Niektóre zestawienia kolorystyczne tak ze sobą kontrastują, że idealnie do siebie pasują. Takimi kolorami są na przykład biel i czerń. My jednak zajmiemy się mniej oczywistym kontrastem: szarością i nasyconą czerwienią. Czy czerwień i beton do siebie pasują? Co może powstać z takiego związku i komu jest dedykowany?
Szare wnętrza mają swój urok i można je bardzo ciekawie aranżować. Pisaliśmy o tym w artykule o zasadach dekoracji szarego mieszkania. Rozwijając tę tematykę podpowiadamy z czym jeszcze można łączyć szare, betonowe wnętrza i jakie dodatki do betonu dobrze się komponują, i które pozostawiają duże pole manewru w zakresie aranżacji.
Mając w domu ściany wyłożone betonem architektonicznym, zapewne będą w jednej z kilku wersji kolorystycznych. Płyty wewnętrzne Modern Concrete dostępne są w kolorach: biały, jasny szary, szary naturalny, ciemny szary oraz antracyt o strukturze gładkiej, porowatej lub mocno porowatej. Takie płyty prezentują się elegancko i gustownie w swoich naturalnych kolorach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby płyty zafarbować. Beton jest podłożem dającym się dobrze malować, pamiętaj jednak o zagruntowaniu ściany w celu wyrównania chłonności.
Czerwony beton to tylko jedna z opcji urozmaicenia wnętrza. Alternatywą są czerwone dodatki do pokoju, kuchni czy łazienki, które nadadzą wnętrzu różnorodności. Jakie dodatki najlepiej się sprawdzą? Oto kilka przykładów:
Wisząca lampa z czerwoną obudową – podświetlony klosz będzie dosłownie jarzył się w pomieszczeniu. Efekt WOW gwarantowany.
Obrazy z czerwonymi motywami lub oprawione w czerwoną ramę. Czerwień na tle betonu zostanie wyróżniona. Obok takiej dekoracji nikt nie przejdzie obojętnie.
Meble z czerwonymi elementami. Sprawdzą się zwłaszcza do kuchni i łazienki, gdzie czerwone fronty lub blaty nadadzą wnętrzu wyrazistości.
Niewielkie dodatki w postaci wazonów, gadżetów użytkowych, doniczek itd. Ważna jest spójność, a czerwień powinna być drugim z maksymalnie trzech kolorów. Nie należy mieszać ze sobą zbyt wielu barw, by nie wprowadzać chaosu.
Jakie jeszcze dodatki do betonu warto wypróbować? Naszą propozycją do industrialnych wnętrz jest połączenie płyt betonowych z cegłą lub okładziną imitującą mur. W ten sposób beton i czerwień cegły stworzą kontrastującą kompozycję pasującą do industrialnych, minimalistycznych wnętrz. Takie zestawienie sprawdzi się na przykład w stylizowanych lokalach, w piwniczkach gastronomicznych, ale też w domach i mieszkaniach np. w piwnicy, industrialnym salonie lub minimalistycznej kuchni.
Kuchnia jest miejscem, w którym zdecydowanie warto poeksperymentować z kolorami i zestawieniami Pomieszczenie to bywa zaniedbywane pod względem dekoracyjnym. A przecież kuchnia połączona z jadalnią jest miejscem spotkań rodziny i znajomych, więc obok salonu powinna być tą najbardziej reprezentacyjną przestrzenią. Jakie czerwone dodatki do kuchni w szarym kolorze sprawdzą się najlepiej? Pomijając duże elementy wykończeniowe, takie jak fronty szafek, czy szkło nad blat, polecamy zainwestować w drobne, czerwone dodatki, na przykład ręczniki do rąk w głębokim odcieniu czerwieni, garnki emaliowane, deseczki do krojenia, naczynia itd.
Na podobnej zasadzie warto dobrać czerwone dodatki do łazienki – tam również sprawdzą się czerwone ręczniki, mydelniczka, akcesoria oraz elementy wykończeniowe urozmaicające szarą tonację pomieszczenia.
Dodatki do betonu można stosunkowo dowolnie łączyć i eksperymentować z różnymi zestawieniami. Płyty z betonu architektonicznego są bowiem na tyle uniwersalnym materiałem wykończeniowym, że da się wokół nich tworzyć najrozmaitsze aranżacje oraz zestawienia kolorystyczne. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, z czym łączyć beton, odpowiedź jest prosta: ze wszystkim, a czerwień i beton to zestawienie hipnotyzujące!