Strona główna » Estetyczne i funkcjonalne ściany działowe

Estetyczne i funkcjonalne ściany działowe

23 sierpnia, 2023

Ściany i ścianki działowe są elementami konstrukcji pomieszczenia i służą do oddzielania od siebie poszczególnych stref. Ale to nie znaczy, że muszą być nudne i nijakie. Wiesz, czym się charakteryzują ściany działowe, z czego mogą być zrobione i jakimi właściwościami powinny się wyróżniać? A ponad wszystko, czy płyty z betonu architektonicznego nadają się jako wykończeniowy materiał na lekkie ściany działowe?

Z czego zrobić ściany działowe?

Ściany działowe mogą oddzielać od siebie pokoje, wydzielać jakieś określone przestrzenie lub pełnić funkcję dekoracyjną. W przeciwieństwie do ścian konstrukcyjnych i nośnych, te nie przenoszą obciążeń i nie muszą być tak masywne. Ściany działowe będące elementem domu lub mieszkania wykonywane są z materiału lekkiego, ale trwałego i dobrze izolującego hałas – najczęściej z betonu komórkowego lub z cegły. Te lekkie ścianki działowe, będące tylko konstrukcjami estetycznymi i wydzielającymi strefy mogą być wykonane np. z płyt gipsowo-kartonowych. Z czego ścianki działowe mogą być jeszcze wykonane? Do materiałów, które wykorzystuje się do tego celu zaliczyć można także:

  • ceramikę,
  • silikaty,
  • keramzytobeton,
  • pustaki szklane (luksfery),
  • płyty włókno-cementowe,
  • płyty gipsowo-włóknowe.

ściana działowa z płyt gipsowo kartonowychMożna je postawić w dowolnym momencie i prawie w dowolnym miejscu, ponieważ nie podtrzymują konstrukcji budynku. Można je otynkować, pomalować lub obłożyć wewnętrznymi płytami ściennymi Modern Concrete, zapewniając im niepowtarzalny design. Chcesz wiedzieć, jak wygląda to w rzeczywistości? Koniecznie zajrzyj do działu realizacje Modern Concrete.

Istotnymi parametrami, które trzeba brać pod uwagę przy wyborze materiału są ciężar oraz izolacyjność akustyczna. Im wyższy współczynnik izolacji akustycznej, tym lepsze tłumienie dźwięków. W przypadku przegród przekraczających masę 100 kg/m2 konieczne jest sprawdzenie wytrzymałości stropu, dotyczy to zwłaszcza ścian z cegły, których masa wraz z tynkiem może wynieść nawet 255 kg/m2.

Jeżeli chciałbyś postawić ścianki działowe wykonane z betonu komórkowego, warto wiedzieć, że z łatwością przytniesz betonowe bloczki, nie są one również zbyt ciężkie, dlatego nie będą obciążać stropu. Weź też pod uwagę, że betonowe bloki są większe od tradycyjnej cegły, co przyspiesza postawienie takiej ściany. Bloki z betonu komórkowego możesz kupić w różnych gęstościach (np. lżejsza odmiana 500 i nieco cięższa 600). Z łatwością zreperujesz też w ściance z betonu komórkowego ewentualne wykruszenia czy ubytki. Ze względu na swobodę z jaką przycina się bloczki betonowe, użyj tego materiału zwłaszcza wtedy, gdy marzy Ci się łukowa ścianka działowa. Grubość ścianki działowej z betonu komórkowego wynosi zwykle około 12 cm.

Ścianki działowe – pomysły na ich wykorzystanie i właściwości

Ściany działowe – z czego jego wykonasz to jedna sprawa, jednak gdy już wybierzesz materiał, weź pod uwagę, że nie muszą one przecież sięgać od podłogi do samego sufitu. Możesz równie dobrze postawić niską ściankę, aby na przykład:

  • oddzielić jadalnię od pokoju dziennego,
  • rozgraniczyć salon i domowe biuro,
  • odseparować otwartą kuchnię od sąsiedniej przestrzeni (nie zaciemniając żadnego z pomieszczeń),
  • dokonać dzięki niej podziału przestrzeni w łazience, zapewniając tym samym wyższy poziom intymności (ścianka przy toalecie, bidecie, wannie czy prysznicu).

Ścianki działowe mogą też mieć wysokość jednej kondygnacji. Zdecydowanie większa cienkość i lekkość w porównaniu do ściany konstrukcyjnej to kolejna cecha, jaką posiada ścianka działowa. Grubość takiej ścianki wynosi zwykle od 6 do 12 cm. Zależy to oczywiście od wybranego przez Ciebie materiału. Parametry poszczególnych materiałów znajdziesz w dalszej części artykułu.

Ścianka działowa – z czego najlepiej postawić ją w łazience? Ze szklanych pustaków czyli z luksferów, które będą stanowiły dodatkowo piękną dekorację! Wnętrza, w których wznosi się taka ścianka od razu wydają się być jaśniejsze, cieplejsze i o wiele bardziej przytulne. Pomieszczenie, dzięki wykorzystaniu szkła, staje się bardziej doświetlone. Oprócz tego ściana z luksferów wspaniale izoluje hałas. Jednak niestety jest to rozwiązanie dość drogie (za m2 zapłacisz od 200 do 500 zł/m2).

