Projektowanie i budowa budynków użyteczności publicznej rządzi się pewnymi prawami. Przeczytaj, czym są takie obiekty, co muszą spełniać i jak znajduje w nich zastosowanie beton architektoniczny, zarówno w aranżacjach takich budynków, jak i ich otoczenia z wykorzystaniem elementów małej architektury.
Budynki użyteczności publicznej są to obiekty dostępne dla ogółu społeczeństwa, pełniące konkretne funkcje. Są to np. urzędy, kościoły, instytucje finansowe – np. banki, sądy, placówki medyczne – np. przychodnie, czy szpitale, kulturalne – muzea, teatry, jak i oświatowe – np. szkoły. Rzecz dotyczy także takich obiektów jak dworce, restauracje, czy centra handlowe. Według ustawy o gospodarce komunalnej są to budynki zaspakajające zbiorowe potrzeby ludności.
Przeczytaj także: Rekreacyjne przestrzenie w galeriach handlowych
Jakie warunki muszą spełniać projekty budynków użyteczności publicznej? Bardzo istotną kwestią jest bezpieczeństwo – i to zarówno konstrukcyjne, użytkowe, jak i pożarowe. Obowiązkowe są także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Ustawodawca wymaga również odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych. Ważna jest też kwestia oszczędności energii i ekologia, jak i ochrona przed hałasem. Szczegóły można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku.
Do projektowania obiektów użyteczności publicznej często wykorzystuje się różne elementy z betonu architektonicznego. Zyskuje on na popularności z nowoczesnym budownictwie, może pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i użytkową. To materiał, który harmonijnie łączy funkcjonalność z estetyką, przyczyniając się do tworzenia trwałych i przyjaznych użytkownikowi przestrzeni.
Przeczytaj także: Jak zaaranżować przestrzeń na nowoczesnym osiedlu, tak by odpowiadała na potrzeby różnych mieszkańców?
Beton architektoniczny jest materiałem, który niejednokrotnie wykorzystywany jest do aranżacji obiektów użyteczności publicznej. Dlaczego? Ze względu na jego właściwości, do których należą:
Beton architektoniczny jest materiałem, który wykorzystuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz aranżując obiekty użyteczności publicznej. Przykładami wykorzystania we wnętrzach jest beton dekoracyjny (ozdobny) na ściany, posadzki w holach, korytarzach i w salach konferencyjnych, czy okładziny na schody. Na zewnątrz z kolei są to elewacje budynków z płyt z betonu architektonicznego, podłogi tarasów, chodniki, czy ogrodzenia.
Drugim aspektem jest aranżacja otoczenia budynków użyteczności publicznej. Tutaj wykorzystuje się elementy małej architektury z betonu architektonicznego. Są to np. betonowe donice, ławki, czy siedziska, a także kosze na śmieci. Wokół obiektów użyteczności publicznej buduje się także betonowe parkingi, czy place miejskie.
Jesteśmy producentem betonu architektonicznego – wypracowaliśmy własną technologię – dzięki czemu zapewniamy produkty wysokiej jakości. Elementy, które oferujemy, są trwałe, estetyczne i funkcjonalne. W naszej ofercie znajdziesz zarówno płyty z betonu architektonicznego idealne do wykonania elewacji, jak i rozwiązania do wnętrz. Tworzymy także okładziny na schody, czy płyty na tarasy. Ponadto oferujemy elementy małej architektury – takie jak donice, siedziska, czy ławki. Wykonujemy również projekty na indywidualne zamówienia. Współpracujemy z projektantami i biurami architektonicznymi.
Serdecznie zapraszamy do współpracy i składania zapytań.