Jesienią i zimą, gdy temperatury na zewnątrz spadają, w domach i mieszkaniach chcemy cieszyć się przyjemnym ciepłem. Włączamy więc centralne ogrzewanie, czasami również dodatkowe systemy grzewcze i… koszty ogrzewania domu idą drastycznie w górę. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, jak zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne przestrzeni i zminimalizować wydatki na ogrzewanie. Oto kilka metod na ciepły dom.
Na pytanie o to, ile przeciętna osoba wydaje na ogrzewanie podczas sezonu zimowego, odpowiedź prawdopodobnie brzmiałaby: za dużo. I nie jest potrzebny żaden specjalistyczny kalkulator kosztów ogrzewania domu, by przeliczyć, ile wynosi ogrzewanie, a ile można zaoszczędzić przeprowadzając optymalizację pewnych elementów. Jakich?
Nowoczesne mieszkania i domy budowane są w standardzie energooszczędnym, by zminimalizować koszty ogrzewania. Jednak w starszym budownictwie już nie jest tak kolorowo, a przeciętny Kowalski łapie się za portfel na myśl o tym, ile tej zimy przyjdzie mu zapłacić. I mniejsze znaczenie ma tutaj, czy ciepło pochodzi z miejskiej kotłowni, czy z własnego pieca w piwnicy.
Wymień kaloryfery – stare, żeliwne kaloryfery znajdują się w wielu domach i mieszkaniach. Zdania na temat ich wydajności są podzielone, jednak w wielu przypadkach tego typu grzejniki są zwyczajnie niedrożne przez zalegające latami osady. Ich skuteczność jest ograniczona, a efekty mizerne. Wymiana na nowoczesne, a więc bardziej wydajne, powinna poskutkować zwiększeniem temperatury w mieszkaniu i spadkiem rachunków. Pamiętaj też, aby kaloryfer znajdował się w dobrym miejscu.
Nie zasłaniaj grzejników – to częsty błąd, który mści się niedogrzanymi wnętrzami. Nawet nowoczesny grzejnik na niewiele się zda za szafką, biurkiem, albo wiecznie zasłonięty suszącymi się ręcznikami. Przed kaloryferem powinna znajdować się przestrzeń, w której ciepłe powietrze będzie mogło cyrkulować. Jeżeli chcesz suszyć pranie na kaloryferze, użyj do tego specjalnych suszarek, ale nie wieszaj prania bezpośrednio na rurach.
Używaj termostatu – pokrętło na kaloryferze to termostat i służy do ręcznego ustawiania temperatury w mieszkaniu. Cyfry oznaczają:
Stopień 1 to 12°C
Stopień 2 to 16°C
Stopień 3 to 20°C
Stopień 4 to 24°C
Stopień 5 to 28°C
Wartości mogą się różnić w zależności od producenta termostatu. Ustawienie grzejnika na maksymalną temperaturę spowoduje wzrost kosztów grzania i niepotrzebne przegrzewanie lokalu. Zamiast zmniejszyć temperaturę na termostacie, wiele osób otwiera okna. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż to powoduje ogromne straty ciepła i wzrost rachunków. Mieszkanie wietrz z głową. Otwórz okna na kilkanaście minut i zamknij ogrzewanie.
Wyjeżdżasz na dłużej? Zmniejsz grzanie – po co ci ciepły dom, jeżeli nikogo w nim nie będzie przez kilka dni? Ustaw grzanie na minimum, tak by nie wyziębić lokalu, ale też niepotrzebnie nie grzać pustej przestrzeni. 16-18°C w zupełności wystarczy.
Uszczelnij okna i drzwi – ogromna strata ciepła powodowana jest uciekaniem powietrza przez szczeliny w oknach, drzwiach i przez mostki termiczne w źle zaizolowanych ścianach. Każdy internetowy kalkulator kosztów ogrzewania domu obejmuje między innymi specyfikację ocieplenia budynku i poziom energooszczędności.
Ociepl ściany – przez ściany ucieka bardzo dużo ciepła, a ocieplenie domu i mieszkania należy zacząć właśnie od wykonania izolacji. Czy da się to zrobić, mieszkając w bloku i nie mając na to zgody wspólnoty lub spółdzielni? No cóż, jeżeli chodzi o elewację zewnętrzną, to takiej operacji nie da się przeprowadzić samodzielnie. Co innego od środka. Ocieplenie ścian od wewnątrz nie wymaga żadnych zgód, musisz jedynie pogodzić się z utratą kilku centymetrów. Nie trzeba nawet przeprowadzać generalnego remontu, wystarczy wyłożyć ścianę styropianem, by ją ocieplić, a następnie nałożyć tynk lub inny materiał wykończeniowy. My polecamy płyty wewnętrzne z betonu od Modern Concrete – są bardzo łatwe w montażu, można pod nimi umieścić warstwę styropianu i ciekawie komponują się w różnych typach wnętrz.
Planując zmniejszenie kosztów ogrzewania domu, oprócz ocieplenia ścian warto też zamontować ogrzewanie podłogowe i wymienić system centralnego ogrzewania na oszczędniejszy. Te zabiegi wiążą się jednak ze sporymi wydatkami, podczas gdy zastosowanie się do powyższych wskazówek nie kosztuje nic, lub niewiele, a można osiągnąć naprawdę zaskakująco dobre rezultaty.
Sprawdź także: