Strona główna » Betonowe elementy użytkowe w przestrzeni sakralnej i w krajobrazie przykościelnym

Betonowe elementy użytkowe w przestrzeni sakralnej i w krajobrazie przykościelnym

2 lipca, 2024

W przeszłości architektura sakralna zachwycała monumentalizmem. Klasyczna bryła ze strzelistą wieżą wyróżniała się na tle niskiej zabudowy. Obecnie można zauważyć różne tendencje w budownictwie kościołów czy kaplic. Dominuje połączenie nowoczesności z tradycją. Oryginalne formy geometryczne, ale i minimalizm, wręcz surowość. Doskonale wpisuje się w to tak uniwersalny materiał architektoniczny, jak beton. W kościołach i w krajobrazie przykościelnym gwarantuje on duże możliwości konstrukcyjne.

Estetyka betonu w architekturze sakralnej

Analizując architekturę sakralną, można zauważyć, że dominującymi materiałami są tutaj beton, drewno, szkło i kamień. Każdy z nich dobrze komponuje się z pozostałymi, a funkcję użyteczną z powodzeniem łączy się z funkcją dekoracyjną. Beton w kościołach to nie tylko materiał, który pozwala na eksperymenty z formą, ale i trwały. Odporny na użytkowanie, uszkodzenia z tym związane czy wreszcie warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest też estetyka betonu w architekturze sakralnej. Jest to materiał surowy i elegancki, uniwersalny i ponadczasowy. W klasycznych odcieniach bieli i szarości pasuje do jasnych i dużych przestrzeni, jak i optycznie powiększa te małe.

Funkcjonalne elementy z betonu w przestrzeni sakralnej znajdziemy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Beton jest stosowany zarówno do budowy nowych obiektów, jak i do renowacji tych starszych. Pozwala na sprawną odbudowę czy unowocześnienie architektury sakralnej bez mocnej ingerencji w jej pierwotny wygląd. Mała architektura sakralna jest ważną częścią wiejskiego krajobrazu w Polsce. Przydrożne kapliczki i krzyże od lat były miejscem spotkań i modlitw społeczności lokalnej.

beton w przestrzeni sakralnej

Beton architektoniczny w ogrodach przykościelnych

Ogrody przykościelne to przestrzeń wielofunkcyjna. Pełni rolę sacrum, odbywają się tam procesje, liturgie. Wierni szukają tam spokojnej oazy do modlitw, ale nie tylko. W wielu miejscach ogrody przykościelne są otwarte dla społeczności, która znajduje w niej przestrzeń do odpoczynku i rekreacji. Beton w krajobrazie sakralnym w tym przypadku pomaga wydzielić strefy w ogrodzie, jak i je sprawnie połączyć. W pobliżu zielonych skwerów z rabatami ustawiane są solidne betonowe donice na kwiaty. Tuż obok znajdują się wygodne ławki, na których można odpocząć. Nie zawsze są to proste w designie modele. W Modern Conrete dostępna jest mała architektura z betonu w różnych kształtach i kolorach. Sporą popularnością cieszą się ławki betonowe z drewnianymi elementami, a obok donic kwadratowych modele o prostokątnym kształcie.

Beton architektoniczny w ogrodach przykościelnych to także kosze na śmieci, dzięki którym łatwiej utrzymać porządek. Do tego fontanna ogrodowa i przykuwające spojrzenia pielgrzymów figury, posągi i rzeźny aniołów i świętych. O głównej funkcji ogrodu przypomina też mała architektura sakralna: stacje Drogi Krzyżowej, które również mogą być wykonane z betonu. Odporny na słońce, deszcz i mróz na długo zachowa swój estetyczny wygląd.

Aby ogród był użyteczny, wszystkie strefy należy połączyć alejkami spacerowymi. Kostka nie zapewni takiego komfortu spacerowania, jak płyty betonowe. Zwłaszcza jeśli osoba spacerująca nosi buty na obcasie. Płyty betonowe są także często stosowane na parkingach przykościelnych. Jest to rozwiązanie trwałe i atrakcyjne pod względem finansowym. Co więcej, w naszym sklepie do wyboru są różne rozmiary i kolory płyt, dlatego bez problemu można wybrać model odpowiednio wpisujący się w aktualną aranżację ogrodu lub w projekt nowopowstałej przestrzeni.

Klasyka i nowoczesne elementy z betonu w przestrzeni sakralnej

Obiekty sakralne coraz częściej tworzą wielofunkcyjny kompleks. Obok siebie znajduje się nie tylko kościół, ale i kaplica, dom rekolekcyjny, sale do katechety. Beton architektoniczny we wnętrzu kościoła to nie tylko posadzka betonowa z wysokim połyskiem czy kolumny. Beton w kościołach czy kaplicach to także ozdobne balustrady, schody wiodące na chór czy stacje Drogi Krzyżowej. Wnętrza obiektów dopełnia mała architektura sakralna, w tym figury i posągi świętych.

Wielu projektantów stawia na nowoczesne elementy z betonu w przestrzeni sakralnej, jak chociażby małe świeczniki. Surowość i minimalizm wystroju podkreślają także betonowe ławy zamiast tych drewnianych. W wielu miejscach można spotkać inne rozwiązanie – krzesła betonowe. Dostępne w różnych wymiarach i kolorach będą częścią aranżacji sakralnej na długie lata.

Beton to jednocześnie materiał konstrukcyjny i dekoracyjny. Biorąc pod uwagę jego wytrzymałość, jest to wybór na lata. Wpisuje się w różne aranżacje, zapewniając uniwersalność i ponadczasowość. W Modern Conrete oferujemy zarówno małą architekturę z betonu, jak i solidne płyty betonowe na ścieżki czy schody. Wykonujemy także projekty indywidualne z betonu. W razie zainteresowana naszymi usługami zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij: