Drzwi to ten element, bez którego żaden budynek nie może zostać uznany za wykończony. Oddzielają poszczególne pomieszczenia, zapewniają lokatorom komfort i odrobinę prywatności. Klasyczne modele otwierające się do środka albo na zewnątrz zajmują sporo przestrzeni, którą można byłoby inaczej zagospodarować. Czy drzwi przesuwane chowane w ścianę to lepsze rozwiązanie?
Klasyczne drzwi: jakie są, każdy widzi. Mogą mieć najróżniejsze formy, kolory i wykończenia, ale wszystkie potrzebują przestrzeni na skrzydło. Co nie jest oczywiście wadą, ale w małych kawalerkach i w niektórych aranżacjach np. w wąskim przedpokoju to marnowanie przestrzeni. A czasami klasyczne modele zwyczajnie nie pasują do wizji aranżacji wnętrza.
Niezależnie od powodów, dla których szukasz alternatywy, warto pochylić się nad modelami przesuwnymi, których jest całkiem spory wybór zarówno w zakresie wyglądu, jak i konkretnych rozwiązań. Do dyspozycji są między innymi:
drzwi przesuwne harmonijkowe
drzwi jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe przesuwane na ścianie
drzwi chowane w ścianie
drzwi teleskopowe chowane w ścianie
Spośród tych rozwiązań modele wsuwane w ścianę są najbardziej dyskretne, nie zajmują wiele miejsca i sprawiają wrażenie, jakby ich wcale nie było. Ale jednocześnie montaż drzwi chowanych do ściany jest najtrudniejszy i wymaga ingerencji w mury. Modele harmonijkowe są tanie i łatwe do montażu i sprawdzą się np. do garderoby. Z kolei przesuwane na zewnętrznej szynie są łatwe w montażu, ale wymagają pustej powierzchni. Coś za coś.
Jeżeli jesteś na etapie remontu albo nie masz nic przeciwko większym ingerencjom w mury, to warto przemyśleć właśnie drzwi chowane w ścianę. Tym bardziej że z zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych lub płyt z betonu architektonicznego, cała operacja może być szybsza i prostsza niż to na pierwszy rzut oka się wydaje.
Ścianki działowe muszą być odpowiednio przygotowane, dlatego drzwi przesuwne montowane w ścianie należy zaplanować podczas remontu. Ze względu na konieczność zmieszczenia wewnątrz kasety, ściana musi mieć grubość minimum 12,5-13 cm. Problem ten można obejść, obudowując ją płytą kartonowo-gipsową, gdzie w przestrzeni pomiędzy znajdzie się miejsce na kasetę. W przypadku cienkich ścianek działowych ma to sens i może być łatwiejsze do wykonania niż konieczność wyburzania i stawiania ich na nowo.
Montaż drzwi przesuwnych w ścianie sprawia, że zyskujemy mnóstwo miejsca do zagospodarowania. Zarówno w kącie, gdzie normalnie konieczna byłaby przestrzeń na skrzydło, jak i wzdłuż ściany, po której biegłaby szyna zewnętrzna. Takie drzwi są zarówno praktyczne, jak i ciekawe aranżacyjnie. Producenci prześcigają się w proponowaniu najróżniejszych wzorów i atrakcyjnych rozwiązań. Interesujące są na przykład drzwi teleskopowe przesuwne: dwa skrzydła chowane w jednej kasecie po tej samej stronie. Działa to tak, że pierwsze skrzydło wysuwa się i ciągnie za sobą drugie. W sprzedaży są też drzwi z dwoma skrzydłami, rozchylanymi na boki. Do wyboru – co, kto lubi.
Z różnych przyczyn nie zawsze możemy pozwolić sobie na takie rozwiązania, jakie byśmy chcieli. Na przykład wykucie otworu na drzwi w ścianie nośnej wiąże się z wieloma problemami konstrukcyjnymi. Ściana może mieć też za małą powierzchnię, by zmieściła szynę. W takich wypadkach do dyspozycji jest ogrom klasycznych drzwi wewnętrznych, które w niczym nie odbiegają urokiem od innych rozwiązań, a ich montaż jest znacznie prostszy, tańszy i nie wymaga generalnego remontu. Dzięki regulowanym ościeżnicom nakładanym na elementy stałe nie jest konieczne nawet specjalne przygotowanie. W najprostszym scenariuszu wystarczy zdjąć starą futrynę, założyć nową – i gotowe!
Niezależnie od podjętej decyzji, takie nowe drzwi, te klasyczne albo te chowane w ścianę, z pewnością będą doskonale komponowały się w towarzystwie ścian z płyt Modern Concrete.