Korzystanie z pomocy architekta nie należy do tanich, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie wnętrz. Własna aranżacja to jednak nie lada wyzwanie, dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad dotyczących urządzania przestrzeni. Jak poradzić sobie z planowaniem wystroju domu lub mieszkania bez wsparcia projektanta?
Projektowanie pomieszczeń przez architekta wnętrz to stosunkowo droga usługa, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Wymaga dużych nakładów finansowych nie tylko z uwagi na pomoc eksperta, ale również zakup mebli oraz dodatków, ponieważ projektanci bardzo często wybierają wyposażenie pochodzące z drogich i designerskich sklepów. Własna aranżacja wnętrz pozwala zaoszczędzić, a przy tym daje satysfakcję z wykonania projektu w pełni samodzielnie. Robiąc wszystko samemu, możesz na bieżąco nadzorować przebieg prac i eksperymentować z modnymi stylami wnętrzarskimi, np. industrialnym, skandynawskim czy klasycznym. Ponadto nie musisz obawiać się, że ktoś narzuci Ci swoje zdanie i będziesz niezadowolony z końcowego efektu. Projektowanie pomieszczeń bez pomocy architekta to także świetny pomysł, gdy planujesz remont mieszkania. Informacje na temat tego, dlaczego warto zrobić projekt wnętrza przed rozpoczęciem prac, znajdziesz w tym artykule.
Planowanie pokoju samemu wiąże się z kilkoma podstawowymi aspektami, wśród których najważniejszym jest wybór odpowiedniej estetyki. Jeśli szukasz ponadczasowego wyposażenia, postaw na meble w stonowanej kolorystyce. Możesz do nich dobrać bardziej fantazyjne dodatki, ponieważ znacznie łatwiej jest je wymienić po pewnym czasie i uzyskać zupełnie nowy styl aranżacji. Projektowanie pomieszczeń to również inna bardzo ważna kwestia, czyli kolorystyka. Powinna być spójna i pasująca do pozostałych elementów wystroju. W ostatnim czasie na topie są jasne barwy we wnętrzach, które nie tylko efektownie się prezentują, ale przede wszystkim optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego mieszkania intensywne lub ciemne kolory, nie maluj nimi wszystkich pomieszczeń. Farba w odważnym odcieniu lub wzorzysta tapeta znacznie lepiej będzie się prezentować tylko na jednej ścianie w pokoju.
Samodzielna aranżacja wnętrz oznacza konieczność zwrócenia uwagi na funkcjonalność całej przestrzeni. Musisz przyjrzeć się takim kwestiom jak ilość źródeł światła, a także rozmieszczenie gniazdek i włączników elektrycznych. Darmowe projektowanie pokoju to także zakup praktycznych mebli oraz sprzętów kuchennych. Wszystkie elementy wyposażenia powinny zostać wybrane w pierwszej kolejności pod kątem wygody, a dopiero później designu. W ostatnim czasie modnych jest wiele koncepcji urządzania wnętrz, które nie sprawdzają się w prawdziwym życiu. Wanna na środku pokoju może ciekawie wyglądać na zdjęciu, ale na co dzień wiąże się z wilgotną podłogą i brakiem intymności. Własna aranżacja wnętrz w oparciu o najnowsze trendy może stanowić wyzwanie, dlatego czasem warto zwrócić się o pomoc do projektanta. Wskazówki na temat tego, jak skorzystać z wiedzy oraz doświadczenia profesjonalisty znajdziesz w tym artykule.
Samodzielne projektowanie wnętrz pozwala na nieustanne szukanie inspiracji w wielu ciekawych miejscach. Dziś pomysły na stylowe urządzenie przestrzeni można znaleźć przede wszystkim w internecie – na Instagramie, Pintereście czy blogach. Istnieje również możliwość zamówienia wielu branżowych magazynów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Bardzo ciekawym pomysłem na samodzielne aranżacje jest tworzenie tzw. moodbardów, czyli tablic inspiracji, na których umieszcza się zdjęcia, wycinki z gazet oraz próbki materiałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpowiesz sobie na pytanie, jaki preferujesz styl wnętrzarski i stworzysz spójną wizję całej przestrzeni. Jeśli szukasz inspiracji na tanie projektowanie pomieszczeń, zajrzyj do naszego artykułu na ten temat.