Strona główna » Co na okna – przegląd systemów przyciemniania okien

Co na okna – przegląd systemów przyciemniania okien

23 sierpnia, 2023

Wybór systemu zasłaniania okien jest niezwykle istotny dla komfortu mieszkańców i wyglądu pomieszczenia. Innego charakteru nadadzą mieszkaniu klasyczne zasłony, innego minimalistyczne rolety okienne, a jeszcze innego żaluzje czy rolety plisowane. Są też bardziej wysublimowane sposoby zaciemnienia okien, na przykład szyby fotochromatyczne. Jakie mamy dostępne systemy przyciemnienia okien i czym zasłonić okno, by stworzyć ciekawą i praktyczną aranżację w mieszkaniu ze ścianami z betonu?

Zasłaniać czy nie zasłaniać?

co na okno żaluzje roletyOkienne zasłony pełnią kilka istotnych funkcji – zapewniają prywatność w mieszkaniu, chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, osłaniają przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza w trakcie upalnych dni oraz pozwalają na zmniejszenie ilości wpadającego światła. Nie można też pominąć wartości dekoracyjnej, ponieważ to, na jakie rozwiązanie wybierzesz, mocno wpłynie na wygląd pomieszczenia. Do innych mieszkań będą pasowały firanki i zasłony na okno, do innych rolety, a jeszcze do innych żaluzje.

Można też zdecydować się na okna bez zasłon, ale takie rozwiązanie sprawdzi się w oknach od nienasłonecznionej strony oraz tam, gdzie nie ma ryzyka, że ktoś będzie próbował nas podglądać. Jednak w zdecydowanej większości przypadków lepiej aż tak nie wystawiać się na widok publiczny i nasłonecznienie. Czym zasłonić okno, by uzyskać ciekawy efekt?

Co na okna? Przegląd rozwiązań

Firanki i zasłony na okno nadal cieszą się sporym powodzeniem, chociaż są domeną raczej klasycznych mieszkań oraz lokali. Grube, mięsiste zasłony bardzo dobrze sprawdzą się w sypialni, mocno zaciemniając pomieszczenie. Wieszając cieńsze zasłony, można uzyskać różny stopień zaciemnienia, a światło prześwitujące przez barwną tkaninę będzie nadawało wnętrzu przyjemnego klimatu. Firanki i zasłony można wieszać oddzielnie lub razem w zależności od tego, jaki efekt się chce osiągnąć.

Czym zasłonić okno? Rolety, plisy lub żaluzje

Rolety na okna i plisy to nowoczesne, dekoracyjne sposoby na zasłanianie okien przed światłem i niepożądanym wzrokiem. Duży wybór sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie pod względem wygody użytkowania oraz walorów estetycznych.

Najczęściej stosowane rolety:

  • Grube 80-100% zaciemniające, często pokryte gumową powłoką lub powłoką odbijającą światło. Mają za zadanie zapewnić całkowitą ciemność w pomieszczeniu, a podczas letnich upałów chronić wnętrze przed nagrzewaniem.

  • Dzień i noc to rolety okienne zbudowane naprzemiennie z pasów materiału cienkiego i grubszego, można przesuwać ich położenie, regulując poziomem nasłonecznienia wnętrza.

  • Cienkie rolety o różnym stopniu zaciemnienia – od tylko lekko osłaniających przed światłem, aż po grube zapewniające pożądane zaciemnienie.

Plisy to również rolety na okna – są karbowane i składają się w harmonijkę, a ich zaletą jest to, że można zasłonić nimi dowolną część okna, np. sam dół lub środek w zależności od tego, jak zamontujemy roletę plisowaną. W przypadku zwykłych rolet jest to niemożliwe.

Istnieją też mniej inwazyjne systemy przyciemniania okien, niewymagające ingerowania w wygląd pomieszczenia. Należą do nich folie zaciemniające, lustrzane lub mleczne. Mają różne zastosowania, np. folie mleczne sprawiają, że okno stanie się nieprzezroczyste, a folia lustrzana je zmieni w tzw. lustro weneckie – z jednej strony przezroczyste, a z drugiej odbijające światło. Miłośnicy nowych technologii mogą wyposażyć okna w szyby fotochromatyczne reagujące na natężenie światła, ale jest to drogie rozwiązanie i wymaga zamontowania specjalnych okien oraz instalacji; pozostaje więc raczej ciekawostką niż systemem w zasięgu ręki typowego właściciela mieszkania.

Pomysły na okna w sypialni, salonie i kuchni z betonu architektonicznego

żaluzje okienne rolety na oknaOkna do mieszkania i domu są nie tylko elementem użytkowym, ale też dekoracyjnym. Czy to plastikowe, czy też drewniane, muszą dopełniać całości aranżacji. Do minimalistycznych ścian z betonu architektonicznego sprawdzą się praktycznie wszystkie systemy przyciemniania okien. Szczególnie polecamy rolety, które dzięki swojej nienachalnej obecności dopełniają i nie zaburzają zaplanowany wystrój.

Na okna w sypialni warto zamontować grube rolety lub zasłony 100% zaciemniające, zwłaszcza gdy mieszkanie znajduje się w centrum miasta, czyli tam, gdzie w nocy nigdy nie jest tak naprawdę ciemno. Na okna w kuchni polecamy rolety dzień i noc, żaluzje lub zwiewne firanki nieblokujące przepływu powietrza. Z kolei do salonu, gdzie powinien panować wypoczynkowy, relaksujący klimat warto pokusić się o ozdobne zasłony komponujące się z ogólnym wystrojem wnętrza.

Już wiesz, co na okna? A może poszukujesz inspiracji na aranżacje z połączeniem betonu i szkła? W takim razie koniecznie sprawdź realizacje Modern Concrete i zobacz, jak komponują się betonowe wykończenia wnętrz z oszkleniami i elementami dekoracyjnymi. Być może znajdziesz pomysł, który Cię zainspiruje.

Sprawdź także:

płyty betonowe dekoracyjne

jak zrobić ścianę z betonu

Udostępnij: