Jak to się dzieje, że niektóre betonowe elementy są szorstkie i matowe, a inne śliskie i lśniące? Że w jednym miejscu beton sprawia wrażenie surowości, w innym zaś olśniewa i nadaje wnętrzu elegancji? Przecież to jest ten sam materiał. Różnica tkwi w sposobie jego obróbki. Betonowa posadzka to propozycja dla miłośników industrialnych wnętrz, a także dla osób stawiających na pierwszym miejscu trwałość. Podłoga betonowa polerowana sprawdzi się w halach magazynowych i przetwórczych, w magazynach, w garażach czy w obiektach o zwiększonym ruchu. Jak wykorzystać beton szlifowany i polerowany we wnętrzach?
Surowy i minimalistyczny charakter materiału sprawia, że wiele osób zwraca się w stronę wystrojów wykorzystujących beton i jego pochodne. Pod tym pojęciem kryje się więcej, niż się wydaje, a gdy przychodzi do wyboru konkretnego rozwiązania, można odczuć skonfundowanie. Dlatego przygotowaliśmy krótki opis poszczególnych technologii obróbki betonu i sugestie, jak je wykorzystać.
Marzy Ci się posadzka betonowa polerowana, zacierana albo z mikrocementu, ale nie wiesz, kiedy dane rozwiązanie będzie pasowało. Beton zacierany najlepiej wykorzystać do pomieszczeń technicznych, hal produkcyjnych i innych tego typu miejsc, gdzie posadzka nie musi błyszczeć, a najważniejsze są jej parametry wytrzymałościowe. Pamiętaj też, że podłoga z betonu zacieranego nadaje się do stosowania wewnątrz budynków.
Beton polerowany na podłodze dobrze prezentuje się na dużych i otwartych przestrzeniach, można go stosować w garażach, halach, a nawet w domach. Ten rodzaj nawierzchni często spotyka się w urzędach, obiektach użyteczności publicznej, czy nawet w kościołach. Zaletą jest estetyczny wygląd, trwałość i łatwość w czyszczeniu. Wypolerowana posadzka z betonu odbija światło, co czyni pomieszczenie jaśniejsze, niż jest w rzeczywistości.
Płyty betonowe na podłodze najlepiej sprawdzą się na klatkach schodowych, a także na samych schodach jako ich okładziny. Tego typu płyty nadają się też do wyłożenia ścian, kolumn i innych elementów architektury. Są więc uniwersalne i łatwe w montażu, a ponieważ zostają dostarczone do odbiorcy już w gotowym kształcie, z całego procesu odpada konieczność przygotowywania mieszanki, jej wylewania i formowania. Są one świetnym sposobem na to, by szybko, wygodnie i elegancko wykończyć praktycznie dowolną ścianę, podłogę czy nawet elewację, a mnogość wyboru kolorów, faktur i wielkości sprawia, że każdy powinien znaleźć coś pod siebie. Płyty można dowolnie łączyć z innymi elementami wykończenia wnętrz.