Aranżacja wnętrza pubu, kawiarni, restauracji czy innego lokalu gastronomicznego ma bardzo ważną misję. Zadanie to jest na tyle istotne, że warto poświęcić tej kwestii nieco więcej czasu i uwagi. Otóż wystrój wnętrz lokali gastronomicznych powinien zapadać w pamięć, a zarazem sprawiać, że klienci z przyjemnością będą spędzać tam czas ze znajomymi oraz będą mieli nieodpartą ochotę regularnie wracać. Jak jednak osiągnąć ten pożądany przez każdego właściciela lokalu efekt? Otóż należy zadbać o oryginalny, spójny styl, którym będzie wyróżniał się lokal gastronomiczny. Inspiracje znajdziesz w tym artykule.
Otwierając własny lokal gastronomiczny, musisz pamiętać o bardzo wielu rzeczach, jednak nigdy nie traktuj wystroju wnętrza po macoszemu. Ten element, pośród wszystkich kwestii, którymi trzeba się zająć, również jest niezwykle istotny i to nie tylko z punktu widzenia wizerunku marki. Wystrój lokali gastronomicznych realnie wpływa na atmosferę w nich panującą, ogólną satysfakcję gości, a także na sprzedaż. To, na co szczególnie musisz zwrócić uwagę tworząc własny projekt wnętrza lokalu gastronomicznego to:
Często popełnianym przez właścicieli mniejszych restauracji czy pubów błędem jest brak wyboru konkretnego stylu, w jakim ma być urządzony ich lokal. Finalnie kończy się to brakiem jakichkolwiek zasad w doborze np. stołów barowych, krzeseł, akcesoriów i zakupem zupełnie przypadkowych dekoracji. Aczkolwiek zdarza się, że taki aranżacyjny chaos to celowy zabieg. Istnieją bowiem lokale, które celowo gromadzą różnego rodzaju sprzęty i pojedyncze meble, które do siebie nie pasują, a każdy element (łącznie ze szklankami, w których podawane są napoje) reprezentuje skrajnie różny styl. Takie lokale zwykle noszą też adekwatne nazwy (np. Graciarnia, Pakamera, Skład). Jeżeli jednak chciałbyś, aby aranżacja wnętrza lokalu gastronomicznego była utrzymana w jednym, konkretnym stylu, zapoznaj się z poniższymi pomysłami.
Industrialny styl należy do jednego z najbardziej efektownych. Loft przywodzi na myśl duże przestrzenie, swobodę i nieskrępowane możliwości, jeśli chodzi o zarządzanie miejscem. Ten rodzaj wystroju wnętrza lokali gastronomicznych mocno odróżnia się od innych, co sprawia, że większość osób bez problemu od razu potrafi rozpoznać ten styl. Ściany wyłożone cegłą, masywne drewniane blaty stołów, meble w minimalistycznym wydaniu, hokery ze stalowymi nogami to tylko niektóre komponenty tej konwencji.
Wymienić tu także wypada naturalne materiały, prostotę i stonowane barwy (szarość, beż, biel, brąz, czerń). Do tego typu wystroju wspaniale pasuje również betonowa posadzka czy też ściana wyłożona efektownym betonem architektonicznym. Co ciekawe, aranżacja wnętrz lokali gastronomicznych z użyciem betonu nie jest zimna i surowa, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Umiejętnie komponując betonowe powierzchnie z ciepłem drewna i rustykalnej cegły można uzyskać niesamowity efekt i wyjątkowo przytulny klimat, w którym klienci będą czuć się dobrze i swobodnie. O efektownym połączeniu drewna i betonu pisaliśmy także w tym artykule.
Pomysłowa aranżacja lokali gastronomicznych może również opierać się na jednym motywie przewodnim i oprzeć na nim cały swój wystrój. Przykładem może być nadmorska restauracja, w której serwuje się potrawy rybne. W tego typu miejscach zwykle znajdują się meble i dekoracje powiązane stylem i kolorami z motywem morza i żeglugi.
Mniej oczywistym przykładem aranżacji lokalu gastronomicznego opartym na ciekawym wątku może być kawiarnia urządzona na wzór wnętrz ukazywanych w popularnym serialu komediowym lub też oparta na motywie jednego sportu (np. kolarstwa). W takim miejscu możesz zauważyć na ścianach zawieszony rower czy pięknie oprawione zdjęcia z wyścigów kolarskich. Nie powinno też zdziwić Cię nowoczesne wyposażenie, fototapety i oryginalna zastawa stołowa. Motyw zębatki czy siodełka może przewijać się na podkładkach na stoły, w menu czy też w etui na rachunki.
Jeżeli w swoim lokalu serwujesz sushi, dania kuchni indyjskiej czy meksykańskiej, możesz pójść krok dalej i zaaranżować całą restaurację w nawiązaniu do kultury i stylu kraju, z którego pochodzą potrawy. Wszystko zależy od Twojego pomysłu i w dużej mierze właśnie od specyfiki menu danego lokalu gastronomicznego. Nie bój się eksperymentować, ale staraj się też nie przesadzić z nagromadzeniem wielu symboli i skojarzeń. Zawsze możesz też podpytać pierwszych klientów o wrażenia i ewentualne sugestie zmian.