Jak wyglądają obecnie nowoczesne osiedla? Co powinno się na nich znaleźć, by były funkcjonalne dla mieszkańców i odpowiadały na ich potrzeby? Co powinien zawierać projekt idealnego osiedla i jakie są współczesne trendy w budownictwie wielorodzinnym? Jak zaaranżować przestrzeń wspólną, by było wygodnie, bezpiecznie i estetycznie? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne, podobne pytania.
Co powinno być na idealnym osiedlu?
Projekty osiedli mieszkaniowych coraz częściej sięgają po rozwiązania, które są przyjazne nie tylko dla ludzi, ale także dla środowiska. Z jednej strony są to budynki stawiane według nowoczesnych trendów, wyposażone w inteligentne sterowanie dla większej wygody użytkownika, z drugiej projektowane z dbałością o ekologię. Oprócz tego, że fizycznie znajduje się na nich dużo różnorodnej zieleni, same rozwiązania są proekologiczne. Aby osiedle było idealne, musi być też estetyczne, jak również spełniać wszystkie potrzeby mieszkańców, niezależnie od wieku. Powinno być także samowystarczalne w zakresie handlowo-usługowym. Z pewnością osiedle nowoczesne musi być też miejscem bezpiecznym.
Co powinno mieć funkcjonalne osiedle?
Współczesne projekty osiedli powstają z myślą o funkcjonalności, duży nacisk kładzie się także na zieleń i estetykę. Jakie zadania ma spełniać nowoczesna przestrzeń mieszkalna? To, co powinno być na idealnym osiedlu, uzależnione jest ściśle od tego, jakie funkcje ma pełnić:
- wypoczynkową – to ważne, by móc się zrelaksować po ciężkim dniu pracy, stąd na osiedlach pojawia się odpowiednia do tego infrastruktura np. ławeczki, czy betonowe siedziska,
- rekreacyjną – potrzeba aktywności jest również niezwykle istotna, dlatego na nowoczesnych osiedlach nie może zabraknąć placów zabaw, miejsc do ćwiczeń (rurki, siłownie na powietrzu), alejek spacerowych, czy ścieżek rowerowych,
- społeczną – w tej w kwestii niezbędna jest wspólna przestrzeń – np. patio, czy strefa relaksu – czyli miejsce, gdzie w naturalny sposób jest sposobność do kontaktów sąsiedzkich, wspólnych zabaw dzieci, a dzięki temu i integracji pomiędzy rodzicami,
- estetyczną – tę rolę na nowoczesnym osiedlu najczęściej pełnią zieleń i elementy małej architektury
- zdrowotną – aranżacja osiedla w taki sposób, by chronić mieszkańców przed nadmiernym hałasem, np. poprzez odpowiednią zabudowę lub nasadzenia.
Bardzo ważną jest także kwestia zieleni, która ma za zadanie stworzyć warunki niejako oazy w mieście. Nasadzenia, krzewy, trawy i kwiaty – sprzyjają odpoczynkowi i chwilom relaksu, dodają estetyki, a w upalne dni dodatkowo trochę cienia. Oczywiście to niejedyne funkcje zieleni w przestrzeni miejskiej. Współczesne projekty osiedli mieszkaniowych nie pozostawiają tej kwestii przypadkowi – zieleń stanowi tu przemyślane eleganckie i nowoczesne aranżacje. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osiedli powstających blisko centrum i zgiełku miasta – wówczas zieleń i odpowiednia zabudowa sprawiają, że osiedle staje się swojego rodzaju enklawą. Modnym trendem wśród deweloperów jest budowanie nowoczesnych osiedli mieszkaniowych blisko centrum i ciągów komunikacyjnych, ale w pobliżu parków czy nad rzekami. Nie ma wówczas potrzeby szukać mieszkania na przedmieściu, by osiągnąć ciszę i spokój tak ważnych dla harmonii funkcjonowania człowieka.
Czym się charakteryzuje funkcjonalne osiedle?
Projekty funkcjonalnego osiedla mieszkaniowego zakładają najczęściej jeszcze kilka ważnych aspektów:
- bezpieczeństwo – to niezwykle ważna funkcja, stąd na rynku coraz częściej pojawiają się projekty nowoczesnych osiedli zamkniętych. Charakteryzują się specjalną zabudową i układem osiedla, wyposażone są dodatkowo w ogrodzenia, bramy i domofony zaopatrzone w różnego rodzaju kody i zabezpieczenia, tak by do środka nie dostał się nikt spoza mieszkańców. Bezpieczne osiedle często oznacza wręcz zapewnienie całodobowej dedykowanej ochrony i zamontowanie monitoringu na jego terenie.
- ekologia – nowoczesne osiedla mieszkaniowe budowane są przede wszystkim z ekologicznych materiałów, wyposażone są w energooszczędne technologie (np. systemy inteligentne zarządzające zużyciem prądu), projekty osiedli często oparte są o wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (np. panele fotowoltaiczne), ponadto niejednokrotnie na dachach pojawiają się zielone ogrody, a na terenie osiedla np. domki dla owadów, czy karmniki dla ptaków. Oczywiście ważna jest także obfita roślinność.
- bliskość punktów usługowych i handlowych – tak, by osiedla były samodzielne i samowystarczalne, zwłaszcza jeśli są zlokalizowane daleko od centrum. Aby oszczędzić mieszkańcom po powrocie z pracy kolejnych wycieczek – najczęściej w korkach – na osiedlu powinien znajdować się sklep, czy punkt gastronomiczny, a także inne przynajmniej podstawowe usługi. Często na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych usytuowane są także kluby fitness, gabinety lekarskie lub kosmetyczne, piekarnie czy cukiernie. Nie zawsze jest to domena lokalizacji, w której taka infrastruktura już się znajduje na etapie projektowanie osiedla. Często to dopiero w projekcie osiedli przeznacza się dolne piętra nieruchomości na lokale usługowe, dedykowane na wynajem dla przedsiębiorców.
- dostępność miejsc parkingowych – trudno wyobrazić sobie projekty osiedli mieszkaniowych niezwierające miejsc postojowych, których obecnie tak brakuje. Często jest to rozwiązane w postaci garaży podziemnych.
- prywatność – funkcjonalne osiedle to najczęściej miejsce kameralne. Choć przeznaczone jest do życia wielu mieszkańców w jednym miejscu, to niska zabudowa i sposób urządzenia nowoczesnych osiedli mieszkaniowych sprawia, że zachowane jest uczucie kameralności i prywatności. Dzisiejsze budownictwo wielorodzinne odbiega swym stylem od blokowisk z poprzedniej epoki – z wielkiej płyty i często złożonych z budynków 10-piętrowych. Obecne konstrukcje są dużo ciekawsze, różnorodne, a połączenie betonu, szkła i drewna – nadaje bryłom nowoczesnej estetyki.