Strona główna » Beton dekoracyjny na podłogę. Płyty jako posadzka, czy to dobry pomysł?

Beton dekoracyjny na podłogę. Płyty jako posadzka, czy to dobry pomysł?

12 czerwca, 2024

Beton na podłodze jeszcze do niedawna kojarzył się z niewykończonym mieszkaniem. Obecnie jest zupełnie inaczej, a elementy betonowe coraz częściej wykorzystywane są jako dekoracje i wykończenia. Czy beton na posadzkę to dobry pomysł, a jeśli tak, to jaki beton dekoracyjny na podłogę wybrać i czy będzie to miało znaczenie? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze do kuchni, do łazienki, a jaki beton na posadzkę w garażu, na schody, czy na taras?

Posadzki z betonu polerowanego

Polerowany beton charakteryzuje się specyficznym wyglądem, jest gładki i może być doprowadzony do różnego stopnia połysku. Jego zaletą jest przede wszystkim trwałość, łatwość w czyszczeniu i bardzo niski poziom ścierania, dlatego jest chętnie wykorzystywany w miejscach o dużym ruchu, zwłaszcza w garażach, halach fabrycznych, na lotniskach, w sklepach czy w magazynach. Posadzka betonowa coraz częściej znajduje zastosowanie także w mieszkaniach o industrialnym charakterze.

Jak zrobić beton na podłodze?

Polerowany beton na podłogę można uzyskać zarówno ze starej, jak i z nowej posadzki, a jej przygotowanie polega na uzupełnieniu ubytków, zaimpregnowaniu, wyszlifowaniu oraz wypolerowaniu nawierzchni. Podłoga betonowa wbrew pozorom nie jest śliska, za to bardzo łatwo się ją czyści, a przy odpowiedniej aranżacji wygląda oryginalnie i stylowo.

Beton architektoniczny – podłoga zupełnie nietypowa

podłoga betonowa w mieszkaniu

Co na podłogę? Większość osób stawia na klasyczne rozwiązania w mieszkaniu. Zazwyczaj są to panele, kafelki lub linoleum, ale można też użyć płyt z betonu, które świetnie nadadzą się do takich pomieszczeń jak kuchnia, łazienka, korytarz czy komórka. Podłoga z betonu znajdzie zastosowanie również w piwnicy, a nawet w salonie.

Beton na posadzkę jeszcze do niedawna uchodził za nietypowe rozwiązanie i można go było znaleźć w niewielu mieszkaniach. Niemniej w ostatnim czasie coraz więcej osób zaczęło doceniać jego walory dekoracyjne. Pojawia się nie tylko w aranżacjach w stylu industrialnym, które cechuje surowość i minimalizm, ale także w wielu innych estetykach wnętrzarskich, na pierwszy rzut oka zdających się nie współgrać z szarością betonowych płyt. W praktyce okazuje się jednak, że możliwości zastosowania tego surowca we wnętrzach są niemal nieograniczone. Co pasuje do betonowej podłogi?

  1. Styl industrialny

Jak już wspomnieliśmy, płyty z betonu na podłodze doskonale odnajdują się w stylu industrialnym. Ich porowata, sprawiająca wrażenie niedokończonej powierzchnia świetnie komponuje się z wykończeniem z cegły i odsłoniętymi elementami hydrauliki, charakterystycznymi dla loftowych aranżacji. Kolorystyka także ma tutaj duże znaczenie. Płytki betonowe na podłogę idealnie harmonizują bowiem z odcieniami bieli, czerni i szarości, które dominują w stylu industrialnym.

  1. Styl skandynawski

Czy beton na podłodze w stylu skandynawskim jest dobrym pomysłem? Oczywiście, że tak. Drewniane meble i naturalne tkaniny przepięknie prezentują się na tle szarych płyt. Aby nieco ocieplić wizerunek pomieszczenia, na taką nawierzchnię można położyć futrzany dywan, który przełamie surowość aranżacji.

  1. Styl minimalistyczny

Betonowa podłoga świetnie odnajdzie się również w stylu minimalistycznym. Ze względu na swój prosty, można by powiedzieć, że wręcz minimalistyczny wygląd nie odciągnie uwagi od mebli i pozostałych elementów wyposażenia, a całość aranżacji sprawi wrażenie harmonijnej. Więcej o zastosowaniu betonu w tym podejściu wnętrzarskim pisaliśmy więcej w innym naszym artykule na temat minimalizmu we wnętrzach – zachęcamy do lektury.

  1. Styl naturalny

Styl naturalny, inaczej zwany ekologicznym w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Cechuje go wykorzystanie drewna, w szczególności wikliny i rattanu, naturalnych tkanin takich jak bawełna czy len, a także dużej ilości roślinności. A jak wiadomo, nic tak nie wydobywa piękna zieleni, jak właśnie szarość betonowych płyt na podłodze!

Za realizacją powyższych pomysłów przemawia przede wszystkim trwałość płyt i łatwość utrzymania ich w czystości, a także nieszablonowy wygląd. Jeżeli chcesz nietypowo urządzić mieszkanie, wykorzystaj beton architektoniczny na podłogę.

Podłoga betonowa w łazience i w kuchni

Podłoga w kuchni oraz łazience może harmonizować lub kontrastować ze stylem wykończenia ścian. Ważne jest jednak, aby materiał, który zostanie wykorzystany do jej wykończenia, był antypoślizgowy, co pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Duże znaczenie ma także jego trwałość, w rozumieniu odporności na wilgoć oraz wysokie temperatury. Kuchnia i łazienka są pomieszczeniami stale narażonymi na ich występowanie, zwłaszcza gdy wentylacja nie działa prawidłowo.

Inna ważna kwestia dotyczy łatwości sprzątania. Gotowanie, mycie naczyń, czy kąpiele pod prysznicem to codzienne czynności, które zostawiają po sobie nieestetyczne ślady. Materiał do wykończenia posadzki w łazience musi łatwo poddawać się czyszczeniu, aby już po kilku latach nie pojawiła się konieczność jego wymiany na nowy. Czy betonowa podłoga jest w stanie sprostać powyższym wymaganiom? Okazuje się, że tak.

Płytki betonowe na podłogę są rozwiązaniem wprost stworzonym do łazienki i kuchni. Wśród ich zalet trzeba wymienić solidność oraz trwałość, a także łatwość utrzymania w czystości. Dzięki impregnacji nie zbierają tłuszczu, osadu z mydła czy innego brudu, w przeciwieństwie do klasycznych kafelków nie posiadają fug, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Beton na posadzkę jest ponadto odporny na wilgoć i wszelkie wysokie temperatury, co ma ogromne znaczenie w tego rodzaju pomieszczeniach. Za jego wykorzystaniem w łazience i kuchni przemawia również charakterystyczna, porowata powierzchnia, słynąca ze swoich właściwości antypoślizgowych.

Jak zrobić beton na podłodze w łazience albo kuchni? Aby być w pełni zadowolonym z efektu wykończenia, najlepiej zdać się na fachowców. Produkcją i montażem płyt wykonanych z tego surowca zajmuje się Modern Concrete. Posiadamy najwyżej klasy materiały oraz wiele lat doświadczenia, co przekłada się na doskonałe rezultaty naszych realizacji.

Beton na schody

Płyty betonowe Modern Concrete świetnie nadają się również jako okładziny schodów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Materiał jest szorstki, więc minimalizowane jest ryzyko pośliźnięcia się na schodach; jest też odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia, a w razie potrzeby płytę można łatwo wymienić na nową.

Beton na posadzkę wypada także niezwykle korzystnie na tle innych rozwiązań, jeśli chodzi o stosunek do jakości do ceny. Koszt schodów zrobionych z tego surowca jest bardzo atrakcyjny w porównaniu do drewna czy żelbetonu, a przy tym są one solidne, trwałe i równie efektownie wyglądające, jak alternatywy. Więcej o korzyściach z zastosowania betonu architektonicznego na stopniach pisaliśmy więcej w osobnym artykule. Tekst „Schody w domu – jak je wykończyć i jak zaaranżować” przyda się każdemu, kto zastanawia się nad wyborem najlepszego materiału na okładziny.

Beton architektoniczny na podłogę na taras i balkon

Nawierzchnia tarasu i balkonu powinna być przede wszystkim odporna na działanie czynników atmosferycznych – słońca, deszczu, mrozu oraz typowych zabrudzeń, takich jak: woda, błoto czy osady z powietrza. Posadzka betonowa na taras i balkon doskonale radzi sobie z powyższymi problemami. Jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu. Beton dekoracyjny na podłogę prezentuje się znacznie lepiej niż zwykła wylewka, a nie ma z nim tak dużo zachodu, jak w przypadku kafelków zewnętrznych. Polecamy przy okazji artykuł o tym, jak urządzić taras i balkon.

Beton dekoracyjny – podłoga w piwnicy i w garażu

Posadzka w piwnicy, garażu lub innym pomieszczeniu użytkowym musi być przede wszystkim trwała, odporna i łatwa do sprzątania. Nie może się pylić, nie powinno być w niej szczelin i miejsc, w których będą gromadziły się zanieczyszczenia. W takim garażu lub w piwnicy można postawić na różne rodzaje podłóg (sprawdź przegląd popularnych rozwiązań – co na podłogę?) jednak my zdecydowanie polecamy betonowe płyty dekoracyjne, które nie dość, że ładnie wyglądają, zupełnie zmieniając wizerunek miejsca, to jeszcze są o wiele bardziej funkcjonalne niż kafelki czy płytki.

Jaki beton na posadzkę w garażu? Przegląd dostępnych rozwiązań

płyta betonowa na podłogę szara

Co dać na podłogę w garażu? Rozwiązań jest mnóstwo, od płytek ceramicznych, poprzez masę cementową, żywicę, klinkier, po płytki gresowe i wiele innych – ale my skupimy się na betonie na posadzkę w garażu, z uwagi na właściwości tego materiału, idealne do tego rozwiązania i przystępną ceną. I w tym przypadku jest co najmniej kilka możliwości. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Jaki beton na posadzkę w garażu – wylewka

Wylewka to dość prosty sposób na betonową posadzkę w garażu. Warto, by miała choć kilka – nawet do kilkunastu centymetrów wysokości. Jeśli planujesz myć samochód w garażu – praktycznym rozwiązaniem jest wykonanie podłogi tak, by miała spadek – w kierunku odpływu. Dzięki temu będzie łatwiej pozbyć się wody po zakończonej pracy. Takiego efektu nie uzyskasz, jeśli chcesz zrobić betonową posadzkę w garażu za pomocą masy samopoziomującej się. Zatem jaki beton na wylewkę do garażu? Na pewno musi być na tyle wytrzymały, by poradził sobie ze sporym, nawet kilkutonowym obciążeniem. Eksperci najczęściej zalecają beton B25 lub B30.

Jaki beton na posadzkę w garażu – kostka

Kostka brukowa z betonu to kolejny sposób na betonową posadzkę do warsztatu czy garażu. Jakie są zalety i wady jej zastosowania? Plusem jest przede wszystkim cena – jest niższa niż w przypadku wylania kilku warstw betonu. Jest też materiałem odpornym na mróz, a temperatura w garażu, czy warsztacie często spada niemal do takiej, która panuje na zewnątrz. Kostka ma też kilka różnych struktur i ubarwień do wyboru. Z minusów – stosunkowo szybko się brudzi, nie tak łatwo utrzymać ją w czystości – potrafi także zarastać mchem. Dodatkowo nie wchłania wody, zatem wilgoć osadza się na jej powierzchni. Na betonowej posadzce w garażu z kostki – mogą pojawić się także przebarwienia.

Jaki beton na posadzkę w garażu – płyty z betonu architektonicznego

Płyty z betonu architektonicznego to bardzo elegancki sposób na betonową posadzkę w warsztacie czy garażu. Oprócz tego, że zachowuje właściwości typowe dla betonu w kwestii wytrzymałości w różnych warunkach atmosferycznych, odporności na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne – dodatkowo bardzo stylowo wygląda. Jeśli estetyka Cię nie przekonuje – bo przecież nie jest to najważniejszy aspekt takich pomieszczeń jak garaż czy warsztat – może przekona Cię to, że niezwykle prosto jest takie płyty ułożyć? Nie musisz tutaj kłaść kilku warstw jak np. przy betonie na wylewkę do garażu. Do tego można to doskonale połączyć z betonowym podjazdem do garażu. A w tej kwestii możliwości aranżacyjne mają już nieco większe znaczenie, dobrze, gdy taki podjazd pasuje do elewacji domu, czy jest eleganckim elementem Twojego ogrodu. Kolejną, acz bardzo znaczącą zaletą jest przystępna cena, która jest bardzo istotnym elementem przy decyzji, jaki beton na podłogę w garażu wybrać. Zresztą jest to rozwiązanie dobre nie tylko na samą podłogę w garażu, możesz rozważyć także postawienie całej wiaty z płyt betonowych.

Czym zabezpieczyć beton w garażu?

Aby uniknąć szybkiego niszczenia betonu na posadzce w garażu, należy odpowiednio go zabezpieczyć. Rozwiązań jest kilka, a najpopularniejszymi są farby. W przypadku powierzchni narażonej na otarcia, silne zabrudzenia, czy uderzenia mechaniczne niewystarczająca może się okazać farba akrylowa – lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o odporność na ścieranie, jest farba alkidowa. W przypadku betonu w garażu stosowane są także farby wodorozcieńczalne akrylowo-poliuretanowe – które są rozwiązaniem nieco bardziej ekologicznym z uwagi na znikomą emisję substancji szkodliwych. Dobrym wyborem na betonową posadzkę w warsztacie czy w garażu jest też emalia epoksydowa lub farba chlorokauczukowa. Pamiętaj jednak, że przed malowaniem, bardzo ważnym krokiem jest porządne przygotowanie podłoża.

Na rynku dostępna jest także cała gama impregnatów do posadzek betonowych – zarówno do polerowanych, jak i wykonanych z betonu niepolerowanego. Najczęściej wykorzystywanym w praktyce jest impregnat krzemianowy. Pokrycie betonu na posadzce w garażu impregnatem wzmacnia jego strukturę, powoduje większą odporność na ścieranie i wilgoć, ułatwi także czyszczenie. Ponadto ma znaczenie estetyczne – może jedynie zabezpieczyć surowy beton przed przebarwieniem lub przeciwnie – przyciemnić go, nadać kolor itd.

Innym sposobem na zabezpieczenie betonu, czy wylewki betonowej w garażu jest lakier poliuretanowy – który nie tylko ją chroni, ale także uszczelnia. Tak zabezpieczony beton będzie też łatwiejszy do utrzymania w czystości. W kwestii szczelności dobrym rozwiązaniem jest również żywica syntetyczna.

Zatem jaki beton na posadzkę w warsztacie, łazience czy kuchni?

Beton dekoracyjny (architektoniczny) na podłogę to rozwiązanie uniwersalne, dające wiele możliwości. Warto więc przynajmniej rozważyć taką alternatywę dla tradycyjnych płytek, paneli czy wykładzin. Jeżeli zastanawiasz się, jak to wygląda w praktyce, zachęcamy do zapoznania się z realizacjami Modern Concrete w zakresie wykończenia wnętrz betonem.

Udostępnij: