Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Początki tego stylu sięgają lat 50. XX wieku. Jego narodziny związane są z panującą w tym czasie modą na adaptację na pomieszczenia mieszkalne opuszczonych, nieużytkowanych fabryk i magazynów. Industrialny styl w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Aranżacje nawiązujące klimatem do starych fabryk cechuje prostota, surowość oraz oszczędność dodatków. Zobacz, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym i zainspiruj się najnowszymi trendami wnętrzarskimi.
Industrialny styl miał swój początek w dzielnicy SoHo w Nowym Jorku. Między 1960 a 1980 rokiem było to miejsce wyjątkowo brudne i opuszczone, niestwarzające komfortowych warunków do życia. Z czasem nastąpił tam rozkwit przemysłu, któremu towarzyszyła budowa fabryk oraz magazynów. Jako że w latach 50. w Stanach Zjednoczonych nastąpiła recesja, lokalni artyści zaczęli kupować i przekształcać industrialne budynki w dzielnicy SoHo na pracownie. Ceny tych nieruchomości są dziś jednymi z najwyższych w Nowym Jorku, a styl nawiązujący klimatem do starych fabryk stanowi niezwykle popularną koncepcję urządzania wnętrz.
Industrialny styl czerpie inspiracje ze starych magazynów, fabryk oraz pomieszczeń przemysłowych. Eksponuje to, co zostało ukryte pod warstwami ścian i sprawia wrażenie niedokończonego. Wnętrze w stylu industrialnym cechują otwarte przestrzenie, duże okna oraz wysokie sufity. To także stonowana kolorystyka, zdominowana przez odcienie szarości i brązu, a zarazem pozbawiona intensywnych kontrastów. Jako że industrialny styl mieszkania charakteryzuje minimalizm, nie znajdziemy w nim dużej ilości mebli oraz dodatków. W aranżacjach nawiązujących do starych fabryk przeważają elementy wyposażenia wykonane z materiałów takich jak beton, metal, drewno oraz szkło, występujące w nieoczywistych połączeniach.
Choć jeszcze jakiś czas temu industrialny styl kojarzył się wyłącznie z budynkami postprzemysłowymi zaadaptowanymi na mieszkania, dziś możemy wprowadzić go praktycznie do każdego rodzaju przestrzeni. Świetnie sprawdzi się zarówno w dużych pomieszczeniach pozbawionych ścianek działowych, jak i niewielkiej kawalerce. Jeśli lubisz mieszać style wnętrzarskie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować wnętrze w stylu industrialnym tylko w jednym pomieszczeniu, np. sypialni. Ciekawe pomysły na taki wystrój pokoju znajdziesz w tym artykule.
Lofty (tak nazwane zostały mieszkania w zaadaptowanych magazynach i fabrykach) to pomieszczenia bardzo wysokie o zdecydowanie dużym metrażu. Cechą najbardziej dla nich charakterystyczną jest otwarta przestrzeń. W stylu industrialnym możemy urządzić również niewielkie mieszkanie w bloku. Aby jednak miało on otwartą przestrzeń podobnie jak w loftach, część ścianek działowych należy wyburzyć. Minimalizm to kolejna cecha stylu industrialnego. Aranżacja mieszkania w tym stylu wyklucza więc dużą liczbę mebli i dekoracyjnych drobiazgów. Im mieszkanie w stylu industrialnym będzie miało ich mniej, tym lepiej. Kształty mebli i elementów dekoracyjnych powinny nawiązywać do przemysłowego charakteru stylu.
Industrialny styl mieszkania to przede wszystkim odpowiednie elementy wyposażenia. We wnętrzach nawiązujących klimatem do starych budynków przemysłowych znajdziemy meble o skromnej formie oraz nowoczesnym designie. W przemysłowych aranżacjach przeważają minimalistyczne krzesła, tapicerowane fotele i kanapy, a także stoły wykonane z nietypowych połączeń materiałów, np. szkła z metalem albo betonu z drewnem. Choć mieszkanie w stylu industrialnym zasadniczo cechuje prostota, często pojawiają się w nim ciekawe dodatki oraz stylowe lampy. Bardzo popularne w tym klimacie są zwłaszcza ledowe reflektory zamknięte w aluminiowym kloszu, a także lampy zainspirowane kultowym projektem żarówki „Edison”. Im bardziej oryginalny materiał oraz kształt oświetlenia, tym lepiej. Modne pomysły na aranżację mieszkania w stylu industrialnym znajdziesz między innymi w tym artykule.
Mieszkanie w stylu industrialnym powinno być wykończone przy wykorzystaniu dość konkretnych materiałów. Wśród nich zdecydowanym królem jest metal. Blaty szafek kuchennych i elementy dekoracyjne (szczególnie lampy) powinny być metalowe. We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym nie może też zabraknąć szkła, które doskonale pasuje do metalu. Wnętrza urządzone w tym stylu są neutralne i chłodne. Nie ma więc w nich miejsca na pastelowe, ciepłe barwy. Wśród kolorów powinna dominować biel, szarości i czerń. Ścian w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu industrialnym nie zakrywamy tynkiem. Dobrym i modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie betonu architektonicznego. Prefabrykowane płyty z betonu architektonicznego doskonale sprawdzą się jako okładziny ścienne: nie zaburzą industrialnego charakteru wnętrz. Są niepalne i bardzo dobrze znoszą wysoką temperaturę, można więc wykorzystać je na obudowę nowoczesnego kominka. Beton sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach nie tylko na ścianach. Z cienkowarstwowego, następnie woskowane lub szlifowanego betonu architektonicznego można wykonać także posadzkę, która idealnie będzie się prezentować w pomieszczeniach w stylu industrialnym. Odważni mogą też zdecydować się na meble i dekoracyjne drobiazgi z betonu.
Mówiąc o wnętrzach w stylu industrialnym, trzeba również wspomnieć o aranżacjach ściennych. Do najbardziej popularnych rozwiązań, wykorzystywanych w tej estetyce zaliczamy płyty betonowe. Beton architektoniczny idealnie wpasowuje się w klimat starych fabryk, a przy tym daje wiele możliwości urządzania przestrzeni. Jest prosty i minimalistyczny, dlatego z powodzeniem możesz wykorzystać go do wielu ciekawych aranżacji w stylu industrialnym. Świetnie sprawdzi się na ścianie oraz podłodze, a także jako element dekoracyjny. W Modern Concrete oferujemy płyty betonowe w industrialnej estetyce, które cechuje wyjątkowa trwałość oraz wysoka jakość. Na życzenie klienta wykonujemy również projekty indywidualne – przykłady naszych realizacji możesz zobaczyć tutaj.
We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym można wykorzystać nie tylko szkło, metal i beton architektoniczny, ale także drewno. Połączenie szkła, betonu, metalu z drewnem jest doskonałym pomysłem. Wprowadza do wnętrz trochę ciepła. Kolejną cechą charakterystyczną, jaka powinna wyróżniać mieszkanie w stylu industrialnym, są niezasłonięte okna. Zamiast firanami warto je udekorować roletami w industrialnym stylu.
Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych styl industrialny stał się jednym z popularnych trendów aranżacji wnętrz także w Polsce. Ale w tym stylu możemy urządzić także niewielkie mieszkanie. Musimy jedynie pamiętać, że atrybutem tego stylu są: metal, szkło, cegła, beton architektoniczny, otwarta przestrzeń, chłodna kolorystyka i znikoma ilość dekoracyjnych drobiazgów. Warto również pamiętać, że mieszkania i lofty to jedno, ale można również urządzić dom w stylu industrialnym. Ogólne zasady będą bardzo podobne, choć – głównie ze względu na metraż i trochę inne rozwiązania konstrukcyjne, dom w stylu industrialnym to trochę większe wyzwanie dla dekoratora wnętrz.