Strona główna » Estetyka i funkcjonalność placów miejskich. Jak je dobrze zaaranżować?

Estetyka i funkcjonalność placów miejskich. Jak je dobrze zaaranżować?

9 października, 2024

W każdym mieście znajdują się tereny rekreacyjne. Do jednych z nich należą place publiczne. Po co są place w miastach i jaką pełnią rolę? Jak je urządzić, by były funkcjonalne i estetyczne? Jak wykorzystać do tego celu elementy z betonu architektonicznego? Przykłady aranżacji placów miejskich w Polsce.

Jaki jest cel placu publicznego?

Już od starożytności place w miastach były centralnym punktem spotkań i ośrodkiem najważniejszych wydarzeń. Do dziś dnia stanowią ważne miejsca integracji, rekreacji i realizacji wielu potrzeb mieszkańców. Dobrze zaaranżowany plac miejski posłuży spotkaniom towarzyskim, relaksowi, czy organizacji imprez kulturalnych.

Dlaczego place miejskie są ważne?

Place publiczne stanowią jedną z form terenów rekreacyjnych w mieście. Służą one mieszkańcom do spotkań, wypoczynku na świeżym powietrzu, często stanowią także element wizerunkowy miasta. Dobrze zaprojektowany plac publiczny przyciągnie mieszkańców, jak i turystów. Ważne zatem, żeby był nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny. Ciekawie zaaranżowany plac miejski zachęci do saperów, spotkań, budowania więzi społecznych.

estetyka placów miejskich

Co charakteryzuje dobry plac miejski?

Plac w centrum miasta to przede wszystkim miejsce życia społecznego. Ważne, by odpowiednio zaprojektowany był przestrzenią przyjazną dla mieszkańców: zakładał ergonomię i komfort użytkowania, ale także integrację zieleni i elementów wodnych. Często aranżacja placu publicznego wiąże się z kreowaniem przestrzeni miejskiej wokół fontann. To praktyczne rozwiązanie na upalne dni w miastach. Plac publiczny musi także zawierać elementy praktyczne takie jak siedziska czy ławki, służące do wypoczynku przebywających tam osób. Dzięki temu będzie stanowić wygodne miejsce relaksu w centrum miasta.

Istotne jest, aby mieszkańcy czy turyści przebywający w takim miejscu, niezależnie, czy spotkają się towarzysko, czy przebywają na placu podczas koncertu, mogli czuć się tutaj swobodnie, a czas odpoczynku był przyjemny. Stąd też ważne, by projekt placu miejskiego zakładał głównie ruch pieszych, wyłączając z tego miejsca ruch pojazdów kołowych, lub mocno go ograniczając np. jedynie do mieszkańców i dostawców.

Również wygląd ma olbrzymie znaczenie – zatem istotna jest także estetyka placów miejskich. Ważne, by taka przestrzeń była wyposażona w miłe dla oka akcenty. Dobrze też, jeśli ozdobne detale wykonane są z materiałów odpornych na różne warunki atmosferyczne. Stąd w aranżacjach placów miejskich często pojawiają się betonowe rozwiązania, zarówno jeśli chodzi o podłoże, jak i elementy małej architektury z betonu.

Bardzo ważną kwestią przy planowaniu aranżacji placu miejskiego jest zieleń. Odpowiednio dobrana roślinność nie tylko dobrze wygląda, ale przede wszystkim da cień spacerowiczom i odpoczywającym w takim miejscu osób. Obniży też nieco temperaturę w mieście podczas upalnych dni. Oprócz drzew często zieleń w takich miejscach przybiera formę rabat, czy nasadzeń w donicach z betonu architektonicznego.

Więcej o zaletach zieleni w mieście przeczytasz w tekście: Aranżacja zieleni miejskiej.

Funkcjonalność placów miejskich

Funkcjonalność placów miejskich jest dość pojemnym terminem, jak już wcześniej wspomniano, jest to z pewnością miejsce spotkań mieszkańców, jak i turystów. Pełnią także rolę reprezentacyjną. Toczy się na nich życie miejskie np. w postaci koncertów, różnorodnych kulturalnych eventów, czy imprez np. kulinarnych, rodzinnych, czy pokazy teatrów ulicznych, odbywają się tu także wystawy. Projekt placu publicznego w centrum miasta powinien uwzględniać także miejsce na pobliskie ogródki restauracji, czy kawiarnie.

Place miejskie nierzadko stanowią także miejsca pamięci, związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Dla mieszkańców to element tożsamości, dla turystów to często cel zwiedzania. Stąd też projekt placu miejskiego często zakłada obecność na nim ważnych dla lokalnej społeczności pomników, czy tablic pamiątkowych.

funkcjonalność placów miejskich

Place publiczne w Polsce – przykłady

Sporą ilość terenów rekreacyjnych w Polsce stanowią właśnie place. W samej Warszawie jest ich ok. kilkudziesięciu. Do najważniejszych należą plac Zamkowy, Rynek Starego Miasta, do znanych szerokiemu gronu z pewnością także zaliczyć można plac Trzech Krzyży, czy plac Zbawiciela. Ciekawym przykładem – całkiem niedawno zaaranżowanego miejsca – jest miejski Plac Pięciu Rogów. Projekt zakładał ograniczenie ruchu dla samochodów, tak by ta strefa mogła stanowić miejsce wypoczynku dla pieszych, zadbano o zieleń, której tu do tej pory nie było, na podłożu wykorzystano płyty z betonu architektonicznego, dodano specjalne oświetlenie, ustawiono fontannę, jest też miejsce na ogródki gastronomiczne.

Również wrocławski plac Nowy Targ (najstarszy plac w mieście) posiada betonowe podłoże, stanowiące dach dla podziemnego parkingu. To miejsce niedawno było ponownie rewitalizowane – dzięki czemu na placu pojawiło się sporo nowej zieleni – zarówno drzew jak i bylin na rabatach. Nie brakuje tu także elementów małej architektury: ławek, stojaków na rowery, czy koszy na śmieci.

Innym przykładem wykorzystania betonu architektonicznego do aranżacji placu miejskiego – jest przestrzeń o nazwie „Ogrody Anny” usytuowana nieopodal łódzkiej Fuzji. Na terenie starych zakładów włókienniczych, oprócz budynków usługowych, biurowych i mieszkalnych pojawiła się otwarta przestrzeń dla mieszkańców w postaci placu miejskiego – aranżacja tutaj zaplanowana jest z jednej strony tak, by pasowała do historycznego otoczenia, a z drugiej tak, by znalazły się nowoczesne detale. Oprócz elementów z betonu architektonicznego zadbano tu także o zieleń i miejsca rekreacji, ograniczono ruch samochodów. Można tu zagrać w bule lub poćwiczyć jogę na świeżym powietrzu.

Aranżacja placów miejskich – a beton architektoniczny

Dlaczego beton architektoniczny odgrywa ważną rolę w kształtowaniu przestrzeni miejskich w tym aranżacji placów publicznych? Przede wszystkim dlatego, że łączy w sobie elegancję i wytrzymałość. Z jednej strony jest odporny na różne warunki pogodowe – jest więc inwestycją na lata – z drugiej strony poprzez swoją surowość pasuje do wielu różnych rozwiązań – zarówno stylów, jak i materiałów, bowiem beton architektoniczny doskonale integruje się z drewnem, szkłem, czy metalem. Pozwala to na tworzenie harmonijnych kompozycji, które w naturalny sposób wpisują się w otoczenie placów miejskich. Beton może być również wykorzystany do podkreślenia historycznych elementów architektury, tworząc spójne i estetycznie zróżnicowane przestrzenie.

Przykładem zastosowania betonu architektonicznego w przestrzeni publicznej mogą być ławki, siedziska, stoliki, jak i kwietniki czy donice, a także kosze na śmieci – które oprócz tego, że są trwałe, ładnie wpasowują się w otoczenie. Beton wykorzystywany jest na placach także do tworzenia fontann, rzeźb, czy instalacji artystycznych, a także innych elementów dekoracyjnych. Do zalet betonu architektonicznego należą z pewnością także łatwość utrzymania i konserwacji.

Modern Concrete – betonowe rozwiązania do Twoich aranżacji

Jesteśmy producentem małej architektury, jak i płyt z betonu architektonicznego. Posiadamy własną technologię – dzięki czemu możemy oferować trwałe rozwiązania. Pomożemy Ci w różnego rodzaju aranżacjach publicznych np. placów miejskich, czy innych terenów rekreacyjnych, jak i w prywatnych realizacjach. Jesteśmy także otwarci na nowe inspiracje.

Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Udostępnij: