Każde wnętrze powinno mieć indywidualny charakter odzwierciedlający kawałek duszy człowieka, zwłaszcza gdy jest to pomieszczenie będące miejscem pracy artysty. Atelier to właśnie lokal, w którym artysta, np. fotograf, malarz, rzeźbiarz, krawiec itd. ma swoją pracownię. Takie atelier może być urządzone dowolnie i z rozmachem; właśnie dlatego często są to przerobione poddasza, hale lub inne pomieszczenia z dużymi oknami, ale nic nie stoi na przeszkodzie by przystosować mieszkanie lub nawet w piwnicę. Szukasz pomysłów na to, jak urządzić atelier, studio lub pracownię?
Co to jest atelier i czym powinna być pracownia artysty? Przede wszystkim miejscem, w którym możliwe będzie swobodne, twórcze myślenie. Z tego względu potrzebna jest… przestrzeń. Tak, atelier zdecydowanie nie może być ciasną komórką, w której jest mało miejsca. To właśnie dlatego często powstają w industrialnych pomieszczeniach po fabrykach lub halach przemysłowych, czyli w tzw. loftach. Oczywiście na potrzeby jednej osoby to aż zanadto, dlatego spokojnie można przeznaczyć po prostu pokój w domu, by przerobić je na artystyczną pracownię. I wcale nie jest to trudne, wystarczy tylko odrobina zapału i miejsce, które będzie można zaadaptować na własny kącik. Masz już takie? To idealnie.
Zapewne masz już w głowie obraz swojego idealnego atelier lub artystycznego loftu, trzeba tylko te wyobrażenia przenieść do rzeczywistości? Nie obędzie się bez remontu – polecamy wynająć ekipę remontową lub zakasać rękawy i własnymi siłami zmienić to, co najważniejsze.
Studio powinno mieć przede wszystkim jasno określoną powierzchnię oraz oddzielone od siebie segmenty – miejsce pracy, miejsce inspiracji, miejsce na składzik itd. W obszernych loftach bardzo dobrze spiszą się ścianki działowe, o których pisaliśmy w poprzednim materiale. Pozwalają one na swobodne rozdzielenie stref. Wyposażenie studia fotograficznego lub studia gamingowego dla YouTubera w ścianki działowe pozwoli na stworzenie obszaru roboczego typu greenscreen lub whitescreen (w zależności od konkretnych potrzeb).
Wyposażenie pracowni krawieckiej czy po prostu domowego kącika narzędziowego w ściany działowe jest dobrym pomysłem – ścianki pozwolą na oddzielenie poszczególnych stref pracy i zapewnią więcej miejsca na powieszenie sprzętów.
W niewielkich pomieszczeniach typu jeden pokój czy piwnica warto po prostu zadbać o dobrą aranżację zwykłych ścian. Ponieważ atelier czy twórczy loft to miejsce sprzyjające kreatywności, powinno być nierozpraszające i minimalistyczne, tak by nie przyćmiewać magii kreatywności. Dlatego na ściany szczególnie polecamy płyty Modern Concrete. Betonowe płyty nadadzą pomieszczeniu z jednej strony surowości i estetycznego minimalizmu, z drugiej zaś pozwolą na wyeksponowanie tego, co naprawdę zasługuje na podkreślenie.
O ile nie zajmujesz się wywoływaniem filmów lub czynnościami wymagającymi półmroku lub ciemności, dobrze urządzone atelier powinno być jasne, jak najlepiej doświetlone – i to koniecznie światłem naturalnym, bo takie jest najzdrowsze i najlepiej pobudza kreatywność. Z tego względu warto wybrać pomieszczenie z dużymi oknami. W twórczym atelier nie może zabraknąć stanowiska pracy np. biurka, stołu oraz jakiegoś miejsca na przechowywanie przyrządów i narzędzi. Warto na przykład kupić lub wykonać uchwyty narzędziowe na ściankę.
Nie zapomnijmy również o miejscu do wypoczynku. Chociaż atelier jest pracownią, to jednak od czasu do czasu warto trochę odetchnąć w procesie twórczym. Kącikiem wypoczynkowym może być na przykład fotel, a jeszcze lepiej wygodny puf, na którym można się rozsiąść i dać wytchnienie zmęczonym plecom i nogom, nie można zapomnieć o betonie architektonicznym na ścianie, która ukoi nasz wzrok po pracy. Z kolei to, czego zdecydowanie nie powinno być w atelier, to wszelkiego rodzaju rozpraszacze np. telewizor, konsole do gier itd. – te zostawmy w salonie wypoczynkowym, a nie w kreatywnym lofcie.
Szczegółowe wyposażenie studia typu atelier zależy już od rodzaju wykonywanej pracy, inne będzie wyposażenie studia tatuaży, inne pracowni krawieckiej a jeszcze inne studia fotograficznego. Wszystkie je łączy jednak jedna, wspólna cecha – właściciel powinien się czuć swobodnie, a atmosfera musi sprzyjać kreatywności. A ty jak urządzisz swoje atelier?