Ogród to nie tylko trawa, kwiaty i krzewy. To starannie zaplanowane miejsce wypoczynku, rozrywki i relaksu. Po miękkiej, soczystej trawie chodzi się bardzo przyjemnie; gorzej, gdy spadnie deszcz, a trawnik zamieni się w błotnistą równinę. Częste przemierzanie ścieżki powoduje niszczenie trawnika, dlatego warto wykonać dekoracyjne alejki w ogrodzie, które nie tylko poprawią komfort spacerowania, ale też przyczynią się do wzrostu estetyki Twojego skrawka zieleni. Z czego zrobić nawierzchnię w ogrodzie? Oto kilka naszych propozycji.
Ścieżki, dróżki i chodniki są czymś naturalnym; elementami, na które często nie zwracamy uwagi, bo do nich przywykliśmy. Tym bardziej wyróżniają się miejsca, w których tych alejek nie ma, a trasę z punktu A do punktu B wytycza nieestetycznie wydeptana ścieżka, która podczas deszczu zamienia się w błotniste bagno.
Za to na plus wyróżnia się zadbana ścieżka wykonana z pomysłem i to niekoniecznie ze złota, wykonana z iście barokowym rozmachem. Po prostu minimalistyczna, elegancka i przede wszystkim dobrze utrzymana ścieżka w ogrodzie. Z czego będzie wykonana, ma drugorzędne znaczenie, na pierwszym miejscu jest to, aby była utrzymywana w dobrym stanie. To element użytkowy, ale też estetyczny. Dlatego doceń funkcję ogrodowych alejek, nawet jeżeli masz niewielki ogród lub działkę, na której taka alejka będzie miała zaledwie kilka metrów długości.
Do projektowania alejek należy podejść kompleksowo. Pierwszym krokiem powinno być stworzenie planu ogrodu i podzielenie go na sekcje. Pomoże to w ustaleniu, które miejsca wymagają bezpośredniego połączenia, a które można przejść naokoło. W końcu ścieżka prowadząca do grządek czy kącika grillowego niekoniecznie musi przebiegać przez sam środek placu.
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak zaprojektować ścieżki w ogrodzie, warto także wziąć pod uwagę trasy już wydeptane. Domownikom, zwłaszcza dzieciom, trudno jest pozbyć się przyzwyczajeń. Późniejsze zmiany w organizacji przestrzeni mogą przysporzyć nam kłopotów, nie wspominając o tym, że wydeptane alejki na trawie najzwyczajniej w świecie nie prezentują się estetycznie.
Pamiętajmy, że sam pomysł na alejki w ogrodzie to nie wszystko – trzeba również zastanowić się nad ilością tras. Musi być ona proporcjonalna do wielkości przestrzeni. Układanie alejek zmniejsza część przeznaczoną na roślinność, dlatego mając niewielki ogród lepiej kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”.
Nawierzchnia powinna komponować się z ogólnie przyjętym stylem w ogrodzie. Czy jej design będzie wynikał ze stylu, czy odwrotnie – ogród będzie komponowany pod Twój pomysł dekoracyjnych alejek, to już kwestia indywidualna – ważne, by kompozycja ze sobą współgrała.
Do popularnych materiałów można zaliczyć: kamień, drewno, beton architektoniczny, tartan, metal, szkło, żwir czy nawet plastik. Istnieje pełna dowolność. W jednych ogrodach lepiej sprawdzą się klasyczne ścieżki wykładane granitową kostką brukową, w innych równo ułożone płyty z betonu w ogrodzie, a jeszcze w innych kamienna ścieżka wzorowana na górskich, nierównych szlakach.
Betonowa ścieżka wykonana z ogrodowych płyt z betonu architektonicznego wyróżnia się trwałością i jakością. Płyty są solidne, nie chłoną wody i nie pękają. Można je dowolnie układać, a ze względu na geometryczne kształty, dobrze sprawdzą się na prostych odcinkach oraz jako elementy ogrodzenia, murków czy dekoracyjne dodatki. Niejednorodna struktura betonu sprawia, że takie płyty są po prostu ciekawe i nie wyglądają tak monotonnie, jak wylewka. Płyty ponadto są mrozoodporne, wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Betonowe nawierzchnie ogrodowe sprawdzą się również jako parkingi.
Brukowa alejka zbudowana z kostki brukowej, granitowej, betonowej; z bloków prostokątnych, kwadratowych, wielokształtnych, jednokolorowych lub wielokolorowych. Alejka brukowana daje mnóstwo możliwości pod względem dowolnego dopasowywania projektu ścieżki. Niestety jej budowa nie jest tak prosta, jak w przypadku betonowych płyt. Żeby ładnie i stabilnie ułożyć kostkę, wymagana jest wiedza i umiejętności. Owszem, można to zrobić samodzielnie, ale amatorska budowa często kończy się zapadniętymi miejscami, wybrzuszeniami i poluzowanymi kostkami.
Żwirowa nawierzchnia w ogrodzie jest prosta do wykonania, ale to nie oznacza, że jest mniej dekoracyjna. Rozsypując na wcześniej przygotowanym gruncie ładny, drobny żwir ozdobny uzyskasz ciekawe efekty aranżacyjne. Można wykorzystać żwir jednokolorowy lub wielokolorowy, a żwirowane alejki w ogrodzie świetnie sprawdzą się wokół skalniaków albo jako dojście do ogrodowej altanki. Z kolei droga z grubego, zwykłego żwiru, po wcześniejszym utwardzeniu, może służyć jako droga dojazdowa. Koszt wykonania z pewnością będzie niższy niż układanie płyt lub robienie wylewki.
Drewniana ścieżka w ogrodzie to propozycja dla osób, które lubią wykorzystywać naturalne materiały. Odpowiednio ułożone i zaimpregnowane drewno dobrze posłuży przez lata i będzie przepiękną ozdobą ogrodu. Możliwości jest kilka: od wysypania ścinków z kory na żwirowane podłoże, poprzez ułożenie desek lub podkładów aż po wykonanie plastrów drewna z grubych pni drzewa. Plastry wbija się w utwardzoną ziemię, a odstępy pomiędzy nimi wysypuje się żwirem.
Żywotność poszczególnych materiałów jest różna. Najodporniejsze będą płyty z betonu w ogrodzie oraz nawierzchnie brukowane. Ścieżka żwirowana będzie wymagała od czasu do czasu nadsypywania materiału, który uległ wypłukaniu, natomiast drewniana nawierzchnia wymaga konserwacji i renowacji przynajmniej raz w roku, by dobrze służyła przez lata.
Betonowe płytki na ścieżkę w ogrodzie najlepiej wyłożyć z dala od płytko ukorzenionych drzew oraz roślin ekspansywnych. W ten sposób unikniemy ich zniszczenia pod wpływem rozrastającej się zieleni. Ważne jest także zachowanie odpowiednich odstępów. Alejki w ogrodzie powinny składać się z elementów oddalonych od siebie o około 65 cm.
Kolejny istotny aspekt to wielkość płyt na ścieżki. Najlepiej, aby ich krótszy bok wynosił między 30 a 60 cm. Długość powyżej 60 cm sprawi trudność w montażu, natomiast poniżej 30 cm będzie niewygodna do chodzenia. Jeśli chodzi o sam przebieg, alejka w ogrodzie wykonana z betonu architektonicznego może mieć postać jednej linii, prowadzonej po łuku lub po prostej, lub składać się z elementów rozmieszczonych „na mijankę”, zgodnie z rytmem kroków – raz z prawej, raz z lewej strony.
Pozostaje pytanie, jak ułożyć ścieżkę z płyt betonowych pod względem szerokości? W przypadku alejki przeznaczonej dla jednej osoby dłuższy bok powinien mieścić się w przedziale 120-150 cm. Warto użyć w tym celu długich prostokątnych elementów rozmieszczonych poprzecznie, na wzór podkładów kolejowych, albo kilku mniejszych płyt, równomiernie położonych na trasie przebiegu ścieżki.
Skoro już wiesz, jak ułożyć chodnik z płyt betonowych, pora, żebyś znalazł odpowiedni produkt. Na szczęście nie musisz daleko szukać, ponieważ wytwarzaniem takich elementów zajmuje się Modern Concrete. Nasze płyty z betonu do ogrodu mają wiele zalet. Pierwszą z nich jest wytrzymałość. Mowa tutaj zarówno o odporności na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych: śniegu, mrozu, deszczu, upałów, jak i niskiej podatności na uszkodzenia mechaniczne, np. ścieranie czy zarysowania. Wykonywane przez nas płyty betonowe są również niezwykle estetyczne. Wyróżnia je prosty oraz minimalistyczny wygląd, który doskonale komponuje się praktycznie z każdym rodzajem aranżacji. Niezależnie od tego, jaki masz pomysł na alejki w ogrodzie, produkty Modern Concrete sprawdzą się doskonale.
Zobacz nasze przykładowe realizacje i przekonaj się, że świadczymy usługi na najwyższym poziomie. W razie pytań zapraszamy do kontaktu – chętnie rozwiejmy Twoje wątpliwości i pomożemy wybrać betonowe płyty do ogrodu.