Feng Shui w domu wprowadzają równowagę do życia i pomagają otaczać się dobrą energią. Warto mieć na uwadze, że zasady Feng Shui należy wprowadzić do wszystkich aspektów życia, a jest to nic innego, jak usystematyzowanie i zharmonizowanie swojego życia i otoczenia. Niektóre porady należy traktować metaforycznie, inne z kolei są konkretnymi rozwiązaniami aranżacji otoczenia.
Oto kilka wskazówek, jak wprowadzić harmonię i dobry przepływ energii w dowolnym pomieszczeniu. Może to być dom, mieszkanie, salon, sypialnia, biuro, a nawet restauracja czy pokój hotelowy. Zasady są uniwersalne i będą pasowały wszędzie.
Dbaj o okna – pamiętaj, że okna są oczami domu. Wprowadzając Feng Shui w sypialni, salonie lub kuchni koniecznie musisz zadbać o to, by zawsze były czyste i ładnie ozdobione roletą, żaluzjami lub firanką. Polecamy ustawić żywego kwiatka na parapecie, by dodać pomieszczeniu nieco naturalności.
Usuń bałagan – Feng Shui to sztuka harmonii, a bałagan jest przeciwieństwem harmonii. Twoja przestrzeń życiowa powinna być uporządkowana. Sprzątaj regularnie i to nie tylko to, co na wierzchu. Podstawą dobrego samopoczucia jest również porządek w szafach, schowkach, półkach, biurku itd.
Nie trzymaj popsutych przedmiotów – wszyscy to znamy: coś się zepsuje, to odkładamy to gdzieś z myślą o późniejszej naprawie. I tak czeka sobie tydzień, miesiąc, rok… Tymczasem chowanie takich zepsutych rzeczy blokuje dobrą energię i zaburza Feng Shui w domu. Należy je naprawiać na bieżąco lub wyrzucać i kupować nowe. To samo dotyczy staroci, z których i tak nikt nie będzie korzystał. Zamiast gromadzić je gdzieś w piwnicy lub komórce, pozbądź się niepotrzebnych gratów.
Naprawiaj popsute krany i zawory – zasada bieżącego naprawiania dotyczy również cieknących kranów. Według Feng Shui symbolizują one uciekające bogactwo i energię.
Zamykaj drzwi do toalety i klapę do WC – w toalecie zawsze powinien panować porządek. Jest to podyktowane zarówno zasadami higieny, jak i Feng Shui w łazience. Podstawą aranżacji jest jej schludny charakter, zgodny z Feng Shui. Kolory powinny być jasne stonowane. Przez otwarte drzwi i toaletę ucieka dobra energia, dlatego zawsze należy je zamykać.
W sypialni zrezygnuj z lustra i telewizora – sypialnia jest miejscem wypoczynku i przestrzenią, która ma zapewnić relaks. Urządzając sypialnię, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że lustra energetyzują wnętrze, co jest dobre w przedpokoju czy łazience, ale już w sypialni kłóci się z przestrzenią do wypoczynku. To samo dotyczy telewizora, którego absolutnie nie powinno się stawiać koło łóżka. A jaki kolor do sypialni? Feng Shui pozostawia sporą dowolność, ważne jednak aby kolory były uspokajające, harmonijne, najlepiej sprawdza się biały, zielony lub niebieski, niepolecane są natomiast energetyzujące barwy: czerwony, żółty.
Nie ustawiaj lustra naprzeciwko drzwi – lustra napełniają mieszkanie pozytywną energią „chi” i odbijają ją. Ta sama energia wpływa i wypływa przez drzwi. Lustro naprzeciwko drzwi odbija energię i powoduje, że ta ucieka, zamiast równomiernie rozprzestrzenić się po mieszkaniu.
Zadbaj o odpowiednią kolorystykę pomieszczeń – Feng Shui i kolory są ze sobą nierozerwalne. Barwy wpływają na energię pomieszczenia, samopoczucie osób przebywających w środku. Co nieco o znaczeniu i psychologii barw w mieszkaniu pisaliśmy już w artykule o modnych kolorach. Trendy jednak nie zawsze idą w parze z zasadami Feng Shui, dlatego planując aranżację pomieszczenia, warto rozeznać się w znaczeniu barw. Przykładowo niebieski jest kolorem harmonii, zielony kojarzy się ze spokojem, biały reprezentuje wypoczynek, ale już żółty jest energetyzujący, a czerwony reprezentuje pasję.
Każde pomieszczenie spełnia inną funkcję. Feng Shui w sypialni musi mieć charakter uspokajający i wspomagający usypianie; atmosfera w salonie powinna sprzyjać kreatywności i czerpaniu radości z życia rodzinnego, a w kuchni warto zapewnić kombinację kolorów wspierających zdrowie i dobre samopoczucie.
Zadbaj o wejście do domu lub mieszkania – na koniec to, co być może najważniejsze. O domu świadczy jego wejście. Zasady Feng Shui jednoznacznie mówią, że wejście musi być czyste i schludnie utrzymane, na drzwiach lub obok nich powinna wisieć czytelna tabliczka z numerem, a przed drzwiami leżeć zawsze czysta wycieraczka. Dobrze utrzymane wejście do zaproszenie dla gości, szczęścia i pomyślności. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie ogrodzenia z betonu architektonicznego oraz odpowiednie rozmieszczenie donic betonowych dopasowanych pod konkretny wymiar.