Wyobrażasz sobie dom bez dobrego oświetlenia, tego naturalnego i tego sztucznego? Nie? My też nie. Niedoświetlony budynek to bunkier, a nie mieszkanie, w którym można komfortowo żyć. Światło pełni ważniejszą funkcję niż mogłoby się to wydawać; nadaje pomieszczeniu głębi, kształtuje jego optyczną wielkość, podkreśla elementy, które chcemy wyróżnić i ukrywa wady aranżacyjne. Równie istotna jest rola użytkowa oświetlenia w kuchni, łazience, sypialni czy salonie. W tym artykule opowiemy nieco, jak oświetlić mieszkanie, by uzyskać najlepsze efekty.
Wystarczy wybrać się do dowolnego sklepu budowlano-remontowego lub z wyposażeniem wnętrz, by zachłysnąć się wyborem lamp, lampeczek, żyrandoli i kinkietów. Do tego dochodzą różne metody oświetlenia (żarówki, halogeny, ledy) i barwy światła. Można by powiedzieć: do wyboru, do koloru.
Barwa światła ma bardzo duże znaczenie pod względem użyteczności. Niektóre rodzaje oświetlenia lepiej nadają się do sypialni i salonu, gdyż uspokajają i powodują senność, inne lepiej sprawdzą się w biurach, kuchni czy pracowni, ze względu na aktywizację organizmu. Im cieplejsza barwa (w stronę koloru żółtego), tym bardziej rozleniwia, im chłodniejsza (w stronę koloru niebieskiego), tym bardziej energetyzuje.
Wyróżniamy następujące rodzaje barw światła:
1900K – płomień świecy
2700K-3300K – barwa ciepła
2400K-5300K – barwa neutralna
5400K-7000K – barwa zimna
10 000K – bezchmurne niebo
Gdy chcesz oświetlić pokój, sypialnię czy salon lepiej sprawdza się oświetlenie w neutralnych i lekko ciepłych tonach, z kolei lampki nocne powinny mieć żółtą barwę, budującą nastrój spokoju i przytulności.
Aby oświetlić łazienkę potrzeba dobrego, jasnego światła. Warto w niej wykorzystać dwa rodzaje oświetlenia: główne, które będzie ciepłe i relaksujące oraz dodatkowe, przy lustrze, o chłodnej barwie, umożliwiające komfortowe nakładanie makijażu i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych.
A czy wiesz, jak oświetlić kuchnię? W kuchni z jadalnią wydzielone są dwie strefy: przygotowywania oraz posiłku. Oświetlenie główne, znajdujące się zazwyczaj nad stołem ma być lekko ciepłe, sprzyjające spokojnemu posiłkowi. Tam, gdzie przygotowuje się jedzenie, lampy powinny bardzo dobrze oświetlać blat kuchenny i obszar roboczy. Dobrze spisują się jasne listwy led lub białe oświetlenie punktowe.
Jeszcze inaczej sprawa wygląda w przypadku oświetlenia roboczego w biurze, pracowni czy w miejscach, gdzie chcemy poczuć się „naenergetyzowani”. Tam najlepiej sprawdzają się żarówki ze światłem białym w kierunku niebieskiego: halogenowe lub ledowe. Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt duże natężenie męczy wzrok i może powodować bóle głowy, dlatego nie zaleca się montowania takiego oświetlenia w miejscu odpoczynku.
Pisząc o tym, jak oświetlić salon, pokój czy sypialnię nie można zapomnieć o oknach. W dzień to właśnie słońce powinno zapewniać większą część światła, dlatego chociaż ozdobne zasłony i firanki mogą wyglądać naprawdę imponująco, to niech w dzień nie zakrywają okna. Tak samo żaluzje czy rolety w dzień powinny być odsłonięte. A jeżeli padające światło uniemożliwia oglądanie TV lub pracę na komputerze, lepiej zmienić położenie biurka lub stolika z telewizorem.
O nowoczesnym oświetleniu salonu pisaliśmy w poprzednim tekście. Wspominaliśmy tam o różnych rozwiązaniach aranżacyjnych. Oświetlenie pokoju nie różni się bardzo od oświetlenia salonu. Trzeba wziąć pod uwagę podobne czynniki, jednak pokój mieszkalny jest raczej miejscem prywatnym i bardziej liczy się funkcjonalna rola światła niż dekoracyjna.
W takim pomieszczeniu powinny znaleźć się dwa rodzaje lamp: oświetlenie ogólne i kierunkowe. Ogólne to najczęściej lampka zwisająca z sufitu, dająca rozproszone, łagodniejsze światło i jest tłem dla lamp kierunkowych. Te drugie mają oświetlać konkretne punkty i powinny być dopasowane do poszczególnych miejsc wnętrza, są to najczęściej lampki biurkowe, kinkiety punktowe czy wolnostojące lampy przenośne. Do dekoracyjnych rozwiązań kierunkowych należą również wszystkie elementy oświetleniowe szafek, półek, luster itd.
Planując rozmieszczenie lamp, warto zapoznać się z zasadami oświetlenia mieszkania, gdyż światło ma ogromny wpływ na wygląd wnętrza i to, czy będziemy czuli komfortowo. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie zbyt mocne lub zbyt słabe żarówki mogą być przyczyną złego samopoczucia.
Sprawdź także:
– beton dekoracyjny na ścianę