W świadomości przeciętnego Kowalskiego beton, czy wykorzystywanie betonu w architekturze nie kojarzy się najlepiej. Pomijając semantyczne skojarzenie słowa „beton”, produkt ten dla większości osób stoi w opozycji do natury. W obliczu kryzysu klimatycznego sprzeciwiamy się wycince drzew i powszechnej „betonozie”. Jednak obecnie beton architektoniczny znajduje szerokie zastosowanie i wcale nie oznacza niszczenia przyrody. Co więcej, współgra z nią i staje się wizytówką każdego nowoczesnego miasta. W tym artykule pokażemy, dlaczego warto wykorzystywać beton architektoniczny w budynkach usługowych i nie tylko. Przyjrzymy się różnym projektom i pomysłom, by udowodnić, że jest to materiał zarówno trwały, jak i estetyczny.
Zanim przejdziemy do rdzenia tematu, wyjaśnijmy, co to jest budynek usługowy? To obiekt zaprojektowany z myślą o zaspokajaniu różnorodnych potrzeb społecznych i gospodarczych. Służy on świadczeniu takich usług jak handel, gastronomia, edukacja czy opieka zdrowotna. Do najczęściej spotykanych tego typu obiektów należą galerie handlowe, biura, restauracje, hotele czy szpitale. Każdego dnia dziesiątki osób korzysta z ich usług, dlatego trwałość, estetyka i praktyczność są najważniejszymi cechami, które powinny spełniać tego rodzaju budynki. Beton architektoniczny nie tylko nadaje nowoczesny wygląd budynkom usługowym, ale przede wszystkim zapewnia ich wytrzymałość.
Nie jest tajemnicą, że współczesne projekty budynków usługowych coraz częściej sięgają po beton architektoniczny, jako istotny element zarówno konstrukcyjny, jak i dekoracyjny. Dzieje się tak głównie dlatego, że materiał ten łączy w sobie trwałość z estetycznym wyglądem, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla nowoczesnych budynków usługowych. Dla lepszego zobrazowania warto posłużyć się przykładem Szpitala im. T. Marciniaka we Wrocławiu. Budynek wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wyglądem, ale także doskonale zaprojektowanymi terenami wokół, które odpowiadają na potrzeby pacjentów i personelu. To wzór tego, jak powinien funkcjonować budynek usługowy – projekt skoncentrowany na praktycznych rozwiązaniach i wygodzie użytkowników.
Zastosowanie betonu architektonicznego w elewacjach szpitala podkreśla jego nowoczesność i trwałość. Gładkie, jasne powierzchnie betonowe nadają bryle minimalistyczny charakter, idealnie wpisując się w trendy nowoczesnej architektury. Szpital jako budynek usługowy i aranżacja przestrzeni wokół niego, taka jak parkingi, chodniki czy strefy odpoczynku, wykorzystuje beton architektoniczny w postaci płyt chodnikowych, murków oporowych, oraz elementów małej architektury. Natomiast wkomponowanie zieleni – trawników, ozdobnych traw, drzew – tworzy strefy relaksu, które są szczególnie ważne dla pacjentów i ich rodzin.
Inspirację z projektu, jakim jest szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu, mogą czerpać także inne placówki. Mały budynek usługowy, jakim jest przychodnia czy centrum rehabilitacji, może w podobny sposób korzystać z betonu architektonicznego. Ściany, elewacje czy elementy dekoracyjne takie jak np. donice z pewnością dodadzą obiektowi nowoczesnego szyku.
Współczesne miasta coraz częściej rozwijają się w kierunku zintegrowanych przestrzeni, w których funkcje mieszkaniowe i usługowe przenikają się nawzajem. Nowoczesne budynki usługowo-mieszkalne łączą potrzeby lokatorów z wygodą dostępu do lokalnych usług, tworząc spójną i przyjazną przestrzeń miejską. Jednym z przykładów tego typu inwestycji są Browary Warszawskie, kompleks, który w innowacyjny sposób łączy obie funkcje. Obiekt ten idealnie obrazuje, jak w praktyce działa taki budynek usługowo-mieszkalny. Jego wyższe kondygnacje zostały przeznaczone na komfortowe apartamenty mieszkalne i sale konferencyjne, podczas gdy partery i niższe piętra zostały zagospodarowane w celach usługowych. Mieszkańcy mają w zasięgu ręki sklepy, restauracje, punkty usługowe, co eliminuje konieczność dojazdów i zapewnia wygodę w życiu codziennym.
Wykorzystanie betonu architektonicznego w budynkach usługowo-mieszkalnych jest elementem podkreślającym nowoczesność, industrialny charakter i prestiż takich miejsc. Niejednokrotnie tego typu kompleksy budowlane pełnią również funkcje budynków biurowo-usługowych. Dla wielu ludzi takie rozwiązanie będzie dodatkową zaletą przemawiającą za zamieszkaniem w takim obiekcie.
Budynek usługowy staje się czymś więcej niż miejscem pracy czy zakupów – to przestrzeń życia i integracji społecznych. Natomiast beton architektoniczny jest wszechstronnym materiałem, który pasuje nie tylko do nowoczesnych biurowców.
Przeczytaj też: Beton architektoniczny w budynkach użyteczności publicznej i w ich otoczeniu.
Choć beton kojarzony był kiedyś z masywnymi i nieforemnymi konstrukcjami, dziś projektanci i inwestorzy doceniają jego zdolność do przemiany przestrzeni. Estetyczny, wszechstronny i trwały – stał się fundamentem wizji architektów, realizujących nowoczesne budynki biurowo-usługowe, które obecnie definiują miejski krajobraz.
Beton architektoniczny to już nie tylko materiał budowlany, ale także narzędzie ekspresji, które zmienia sposób, w jaki postrzegamy budynki. Każdy projekt budynku usługowo- handlowego może być dzięki niemu przykładem harmonii między formą a funkcją. Właśnie w tym tkwi siła tego materiału – jest surowy, ale jednocześnie piękny, trwały, a zarazem plastyczny.
Beton architektoniczny zapewnia niemal nieograniczoną kreatywność – od żłobionych detali na elewacjach, przez różnorodne faktury, aż po formy 3D. W małych budynkach usługowych – projekt z użyciem betonu jako materiału dekoracyjnego i konstrukcyjnego pozwala architektom na osiągnięcie spójnej całości w projekcie. Warto dodać, że nie tylko estetyka, ale również ekologia przemawia za betonem architektonicznym. Dzięki zdolności do akumulacji ciepła i współpracy z energooszczędnymi technologiami beton zmniejsza zużycie energii w budynkach. W efekcie projekt budynku usługowo-handlowego z betonu może uzyskać certyfikaty ekologiczne, podnosząc wartość inwestycji.
Dowiedz się więcej: Jak budować ekologicznie w przestrzeni publicznej?