Najczęściej ścianki działowe powstają z płyt gipsowo-kartonowych. Konstrukcja jest bardzo prosta i polega na zbudowaniu ramy z profili aluminiowych, a następnie przykręceniu do niej płyt. Dźwiganie dużych ciężarów (np. półek z książkami) jednak nie będzie wyróżnikiem, który posiada akurat ta ściana działowa. Grubość bez tynku ścianki z płyt gipsowo-kartonowych wynosi 7,5 cm, ma też bardzo małą masę. Jeżeli więc zależy Ci, aby powiesić coś cięższego na ściance, lepiej zdecydować na materiał o innych właściwościach.

Dla przykładu oto kilka parametrów materiałów:

  • Pełna cegła – grubość bez tynku 12 cm, masa bez tynku 215 kh/m2, Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 47dB;
  • Cegła dziurawka – grubość bez tynku 6,5 cm, masa bez tynku 90 kg/m2, Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 38 dB;
  • Beton komórkowy 600 – grubość bez tynku 12 cm, masa bez tynku 70/m2, Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 38 dB;
  • Ścianka gipsowo-kartonowa z poszyciem jednowarstwowym – grubość bez tynku 7,5 cm, masa bez tynku 26/m2, Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 36 dB;
  • Ścianka gipsowo-kartonowa z poszyciem dwuwarstwowym – grubość bez tynku 10 cm, masa bez tynku 50/m2, Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 43 dB.

Materiał, z którego zostanie wykonana ściana działowa powinien zależeć od parametrów, jakie chcemy uzyskać. Wiadomo, że murowana ściana działowa z cegły lub betonu komórkowego będzie znacznie odporniejsza i zapewni lepszą izolację, ale niestety będzie dużo droższa. W miejscach, gdzie zależy nam jedynie na dzieleniu wnętrz prawdopodobnie wystarczą lekkie ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych.

Można też zdecydować się na szklaną ściankę działową z matowego lub przezroczystego szkła np. w metalowej ramie, która będzie ciekawą alternatywą i wizualnie wydzieli osobne strefy. Takie rozwiązanie popularne jest na przykład w kuchni lub w łazience.

Ścianka działowa – wykończenie i pomysły na aranżację

czerwona ściana działowa w mieszkaniuW zależności od tego, z czego ściany działowe zostały wykonane, masz różne możliwości ich wykończenia. Niektóre materiały nie będą go wymagały. Należą do nich np. pustaki szklane (luksfery). Jeśli Twoja ściana powstała z cegieł, to też nie warto zasłaniać jej tynkiem. Pozostaw ją w surowym ścianie, nadasz w ten sposób pomieszczeniu modnego wyglądu. Możesz też sięgnąć po pędzel i farby oraz pokryć cegły wybranym przez Ciebie kolorem.

Ścianki działowe wykonane z innych, niż wymienione wyżej materiały możesz wykończyć używając np. paneli ściennych, farb czy tapet. Na rynku dostępne są także specjalne zestawy gotowych do malowania ścianek modułowych. Są one ognioodporne, a niektóre mają wbudowane panele w postaci przezroczystego okna, dzięki któremu można wprowadzić nieco światła do pomieszczenia.

Ścianka działowa jest bardzo często zastawiana przez meble. Stoi przy niej kanapa, stół i krzesła lub biurko. Wiesza się także na niej różnego rodzaju dekoracje i półki. Ściana ta nie jest więc szczególnie eksponowaną i widoczną na co dzień powierzchnią. Niemniej jednak sposób, w jaki ją wykończysz zależy od Twojego pomysłu na aranżację i gustu. Zawsze możesz zdecydować się na oryginalną fototapetę, która będzie stanowiła ciekawe tło dla stojących przy ścianie mebli (o ile nie jest to masywna szafa czy wysoki regał). Jeśli w mieszkaniu powstała ściana z bloczków betonowych, możesz ją obłożyć płytami g-k oraz wytapetować czy pomalować. Warto rozważyć też wykończenie takiej ściany tynkiem ozdobnym.

Ściany działowe a beton architektoniczny

ściana działowa z płyt z betonuSama ściana działowa to po prostu przegroda, która wymaga wykończenia. Możliwości jest wiele, najpopularniejszy jest, rzecz jasna, tynk. My polecamy nieco inne, ciekawsze rozwiązanie. Wewnętrzne płyty ścienne z dekoracyjnego betonu architektonicznego nadadzą ścianie surowego, wyjątkowego charakteru. Trzeba jednak pamiętać, że na niektórych rodzajach ścian np. z płyt g-k wymagane jest dodatkowe wzmocnienie ze względu na dość dużą wagę elementów, dlatego o takim wykończeniu lepiej pomyśleć na etapie budowy, a nie dopiero gdy ścianka już powstanie. Na innych rodzajach elewacji można bez problemu je zamocować. Pojedyncza płyta o wymiarach 60 cm/60 cm i grubości 1,1 cm waży 13 kg, a płyta 50/100 cm o grubości 1,5 cm waży 15 kg.

Dekoracyjne ściany działowe zapewniają wysoką estetykę pomieszczenia, dobrze komponują się z pozostałymi elementami wyposażenia i wystroju, zapewniają też dobrą izolację akustyczną. Mogą obniżyć koszty ogrzewania domu, poprzez podzielenie wnętrza na mniejsze i łatwiejsze do ogrzania segmenty. A ponieważ lekkie ścianki działowe można postawić w każdej chwili np. podczas remontu, wydają się idealnym rozwiązaniem, by niezbyt inwazyjnie zmienić coś w rozkładzie mieszkania.

Udostępnij: