Strona główna » Drzewo w donicy na taras – czy sadzenie drzew w donicach betonowych to dobry pomysł?

Drzewo w donicy na taras – czy sadzenie drzew w donicach betonowych to dobry pomysł?

13 czerwca, 2024

Człowiek potrzebuje kontaktu z przyrodą. Niestety czasami ciężko o kontakt z nią w wielkim mieście czy w życiu przepełnionym pracą. Dlatego też warto rozważyć wpuszczenie natury do swojego domu poprzez posadzenie drzewa w donicy. Nie każdy jednak ma na to miejsce w mieszkaniu albo zwyczajnie nie widzi mu się wizja rośliny stojącej w salonie. Wówczas doskonałym rozwiązaniem jest wyniesienie drzewa na taras, balkon lub do ogrodu.

Co do donicy przed dom?

Nie ulega wątpliwości, że drzewka w donicach świetnie sprawdzą się jako dekoracja przed dom. Jednak mimowolnie nasuwa się pytanie, które z nich warto posadzić. Iglaki, drzewa owocowe, a może liściaste? Opcji jest wiele, ale o tym, jakie drzewo do donic na taras wybierzemy, powinny decydować warunki, w jakich przyjdzie roślinie żyć. Trzeba rozważyć kilka rzeczy: czy miejsce, gdzie będą stać drzewka w donicach, jest nasłonecznione? Czy zależy Ci na roślinie całorocznej? Czy może możesz sobie pozwolić na przezimowanie jej, gdy temperatura zacznie spadać? Trzeba się bardzo poważnie nad tym zastanowić, inaczej drzewa w donicy zwyczajnie obumrą.

Jakie drzewko przy tarasie?

Gdy wszystko zostanie już przemyślane, czas zastanowić się nad tym, jakie drzewko do donicy ogrodowej wybrać. Jeżeli zależy nam, by były to drzewa doniczkowe całoroczne, to świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju iglaki. Dobrym przykładem są zwłaszcza świerki, a konkretnie ich biała odmiana Conica. To stożkowe drzewo doniczkowe idealnie nada się na taras czy balkon, dzięki swojemu wolnemu tempu wzrostu ok. 9 cm rocznie. Do tego, gdy zacznie się za bardzo rozrastać, zawsze można nieco je przyciąć, najlepiej w okolicach przedwiośnia. Jakie są jeszcze drzewka na balkon całoroczne? Ciekawym pomysłem na drzewa tarasowe jest klon palmowy. To piękne drzewo o rozłożystych liściach jest wytrzymałe na niskie temperatury, ale trzeba zabezpieczyć je przed wiatrem, gdyż zimowe podmuchy mogą uszkodzić jego strukturę. Jego czerwono liściasta odmiana świetnie kontrastuje z białymi elementami takimi jak np. donice betonowe, które mogą pomóc uwydatnić piękno drzewa w donicach.

Jakie drzewa na słoneczny balkon?

Jeżeli zależy ci na roślinach bardziej sezonowych, które lubią słońce, to radzimy zwrócić się ku ciepłym krajom. Tam znajdziemy wspaniałe drzewa owocowe w doniczkach. Świetnym tego przykładem są wszelakie cytrusy lub drzewa oliwne. Są to piękne, niewielkie drzewa doniczkowe, które do tego mogą dać nam owoce. W okresie zbiorów nadadzą naszemu otoczeniu niepowtarzalnego klimatu, dlatego są to świetne drzewa na taras.

Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe we wnętrzach. 10 propozycji

Donica? Ale jaka?

Kupując drzewa na taras, trzeba również przemyśleć, jaka doniczka będzie najlepiej odpowiadać Twojej roślinie. Zwykle w takich sytuacjach średnica powinna wynosić od 50 do 100 centymetrów. Jednak przed zakupem należy sprawdzić, jaką bryłę korzeniową mają dane drzewa doniczkowe i jak szybko się rozrastają. To pomoże nie tylko przy zakupie, ale również przy przyszłych przesadzaniach.

Przy okazji warto byłoby zainwestować w donicę z kółkami lub na ruchomej podstawce. To pomoże przesuwać drzewa w donicy w zależności od potrzeb.

Jak zaaranżować drzewa na taras?

Urban jungle w domu - rośliny w betonowych donicach.Drzewo w donicy na taras, balkon czy do ogrodu wydaje się niezwykle proste do zaaranżowania. Ot wstawimy sobie roślinę do doniczki i już, po problemie. Jednak to może być niewystarczające, a momentami nawet nudne. Dlatego warto pobawić się nieco aranżacją.

Jednym ze sposobów na to jest zakup ciekawej donicy. Donice betonowe mogą wspaniale uzupełnić Twój wystrój, szczególnie jeżeli skłaniasz się ku bardziej nowoczesnym klimatom. Jednak doniczki to nie wszystko. Trzeba również zadbać o to, co do nich wkładamy. Drzewa doniczkowe i ziemia to jedno, ale co poza tym? Dobrym pomysłem jest kora, która nie dość, że jest estetyczna, to jeszcze zadba o utrzymanie odpowiedniej wilgoci i stałej temperatury gleby. Do tego można dodać różnego rodzaju dekoracje jak np. ozdobne kamienie czy mech, które nadadzą całości nieco bardziej naturalnego wyglądu.

Dobrym pomysłem jest również aranżacja sezonowa. Gdy stawiamy drzewka w donicach przed domem, szczególnie iglaste, dobrym pomysłem może być dodanie do nich światełek. To idealne rozwiązanie na okres zimowy, który pozwoli nieco urozmaicić wystrój. Natomiast na okres letni i wiosenny dobrym pomysłem są wszelakie kwiaty, które można aranżować w małych doniczkach zaraz koło drzewa albo w bezpośrednio w jego donicy.

Jednak w czasie aranżacji nie należy zapominać o potrzebach rośliny. Musimy zadbać, by miała odpowiednią ilość słońca oraz dostatecznie dużą donicę. Bez tego nawet najpiękniejsze ozdoby nie pomogą, gdyż samo drzewo obumrze.

Cena drzewa w donicy na taras

Drzewka w doniczkach bardzo różnią się od siebie cenowo. Wszystko tak naprawdę zależy od gatunku i wielkości. Świerki i inne pospolite drzewka można dostać już poniżej stu złotych od sztuki, ale im bardziej egzotyczna roślina, tym cena wyższa. Nie można przy tym zapominać o uwzględnieniu cen donic! Na szczęście w Modern Concrete znajdziesz je w bardzo okazyjnej cenie. Dlatego zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie. Może coś wpadnie Ci w oko?

Szklane ogrody – dżungla w słoiku

Jak urban jungle może zagościć w naszym domu? Jedni powiedzą, że poprzez rośliny doniczkowe. Inni, że przez dekoracje z motywem roślinnym. Jednak rzadko bierze się pod uwagę szklane ogródki.

Ten koncept, choć wciąż niezbyt znany, z roku na rok robi się coraz bardziej popularny. Jest to idealny dodatek, jeżeli zależy nam na stylu urban jungle. A co to właściwie jest? Szklane ogrody, to najprościej małe zielone przestrzenie zamknięte w słojach. Są to często niewielkie aranżacje stylizowane na wycinek lasu czy jungli, gdzie centrum stanowi jedna większa roślina, a otacza ją mech, kamyczki czy mniejsze roślinki.

Mając wnętrza w stylu urban jungle, dobrym dodatkiem mogą być właśnie takie szklane ogrody. To jak wyglądają, może zależeć tylko od naszej wyobraźni, bowiem nie musimy ich kupować w sklepie, a zrobić je sami. Możemy stworzyć je z prostych roślin i kamyczków albo pójść na całość i zawrzeć tam małe światełka, czy nawet kamyki fluorescencyjne.

Rośliny doniczkowe, a urban jungle

Czasami nie możemy sobie pozwolić na szklane ogrody. A to szkło nie pasuje do wystroju, a to mamy małe dzieci czy zwierzaki, które łatwo mogłyby je zbić. Może zależy nam na większych roślinach, które nie zmieściłyby się do szklanych słojów? Powodów jest wiele, ale jakoś trzeba stworzyć ten salon w stylu urban jungle, sypialnię czy jadalnię. Można to zrobić z pomocą dużych roślin. Te, nie dość, że pięknie wyglądają, to jeszcze wprowadzają uspokajającą atmosferę. Tylko jakie będą najlepsze?

Wszystko zależy od przestrzeni, jaką mamy do przeznaczenia na kwiaty oraz czasowi, jaki możemy im poświęcić. W końcu roślinami też trzeba się zająć? Co więc będzie najlepszym wyborem? Jeżeli chodzi o duże pędy czy kwiaty, to styl urban jungle dobrze koresponduje z monsterą czy draceną, które swoim wyglądem przywołują na myśl tropiki i dżungle, co świetnie wpasowuje się w ten rodzaj wystroju. Równie dobrym konceptem mogą być wszelakie sukulenty, które są proste w utrzymaniu, a pięknie mogą udekorować otoczenie. Tylko gdzie je posadzić?

Oczywiście w doniczkach! Te mogą być ceramiczne, gliniane, a nawet betonowe. Te ostatnie są najtrwalsze i najmniej podatne na zniszczenia, a do tego ich prostota będzie świetnie pasować, jeżeli planujemy zrobić salon urban jungle. Dlaczego tak jest? Czy styl ten nie powinien opierać się na samych elementach zielonych i naturalnych? Jak beton może pasować do urban jungle? Jak sama nazwa wskazuje, styl ten łączy zarówno elementy miejskie (urban) i dżunglowe/naturalne (jungle). Dlatego wprowadzenie akcentów betonu świetnie będzie się łączyć z zielenią roślin, szczególnie że w swojej prostocie, przypomina nieco środowisko naturalne.

Dodatki do urban jungle

Dodatki stanowią klucz do sukcesu, gdy wprowadzamy nowy styl do naszego domu. Co jednak sprawi, że urban jungle sypialnia, kuchnia czy salon jest właśnie w tym stylu? Opcji jest wiele. Wcześniej wspomniane rośliny urban jungle to dobry początek, ale same nie wystarczą.

Dobrym pomysłem mogą być wszelakie dywany czy akcesoria z juty, czy innych naturalnych włókien, które świetnie wpasują się do stylu urban jungle. Podłoże ponad to nabierze dzięki nim charakteru oraz przyjaźniejszego i milszego wyglądu. Do tego poprzez swój delikatny kolor świetnie uzupełnią salon urban jungle i podkreślą kolor roślin. Dlatego kupując różne kosze, pudełka czy schowki, warto zerknąć na te wykonywane z różnych materiałów naturalnego pochodzenia.

Kolejną ciekawą opcją są małe fontanny domowe. Fakt, wielu może kojarzyć je z ogrodów i uznać je za zbyt duże do mieszkania, ale szczęśliwie można znaleźć ich małe odpowiedniki, które idealnie wpasują się do otoczenia urban jungle. Nada mu spokojnej atmosfery, a szum wody ukoi nerwy.

Nieregularność, sercem urban jungle!

Urban jungle style pokazywane na instagramie czy pintereście, choć wyglądają na bardzo zadbane i ułożone, to wymagają pewnego rodzaju bezładu. Kontrolowanego, ale wciąż chaosu. W końcu nawiązujemy tu do natury, a tam bardzo rzadko coś jest równe i symetryczne. Dlatego dobierając dodatki do urban jungle wnętrza, wybieraj rzeczy ręcznie robione, a nie z fabryk. Te mogą mieć pewne defekty czy drobne nierówności, co nada całemu otoczeniu wyjątkowego charakteru.

Z tego powodu, tworząc mieszkanie w stylu urban jungle, warto rozważyć pamiątki z podróży jako elementy dekoracji. Te często tworzone są przez lokalne społeczności i wykonywane są z naturalnych materiałów, co świetnie wpasowuje się w styl urban jungle.

Udostępnij: