Jeżeli trzymasz się zasad, montaż płyt z betonu architektonicznego jest bardzo prosty, choć oczywiście najlepiej powierzyć to specjalistom.
Pamiętaj też o tym, że kiedy składujesz po rozładunku płyty, zawsze ustawiaj je maksymalnie pionowo na dłuższej krawędzi i najlepiej fakturą do przodu (żeby wyeliminować możliwość pomyłki przy montażu).
1. Przed montażem rozłóż płyty w celu dopasowania ewentualnych odcieni i porowatości i sprawdź czy nie są uszkodzone. Przed przyklejeniem płyty powinny być suche i bez wad.
Płyty betonowe mogą odbiegać od wymiarów podanych przez producenta o 0,9%.
Przy płytach wielkogabarytowych może wystąpić efekt tzw. łódeczkowania do 5 mm.
W przypadku łączenia płyt podłogowych, podestów mogą występować różnice w poziomach do ok. 5mm. W przypadku łączenia płyt z elementami zabudowy, które nie trzymają wymiarów /kątów mogą powstać szczeliny 50-200mm.
2. Na ścianach pokrytych gładzią, farbą, tynkiem gipsowym etc. upewnij się czy płyty będą miały odpowiednią przyczepność. Zalecane jest zastosowanie gruntu szczepnego z domieszką piasku kwarcowego. Jeśli masz wątpliwości, zastosuj jedno z mocowań mechanicznych lub zamontuj na ścianę płytę OSB.
a) Mocowanie widoczne – okrągłe kotwy ozdobne.
b) Mocowanie niewidoczne – mechaniczna listwa SecretAlu. SecretAlu.
3. Montując beton architektoniczny na płytach OSB należy je kotwić do ściany.
4. Przed rozpoczęciem montażu powierzchnie, do której będą klejone płyty należy zagruntować gruntem szczepnym z domieszką piasku kwarcowego. W niektórych przypadkach zaleca się używanie warstwy kontaktowej do trudnych powierzchni.
5. Przed klejeniem należy sprawdzić czy klej nie uszkadza plyt, tzn. przykleić płytę i odczekać do wyschnięcia kleju, w celu sprawdzenia czy nie występuką przebarwienia, uszkodzenie.
6. Płyty betonowe Modern Concrete możesz dowolnie docinać, nawiercać i robić w nich otwory. Stosuj narzędzia kamieniarskie. Płyty wierć bez udaru.
7. Montaż klejem polimerowym. Klej powinno nakładać się pistoletem do wyciskania mas gęstych, równolegle pionowymi pasakami po szerokości płyty co 20-25 cm. W przypadku użycia kleju innego niż wskazany przez nas reklamacje nie będą uznawane.
Gdy jednak używasz innego kleju niż zalecany przez nas, połóż jedną płytę i upewnij się czy przyczepność jest wystarczająca oraz czy płyty nie ulegają odkształceniom. Dodatkowo aby uniknąć chłonięcia wody z kleju należy minimum dobę przed montażem zagruntować płyty od strony klejonej.
Jeśli ubrudzisz płytę klejem lub fugą, musisz to natychmiast usunąć!
8. Płyty należy montować z uwzględnieniem fugi ( dylatacji ) w odstępach minimum 3-5 mm.
9. 24h przed montażem zaleca się zagruntowanie tyłu płyty ( powierzchnia klejona do ściany) oraz samej ściany gruntem szczepnym z domieszką piasku kwarcowego.
10. Po zamontowaniu płyt zalecamy zastosować impregnat z oferty Modern Concrete, jedyny rekomendowany dla naszych płyt.
11. Przed impregnacją płyty muszą zostać oczyszczone z wszelkiego pyłu i osadu. Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia do wyglądu płyty niezwłocznie skontaktuj się z nami przed impregnacją.
12. W przypadku impregnacji płyt podłogowych, należy odczekać 24-36 h po impregnacji do momentu ich użytkowania.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU JAKIM JEST BETON ARCHITEKTONICZNY ZNAJDZIESZ POD LINKIEM:
https://www.modernconcrete.pl/karta-produktu/
PONIŻEJ RÓWNIEŻ LINK DO REGULAMINU NASZEJ FIRMY:
Montaż betonu architektonicznego dla amatora może być nie lada wyzwaniem, jednak stosując kilka zasad można sobie z tym poradzić. Przede wszystkim, zanim rozpoczniemy montaż płyt betonowych na ścianie, należy upewnić się, czy ściana, na której mają zawisnąć płyty, jest wytrzymała – metr kwadratowy betonu może ważyć nawet 40 kg. Ściana pokryta gładzią lub tynkiem gipsowym nie nadają się do klejenia płyt z betonu architektonicznego. Przed montażem należy odpowiednio je przygotować przez nacięcia ściany w miejscach łączenia się kleju ze ścianą ( w celu związania kleju z podłożem pod tynkiem gipsowym) lub montaż bez ingerencji w podłoże przez zastosowanie mocowań mechanicznych. Najważniejsze w kładzeniu betonu jest zastosowanie fugi (dylatacji) minimum 3-5 mm oraz utrzymanie prawidłowego poziomu, dlatego też poziomica będzie bardzo przydatnym narzędziem. Płyty można dowolnie przycinać i wiercić w nich otwory. Do przycinania użyj narzędzi kamieniarskich, a nie do glazury – dzięki temu możesz mieć pewność, że płyty nie pękną. Płyty wierć bez udaru.
Są dwa podstawowe rodzaje mocowań – widoczne i niewidoczne. Pierwsze z nich polega na zamontowaniu specjalnych kotw (śrub zamkowych), na których wieszane są płyty – dzięki temu na betonie widać elementy montażowe, które są dodatkową ozdobą. Drugim rozwiązaniem jest przyklejenie betonu do ściany. W tym przypadku należy użyć kleju polimerowym. Klej powinno nakładać się pistoletem do wyciskania mas gęstych, równolegle pionowymi paskami po szerokości płyty co 20-25 cm. Gwarantuje to prawidłowe położenie płyt oraz zapewnia im wytrzymałość. Po zakończeniu montażu konieczna jest odpowiednia impregnacja betonu architektonicznego, aby ściana zachowała długą żywotność.
Montaż płyt z betonu architektonicznego nie jest łatwym zadaniem. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności albo nie posiadasz potrzebnego sprzętu, lepiej powierz montaż betonu architektonicznego profesjonalistom. Wbrew pozorom takie rozwiązanie może przynieść Ci wiele oszczędności. Przede wszystkim będziesz mieć pewność, że żadna płyta nie pęknie i że będzie idealnie pasowała do Twojego wnętrza. A co najważniejsze, profesjonalny montaż płyt betonowych na ścianie i późniejsza impregnacja betonu architektonicznego sprawią, że ściana betonowa będzie wytrzymała, a Ty będziesz się nią cieszyć przez długie lata.
Dokonując zakupu naszych produktów oświadczasz, iż zapoznałeś się z regulaminem oraz kartą produktu.