Dobra energia w miejscu pracy pozytywnie wpływa na samopoczucie, wydajność i efektywność. Niektórym takie podejście może kojarzyć się z zabobonami, jednak postaramy się udowodnić, że Feng Shui w biurze to po prostu nieco inaczej sformułowane zasady ergonomii i każdy powinien je wdrożyć w życie.
Filozofia Feng Shui wywodzi się ze starożytnych Chin i jest praktyką urządzania przestrzeni życiowej (nie tylko pomieszczeń) w taki sposób, by zapewnić dobry przepływ energii „chi”, czyli energii życiowej. W ogólnym znaczeniu to, co dzieje się wokół, ma wpływ na to, co jest w nas. Szerzej na ten temat pisaliśmy w tekście o Feng Shui w mieszkaniu, gdzie wyjaśniliśmy samą ideę filozofii oraz zasady urządzania mieszkań. Tym razem skupimy się na praktycznych aspektach wyposażania biura i miejsca pracy.
Filozofia ta, czy może bardziej zasada mówi, że warunki otoczenia, organizacja miejsca pracy i sposób jej wykonywania mają wpływ na jakość i wydajność, a praca odbywa się przy możliwie niskim koszcie biologicznym i najbardziej efektywnie, dzięki czemu uzyskuje się eliminację źródeł chorób zawodowych. Ergonomia jest pojęciem interdyscyplinarnym, łączącym w sobie dorobek psychologii, socjologii, filozofii, higieny, medycyny, organizacji i wielu innych. Feng Shui i ergonomia mają ze sobą wiele wspólnego.
Pragnąc zapewnić sobie dobrą energię i pozytywny początek dnia, warto zadbać o całościowy wystrój czy to gabinetu, czy biura, czy nawet własnego kącika. Najważniejsze jest jednak wejście, które powinno zapraszać i pozytywny nastrajać. Z punktu widzenia Feng Shui wejście jest otworem, przez który pozytywna energia może wlatywać lub się ulatniać. Z punktu widzenia psychologii pracy, wejście powinno nastrajać nas pozytywnie do pracy. Firmy cieszące się dużym powodzeniem zazwyczaj mają obszerne, jasne wejścia bez żadnych blokad energii. Dotyczy do zarówno wejścia głównego do siedziby firmy, jak i drzwi do poszczególnych pomieszczeń.
Feng Shui w gabinecie to również zestawienia kolorystyczne oraz naświetlenie pomieszczenia, zwłaszcza naturalnym światłem słonecznym. Ważne, aby w biurze było jasno, a kolorystyka była spójna, stonowana z jakimiś drobnymi, wyróżniającymi się akcentami barw kontrastujących. Dobrze sprawdza się wystrój oparty na betonie architektonicznym, taki industrialny styl pozytywnie wpływa na klimat pomieszczenia, a jednocześnie nie rozprasza nadmiarem elementów. Niezależnie od stylizacji pomieszczenia nie może w nim zabraknąć choćby jednej żywej rośliny.
Co jeszcze mówi ergonomia pracy i Feng Shui? Gabinet powinien być schludny, uporządkowany, ale nie ascetyczny i sterylny. Biuro, gabinet czy nawet samo biurko to miejsce pracy, gdzie przestrzeń musi być uporządkowana. Nadmiar gadżetów, rozpraszaczy i papierów będzie wprowadzał niepotrzebne zamieszanie, a to zmniejszy Twoją skuteczność i efektywność. Warto dobrze przemyśleć rozmieszczenie biurka, szafek, półek itd. Stosuj zasadę, że przedmioty, po które sięgasz najczęściej, powinny być w pobliżu biurka, nie może jednak być tam ich zbyt dużo.
Najważniejszą zasadą Feng Shui w biurze jest odpowiednie urządzenie najbliższej przestrzeni, czyli biurka. Jak to zrobić w zgodzie z Feng Shui? Praca przy dobrze zagospodarowanym biurku jest znacznie wydajniejsza i po prostu przyjemniejsza.
Przede wszystkim ustaw biurko jak najdalej wejścia, w rogu, by nie siedzieć naprzeciwko drzwi. Najlepiej ustawić biurko tak, by siedzieć plecami do ściany lub twarzą do okna. Nie siedź tak, aby widzieć korytarz, schody lub ubikację – takie ustawienie widoku bardzo negatywnie wpływa na komfort pracy, samopoczucie i jej wydajność, gdyż marzysz tylko o tym, by wyrwać się do domu.
Na biurku powinien panować porządek, a wszystko musi mieć swoje miejsce i nic nie może ginąć pod stertą papierów. Wszystkie kable komputerowe, od telefonów, ładowarek itd. powinny być trzymane w ładzie, a najlepiej pochowane w szufladach; natomiast teczki, dokumenty i inne papiery muszą znaleźć się w segregatorach lub przegródkach, to one reprezentują Twój interes, a co za tym idzie, są częścią Feng Shui. Biuro i biurko muszą być urządzone tak, by praca była po prostu przyjemna.